DAJ CYNK

Apple zaprezentował iOS 7

10.06.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 17558

Ważne 15

4

Apple zaprezentował nową wersję systemu operacyjnego dla swoich smartfonów, tabletów i iPodów touch - iOS 7.

Apple zaprezentował nową wersję systemu operacyjnego dla swoich smartfonów, tabletów i iPodów touch - iOS 7.

Nowa wersja systemu ma zaprojektowany od nowa design, z płaskimi belkami i ikonami, w porównaniu do cieniowanych w poprzednich wersjach. Ikony naniesione są na tapetę, która zmienia perspektywę wyświetlania, na podstawie informacji z żyrokompasu.

Oprócz powiadomień otwieranych przez przeciągnięcie palcem od góry ekranu, dostajemy też Control Center uruchamiany tym samym gestem, ale od dolnej krawędzi ekranu. Nowe menu zawiera najważniejsze kontrolki sieci bezprzewodowych, latarkę, suwak regulacji jasności, jak i przyciski odtwarzacza muzycznego. W wiadomościach i e-mailach doszedł gest przesuwania na bok, który pozwala na szybki powrót do spisu wiadomości.

Apple postanowiło zrezygnować z ograniczeń dotyczących pracy wielozadaniowej - teraz w tle pracować mogą dowolne aplikacje - i to z większą oszczędnością energii niż do tej pory - zapewnia producent. Ograniczeń wyzbyło się również nowe Safari, w którym nie ma już limitu 8 jednocześnie otworzonych kart.Aplikacja fotograficzna dorobiła się szeregu filtrów, a galeria w widowiskowy sposób organizuje wszystkie zapisane w pamięci zdjęcia. Nową usługą jest AirDrop, interfejs do szybkiego współdzielenia plików ze znajomymi (wykrywani są ci w najbliższym otoczeniu). Poprzez iCloud możliwe jest udostępnianie nie tylko kolekcji zdjęć, ale i nawet filmów.

Zmiany nie mogły ominąć Siri. Pojawiają nowe głosy, w tym męski, dochodzą nowe komendy np. odtwórz ostatnie nagranie na poczcie głosowej, zwiększ jasność, włącz Bluetooth etc. Na bazie Siri Apple przygotował rozwiązanie "iOS in the car" z wyświetlaną na dodatkowym wyświetlaczu nawigacją satelitarną, sterowaną głosowo.

iTunes Radio to oparta na sklepie muzycznym Apple'a aplikacja umożliwiająca streaming muzyki. Specjaliści Apple'a już przygotowali setki tematycznych stacji. System oceny piosenek pozwala wybranie czy piosenki tego typu jak obecnie odtwarzana nie mają mają być więcej odtwarzane, czy właśnie taka muzyka nas interesuje. W przeciwieństwie do serwisów typu Wimp, Deezer czy Spotify, użytkownicy mogą liczyć na bezpłatne odtwarzanie nie tylko na komputerze czy Apple TV, ale też w telefonie.

iOS będzie dostępny dla wszystkich użytkowników jesienią (iPhone 4 i późniejsze, iPad 2 i późniejsze, iPad mini, iPod touch piątej generacji) Apple pochwalił się, że do tej pory sprzedał ponad 600 mln urządzeń z iOS. Aż 93% użytkowników urządzeń mobilnych Apple'a korzysta z iOS 6.

Źródło tekstu: Apple, wł

Tagi: apple
Komentarze
Zaloguj się
76. PLANET
0

2013-06-20 01:18:17

@up: oszczędź sobie trudu z reklamą. Darmowe SMSy i połączenia głosowe są tylko do US/Kanady (i to oferują inne aplikacje i VoIPy), reszta fjuczurów jest w Skypie albo Viberze.

Odpowiedz

75. ~aneta
0

2013-06-19 09:17:43

Cześć wszystkim! Jeśli kochacie swojego i/''Phone, to to Wam się na pewno spodoba. Aplikacja Vippie- niezwykle funkcjonalna, z przyciągającym uwagę interfejsem :) Pozwala na wykonywanie darmowych połączeń, umożliwia darmowe wysyłanie smsów, również takich z załącznikami audio, video lub foto :) Ale to nie wszytsko, możesz dzwonić nie tylko do osób posiadających zainstalowaną aplikację, dzwonisz do wszytskich :) Tanie rozmowy do Indi? Norwegii, Anglii, a może Niemiec? A także DARMOWE ROZMOWY DO STANÓW I KANADY NA DOWOLNY NR również ten spoza aplikacji :) - sprawdź! Serdecznie zapraszam do testowania :)

Odpowiedz

74. toastt
1

2013-06-16 17:50:00

(73.) Sa, mi tam bardziej ikony z MeeGo N9-tki, chociaż w sumie masz rację :)

Odpowiedz

73. ~Sa
0

2013-06-15 19:18:34

Na pierwszy rzut oka to ikonki przypominają mi Symbian 5 lat temu...

Odpowiedz

72. PLANET
0

2013-06-14 12:13:51

Szczerze mówiąc, g_wno mnie obchodzi o czym marzą, mnie wkur_wili w tym i zeszłym roku przez WCG, więc niech spadają na bambus czy tam inny kur_wa szczaw, jestem szczery ale nie mają co liczyć na pozytywny "PR" ze mojej strony jako użytkownika. Nie zmienia to faktu, że gdybym miał kupować telefon, to na razie najlepszym pomysłem jest S4Active. Gdyby nie zamkniętość systemu, rozważyłbym ponownie Apple/''a o ile daliby dobry następny produkt sprzętowo (podobno tylko krowa nie zmienia zdania), ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć programami, choćby kwestii swobodnego i łatwego kopiowania plików.. To właśnie kłóci się z ich ekosystemem, bez zamknięcia nie zarabiałby tak dobrze (bo głównie to brak piracenia przyciąga devów, nie oszukujmy się). Najważniejsze, żeby była konkurencja. BTW - pochwal się wreszcie, co programujesz jako dev na AS...

Odpowiedz

71. applefan_
0

2013-06-14 11:54:53

Samsung marzy o sukcesie Apple w ekosystemie. AppStore zarabia wielokrotnie więcej jak Google Play i to przyciąga developerów, użytkowników, firmy trzecie itd. Próbują z róznymi systemami w nadziei że któryś "chwyci". Są to działania na oślep, bez wyraźnej strategii. Dlatego jeszcze długo będą uwiązani przy Androidzie i skazani na konkurowanie z innymi producentami sprzętu.

Odpowiedz

70. PLANET
0

2013-06-14 11:21:27

Tu się zgodzę, że to jest główna kwestia, ale bynajmniej nie jedyna. Oni zawsze dywersyfikowali systemy (przerobili już wiele przecież, Symbiana, WM, WP, Androida, Badę, Tizena, jak i pomniejsze typu Brew) i sprzęt, także i w przyszłości tak będzie.

Odpowiedz

69. applefan_
0

2013-06-13 22:47:57

@68 Samsung nie zarabia na systemie i to jest jedyny problem dla ktorego chce sie odciac. Sklep, aplikacje itd. Caly dochod dla Google.

Odpowiedz

68. PLANET
0

2013-06-13 17:28:04

@kodipar78: Dlatego wystarczy myśleć instalując programy. Albo mieć, jak się jest przeczulonym i korzysta z dziwnych, niepewnych źródeł, firewalla i antywira - co kto lubi - wtedy też nie przejdzie pakiet w net i nie będzie żadnej akcji systemu czy właściwie apki, na którą nie pozwolimy. Ale to kwestia podejścia. Sama chmurka wymaga netu. Kontrargumenty - jak wyżej i jak #67. Co do cyklu wydawniczego - zgadza się.. ale nie każdy telefon kosztuje prawie 3 koła na starcie ; ) I nie każdy tanieje sukcesywnie, bo trzymają go cenowo choćby restrykcyjne umowy opów z Applem które mocno wpływają na rynek cenowy. Co do systemów - ja nie mam problemu z ludźmi wybierającymi iOS, Androida, WP, BlackBerry czy jakikolwiek inny produkt. Za to mam z takimi, którzy na siłę szukają zalet i głośno i wyrażnie wszędzie przekonują, że konkretny system jest lepszy ; ) To trochę jak z homoseksualistami. Toleruję, ale nie znoszę nachalnej propagandy. Podobnie feministki, fanatyczni ortodoksi religijni i tak dalej... Sam używam równolegle iOS i Androida, z naciskiem na tego ostatniego - i jeśli bym wymieniał, to zdecydowanie Androida. iOS też (również jako sprzęt), ale ze zdecydowanie niższym priorytetem. Dość dobrze wady i zalety jednej i drugiej strony, dlatego też nie do końca rezygnuję z iOSa. WP i nowy BB na razie są dla mnie zbyt /''młodymi/'' systemami (odnośnie problemów wieku dziecięcego). Samsung chce się odciąć od Google/''a (także finansowo... choć licencja jest przecież bezpłatna ; ) i zoptymalizować działanie. Coś, co chcieli już przecież zrobić z Badą, ale im nie wyszło. Ja tam trzymam kciuki za tego typu projekty jak właśnie Tizen czy Sailfish.

Odpowiedz

66. kodipar78
0

2013-06-13 14:37:36

61@ " jak się jest debilem, to się ma trojany i robaki... " - niestety, skoro powstają coraz nowsze oznacza to, że tych debili masa po świecie lata. Oznacza to również, że Google pozwala wrzucać to do swojego sklepu. 61@ "Tak, BT _jest_ istotny, przynajmniej dla mnie. Już pędzę i latam z przenośnym HDD. I wysyłam mailem pliki do userów, którzy prozaicznie nie mają pakietu internetowego. Bo np. są starszej daty." - zaznaczam "Bo np. są starszej daty.". Jeśli nie radzą sobie z chmurką, to i argument dotyczący otwartości systemu też się chwieje. 60@ "Za to Apple ma prostą strategię: zmienić MUSISZ co dwa lata" - patrząc na serwisy aukcyjne i otoczenie wokół nas, rzadko smartfon utrzymuje się 2 lata z jednym właścicielem. 59@ "Właśnie powodu ZAMKNIĘTEGO SYSTEMU ludzie wybierają konkurencję w postaci głównie Androida." Nie wszyscy wybierają ze względu na otwartość. Dużym argumentem są "miliony" darmowych aplikacji. W moim otoczeniu coraz więcej znajomych zaczyna rezygnować z Androida na rzecz WP. Dlaczego gigant Samsung opracowuje swój nowy system Tizen, który ma się ukazać chyba pod koniec roku? Czy aby nie uwolnić się od Androida? Dyskutować można by długo. każdy system ma wady i zalety. Każdy użytkownik ma pewne upodobania. Zawsze będą głosy za i przeciw.

Odpowiedz

65. applefan_
0

2013-06-13 14:13:12

@PLANET: AirDrop wymaga nowszego modułu WiFi od tego jaki ma IP4 dlatego ten nie ma supportu dla tej technologii (chodzi konkretnie o PAN) można będzie to pewnie złamać jak w starszych macbookach < 2008 roku ale kosztem zabezpieczenia więc Apple tego nie zrobiło. Co do BT to skorzystałem kiedyś z tego z 7-8 lat temu na prostym wtedy fonie z czystej ciekawości dosłownie raz, podobnie jak kiedyś korzystałem z płyt CD, które w tej chwili są bezużyteczne. W dobie internetu te technologie przesyłania danych przestały mieć znaczenie. Przegrywanie muzyki pominę, bo przykład jaki podałeś jest lekko idiotyczny. Za każdym razem przegrywasz muzę na akord???

Odpowiedz

64. PLANET
0

2013-06-13 00:13:57

Realnie, na dużych ekranach i rozdzielczościach u konkurencji w horyzontalnym położeniu nie potrzeba gestu przełączenia, foldery także są nieograniczone (choć wyglądają inaczej), to samo zakładki w Chrome (zmiany czekają defaultowe przeglądarki), podgląd ich już dawno jest praktycznie wszędzie, podobnie w części przeglądarek szybkie zakładki. Pozostają do zrobienia zmiany w sortowaniu galerii, choć też - raczej domyślnych i to już nie wszystkich - oraz Google Play sugerujący aplikacje bazując na położeniu usera. Czyli DWIE (słownie: 2) zmiany. Reszta to cukiereczki w postaci designu. To tyle, jeśli chodzi o tą "miażdżącą" przewagę... ; )

Odpowiedz

63. PLANET
0

2013-06-12 23:52:41

Natomiast problemy, mimo świetnych często założeń? AirDrop - tylko od fajfona w górę (a tłumaczenie dla debili - zobaczymy, co jeszcze wytną ;) ; udostępnianie zakładek - tylko dla maniaków, bo działa tylko na urządzeniach Apple ; i wreszcie iTunes Radio, które będzie działać .. tylko w U.S. "Na początku", czyli pewnie tak samo będzie jak wchodzić jak Siri. A jeśli miałbym używać tego ostatniego, to wolę zdecydowanie Google Now. Tak przy okazji, lepsze jest IMHO stare wybieranie numerów do dzwonienia - bo działa po polsku i to całkiem nieźle :)

Odpowiedz

62. PLANET
0

2013-06-12 23:49:04

A co do zalet, żeby nie było żem tylko krytyk ; ) Parę rzeczy mi się podoba i zapewne zrobię update, po tym jak beta się ustabilizuje - choć nie podoba mi się to, że Apple zabił w iOS6 w międzyczasie support dla odtwarzania YT w tle (i jego sterowania). Reakcja tła poprzez akcel/żyro (szczególnie pod ikonami w menu) ; design nowej pogody ; nieco bardziej przejrzysty ekran dial-pada ; a także kalkulatora ; nowe nieograniczone (i przezroczyste) foldery. To się pojawi u konkurencji szybko, coś czuję ;) ; gest z boku do listy wiadomości/maili lub widoku pojedyńczego ; control center - ale TYLKO dół belki w programami (reszta jest stara), ponieważ da się je konfigurować ; Multitask PRAWIE dogonił konkurencję ; szybki dostęp do zakładek po kliknięciu w pasek adresu w Safari ; oraz w tymże nowe zakładki ; nowy układ organizacji w zdjęciach - to jest faktycznie dobre ; AppStore z aplikacjami bazującymi na aktualnym położeniu ; oraz automatycznej aktualizacji (JEŚLI da się je cofnąć).

Odpowiedz

61. PLANET
0

2013-06-12 23:36:07

#51: jak się jest debilem, to się ma trojany i robaki... To samo dt. reklam w aplikacjach. Uprawienia - znów - trzeba wiedzieć, co się bierze. Przynajmniej Android POKAZUJE, jakie aplikacja ma uprawnienia :) AppStore tak samo ma wtopy, tylko nieco mniej i dużo lepiej zamiatane pod dywan :) Wybacz, ale twój argument o devach jest z dupy wzięty. Jakoś te programy powstają na Androida.. ale co nie, lepiej pobredzić, że niekoniecznie ; ) A otwartość i elastyczność jest niepodważalna, no ale można wkręcać ludzi, że nie jest... Root dlatego, bo można łatwo wrócić do stanu sprzed, poza tym jest on dla świadomych, myślących userów, którzy chcą zrobić coś pod siebie, a nie modlić się do bożka w postaci jabłka. Tak, BT _jest_ istotny, przynajmniej dla mnie. Już pędzę i latam z przenośnym HDD. I wysyłam mailem pliki do userów, którzy prozaicznie nie mają pakietu internetowego. Bo np. są starszej daty. Albo bo nie chcą go mieć, bo nie potrzebują. Albo nie chcą płacić. Albo z innego powodu. Jak widać, TY jednak wiesz lepiej. Podpowiem, bo nie myślisz: BT mają także /''dumb/''phone/''y, a i smarty mają duży rozstrzał cenowy, skoro bierzesz na tapetę argument opłacalności. Wygląd akurat wolałem stary, ale tak, to jest kwestia naturalnie subiektywna.

Odpowiedz