DAJ CYNK

Apple CarPlay nie opiera się na iOS, tylko na QNX od BlackBerry

05.03.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5296

Ważne 7

0

Jak się okazuje, największa nowość Apple'a ostatnich dni - Apple CarPlay - nie opiera się na iOS, lecz na systemie QNX należącym do kanadyjskiego BlackBerry.

Jak się okazuje, największa nowość Apple'a ostatnich dni - Apple CarPlay - nie opiera się na iOS, lecz na systemie QNX należącym do kanadyjskiego BlackBerry.

Zobacz: Apple CarPlay jeszcze w tym roku zagości w autach

Z wierzchu znany miłośnikom Apple'a interfejs, a pod spodem system kanadyjskiego BlackBerry - tak w skrócie opisać można Apple CarPlay - platformę komputerów pokładowych dla aut, które komunikują się z iPhone'ami. QNX, przejęty przez BlackBerry w 2010 roku, może teraz stać się dla Kanadyjczyków żyłą złota.

Współpracę z Apple'em ogłosili już najwięksi światowi producenci aut, a system QNX nie został wybrany przypadkiem. Od lat rozmaite warianty systemów QNX trafiają do aut, sprzętu medycznego, zestawów kina domowego czy routerów - wbrew pozorom BlackBerry ma naprawdę dużo do powiedzenia w erze "Internetu przedmiotów".

Zaprezentowane niedawno możliwości Apple CarrPlay nie są przy tym wcale szczytem możliwości należącej do BlackBerry platformy. BlackBerry QNX Car 2.0 obsługuje połączenie z siecią za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego modemu, rozmowy wideo i odtwarzanie plików 1080p, narzędzia nawigacyjne oraz dostęp do dodatkowych aplikacji takich jak Pandora, iHeartRadio, The Weather Network, AccuWeather, BestParking czy nawet Facebook. Apple wiedział co robi stawiając na QNX.

Źródło tekstu: pcmag, wł

Tagi: apple carplay qnx
Komentarze
Zaloguj się
11. ~JustMe
0

2014-03-05 22:59:28

Jak ja pisałem rok temu tu o QNX to tacy jak Applefan nie wiedzieli jak to czytać ze juz nie wspomnę co mieli na myśli widząc ta nazwę... A teraz jak juz oswiecili Applefana to ten ze to nie BlackBerry jak i ze Apple kupi QNX :D QNX to potężna moc, ogarniaja mnóstwo dziedzin z których korzysta się prawie wszędzie obecnie.

Odpowiedz

10. ~e
0

2014-03-05 21:09:47

Dodać należy, że QNX to system czasu rzeczywistego. W dodatku świetnie wykonany bo zajmuje naprawdę niewiele, a potrafi bardzo dużo :) Może posłużyć nie tylko jako samochodowy fajfon, ale też do sterowania elektroniką samochodu, z czym linuksy i inne wynalazki mogłyby mieć już trudności. QNX jest na tyle dojrzałym systemem, że można go częściej spotkać w ogromnych fabrykach, ew urządzeniach specjalistycznych, niż w telefonach BB. Można by powiedzieć, że to klasa sama w sobie ;-)

Odpowiedz

9. ~Jacek
0

2014-03-05 15:23:40

@8 Malo tego wiekszosc producentow ktorzy sa wymieniani w gronie potencjalnych uzytkownikow carplay ma rowniez podpisane umowy z Google i Nvidia.Mercedes,Honda,Hyundai itd.Ten caly carplay bedzie tylko dostepna nakladka niczym dowolny launcher w androidzie i uzytkownik bedzie mogl sobie wybrac z jakiej nakladki(Google,iOS) bedzie korzystal

Odpowiedz

8. ~fism
0

2014-03-05 14:51:53

@7: Inne niż Apple/''owskie GUI jest przecież w standardzie. CarPlay nie jest samodzielnym systemem operacyjnym, a nakładką-dodatkiem dla systemu operacyjnego stosowanego przez producenta, stojącego tak czy siak na QNX. Podłączasz iPhone - aktywuje się CP, odłączasz iPhone/''a, masz to, co miałeś do tej pory. Przecież żaden producent nie poszedłby na układ, gdzie cały system samochodowy współgrałby tylko z jednym rodzajem urządzeń, zwłaszcza mających stosunkowo niewielki udział w rynku. A że na QNX stoi większość samochodowych systemów, to pewnie z popularyzacją CP w modelach kolejnych producentów nie będzie większych problemów. Nie mogli go postawić na zwykłym iOS, bo jaki to miałoby sens? Żadnego. I tak by musiało stać na czymś, co ma realną łączność z samochodem. iOS to system innego rodzaju niż QNX.

Odpowiedz

7. ~Goral
1

2014-03-05 13:18:02

Hahaha krótko mówiąc sam Apple stwierdził że jego Najlepszy I jedyny Słuszny iOS jest za cienki w uszach :) A serio to o ile dobrze pamiętam to z portowaniem na qnx aplikacji andka nie jest za duży problem - czyli szybko można spodziewać się np. naviexperta czy automapy, no i mam nadzieję że również innych GUI niż to applowskie a;/''la barbie girl :)

Odpowiedz

6. ~zxvb
-1

2014-03-05 13:00:51

Applefan śmietanka motoryzacyjna masz na mysli vovlo ? Hahahaha

Odpowiedz

-1

2014-03-05 12:24:13

Apple uratuje BB cóż za ironia losu, a wymienieni do ratowania byli wszyscy z google włącznie.

Odpowiedz

0

2014-03-05 11:55:18

Wiedzą, że IOS to syf wiec aby ktoś chciał to brać trzeba wsadzic inne /''bebechy/'' :) + dla Appla za rozsądek, a fanatycy i tak powiedzą ze jest dobrze :P

Odpowiedz

2014-03-05 11:32:57

Oby QNX skutecznie przywróciło BB do życia. Ktoś musi zaopatrywać rynek w telefony z pełną klawiaturą, a nie od dziś wiadomo, że Kanadyjczycy są w tym najlepsi.

Odpowiedz

2. ~
0

2014-03-05 11:28:24

Przecież w tekście nawet jest napisane ze QNX został przęjety przez BB w 2010 roku, skąd pomysł że go stworzyli? A co do kupienia BB przez Apple - "nie wydaje mnie się". :-)

Odpowiedz

-5

2014-03-05 11:08:49

BB też kupiło QNX więć go nie stworzyli. Kupować akcje BB!!! Widać kto w końcu kupi tego bankruta - Apple to będzie dobra inwestycja. Śmietanka motoryzacyjna w to wchodzi!

Odpowiedz