DAJ CYNK

[Aktualizacja] Samsung: Od teraz nasze telefony będą miały blokadę SIM-lock

27.09.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 82

Ważne 8

21

W lipcu Samsung wprowadził nową politykę dystrybucji smartfonów. Telefony zakupione w Europie działają tylko z europejskimi kartami SIM.

W lipcu Samsung wprowadził nową politykę dystrybucji smartfonów. Telefony zakupione w Europie działają tylko z europejskimi kartami SIM.

Koreański producent nie nagłośnił sprawy od razu i dopiero tajemnicze naklejki na pudełkach Samsunga Galaxy Note 3 ujawniły do czego doszło. Jak się okazuje, Samsung postanowił podzielić świat na regiony, uniemożliwiając jednocześnie sprzedaż urządzeń z jednego regionu w drugim. Aby to osiągnąć telefony sprzedawane są od lipca z blokadą SIM-lock opartą o MCC (Mobile Country Code) i "białą listę" krajów, z których karty zadziałają w urządzeniu.

Do tej pory potwierdzone zostały dwa regiony Samsunga. Europejski wariant obejmuje całą Unię Europejską, Szwajcarię oraz Albanię, Andorę, Bośnię i Hercegowinę, Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Monako, Czarnogórę, San Marino, Serbię i Watykan. Wariant amerykański z kolei obejmuje obie Ameryki i Karaiby.

Po nagłośnieniu sprawy przez media, głos zabrało niemieckie biuro prasowe Samsunga: Niektóre aktualne produkty firmy Samsung są obecnie wyposażone w lokalną blokadę karty SIM. Urządzenia zakupione w Unii Europejskiej działają z kartami SIM z Niemiec i innych krajów UE tak samo jak do tej pory. Jednocześnie wymienione zostały modele, w których pojawiła się programowa blokada: Galaxy S III, S4, S4 mini, Note II i Note 3. Samsung zastrzega, że blokada obecna jest jedynie w telefonach opatrzonych stosowną naklejką na opakowaniu.

Co to oznacza w praktyce? Nadal będziemy oczywiście mogli wyjechać poza UE ze swoim Samsungiem i korzystać z usług roamingowych naszego operatora, ale odcięci będziemy od możliwości zaoszczędzenia pieniędzy poprzez skorzystanie z usług lokalnych operatorów w Azji, Afryce czy Amerykach. Zakończą się również tymczasowo dostawy tańszych telefonów z innych regionów. Tymczasowo, bo jak wiadomo, nie takie SIM-locki udało się już programistom ściągnąć. Niestety ściągnięcie blokady na własną rękę powoduje utratę gwarancji.

[Aktualizacja:]

Udało nam się w tej sprawie porozmawiać z pracownikiem Samsunga, który trochę dokładniej wyjaśnił obecną sytuację. Kupiony w danym regionie telefon, będzie wymagał aktywacji kartą SIM z tego samego regionu. Po dokonaniu pierwszej aktywacji będzie można bez problemu wymieniać na inne karty SIM, także pochodzące spoza regionu. Tym samym nie będzie problemu z korzystaniem z tańszych, lokalnych ofert w innych krajach i regionach.

W przypadku telefonu kupionego w jednym regionie i przywiezionego do drugiego regionu, użytkownik aktywować sprzęt będzie mógł poprzez telefoniczny kontakt z biurem obsługi Samsunga.

Na oficjalny komunikat Samsunga w tej sprawie, musimy jeszcze poczekać. Pojawi się on prawdopodobnie dopiero po weekendzie.

Źródło tekstu: GSMArena, wł

Tagi: samsung
Komentarze
Zaloguj się