DAJ CYNK

[Aktualizacja] Nexusy z krótkim terminem ważności

20.04.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 12267

Ważne 7

2

Google Nexus 7 2013 coraz większymi krokami zbliża się do ukończenia "drugiego roku życia". Asus przesadził z postarzaniem sprzętu i tablety już teraz padają jak muchy.

Google Nexus 7 2013 coraz większymi krokami zbliża się do ukończenia "drugiego roku życia". Asus przesadził z postarzaniem sprzętu i tablety już teraz padają jak muchy.

To nie przypadek, że otaczająca nas elektronika psuje się chwilę po wygaśnięciu gwarancji. W końcu producenci nie mogą przesadzić z trwałością sprzętu, bo po chwilowej dobrej sprzedaży zgotowaliby sobie chude lata oczekiwania... aż wreszcie ich cudowny tablet, drukarka czy smartfon postanowią się zepsuć i klient przyjdzie z kolejną porcją pieniędzy.

Dwa lata temu masowy "pomór" dotknął smartfony Sony Xperia Z, teraz podobny mechanizm dosięgnął tablety Asus Nexus 7 2013, zaprezentowane światu w czerwcu 2013 roku. Najpierw tablet "czai się" na użytkownika irytując go spowolnieniami i niekontrolowanym zamykaniem aplikacji. Gdy użytkownik w końcu "złapie przynętę", wykonuje restart tabletu... a właściwie to tylko próbuje.

Zobacz: [Aktualizacja] Młodo umierające Xperie Z

Uszkodzone tablety docierają jedynie do logo Google'a w czasie bootowania i to by było na tyle. Nie da się ich już ożywić żadną domową metodą, nie ma też metod zapobiegawczych. Nie przynosi efektów przywrócenie oprogramowania czy próby wgrania innej wersji systemu.

Na forach specjalistycznych podobne awarie opisywane były już tuż po premierze sprzętu. Zdarzały się jednak rzadko - kilka wpisów w miesiącu. Teraz liczba awarii wzrosła do wielu przypadków każdego tygodnia. Odesłanie sprzętu do serwisu pokazuje, że jedyną skuteczną metodą walki z problemem jest wymiana płyty głównej, a bardzo prawdopodobną jego przyczyną - uszkodzenie kości pamięci.

Android 5 nie jest bezpośrednią przyczyną problemów z Nexusem 7 (w końcu takie same awarie zdarzały się też wcześniej). Możliwe natomiast, że nowe wersje systemu bardziej obciążając sprzęt, przyczyniają się do częstszego ujawniania jego wad (?) ukrytych. Asus póki co nie komentuje afery.

Oficjalna dystrybucja Nexusa 7 2013 ruszyła w Polsce w drugiej połowie września 2013 roku. Czasu na bezbolesną "planowaną awarię" jest więc niewiele - z dwojga złego lepiej, żeby nastąpiła już teraz, niż chwilę po zakończeniu gwarancji. Pogwarancyjna wymiana płyty głównej to niestety kosztowna operacja.

Aktualizacja:
Nie odnotowaliśmy wzrostu zapytań serwisowych dotyczących tabletu Nexus 7 w Polsce. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby urządzenia ASUS służyły naszym użytkownikom jak najdłużej - komentuje sprawę dla TELEPOLIS.PL Adam Żelazko z Asus Polska.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia Google Nexus 7 2013 w katalogu.
Zobacz: dane techniczne i zdjęcia Google Nexus 7 2013 LTE w katalogu.

Źródło tekstu: Android Police, wł

Komentarze
Zaloguj się
43. Koriolan
0

2015-04-27 15:44:06

Naprawiałem w serwisie Asusa dwa Nexusy i Phonepada czy jak tam nazywa się tablet Asusa.serwis ASUSA w Koszalinie za każdym razem spisał się na medal- zarówno czasowo i terminowo.dwa razy naprawiałem gniazdo microUSB, raz sprawa była poważniejsza.

Odpowiedz

42. ~Gamer
1

2015-04-22 12:16:15

Niestety to jest prawda, mi na przykład padł laptop firmy Asus tydzień po gwarancji jak chciałem naprawić to powiedziano mi że nie ma takiej możliwości bowiem Asus się"nie psuje". Padł mostek na płycie głównej, oddałem mimo wszystko do innego miejsca do naprawy. Czekałem ok 6(!) miesięcy i nic nie naprawiono, odkupiono go tam ode mnie po cenie złomu.Pozdrawiam.

Odpowiedz

41. ~
-1

2015-04-22 09:40:46

40, czytałem o serwisie Asusa i Samsunga. Później musiałem z skorzystać z usług obu tych serwisów - żadnych zastrzeżeń, naprawa w mniej niż tydzień.

Odpowiedz

40. ~
0

2015-04-22 07:46:01

Poczytajcie sobie w necie o "serwisie" Asusa. Włos się jeży na głowie!

Odpowiedz

39. MADMAX
0

2015-04-21 23:33:44

Polecam dokument na temat celowego postarzania sprzętu jesli ktos jeszcze nie widział pt. "Spisek Żarówkowy"

Odpowiedz

38. ~wi
0

2015-04-21 21:22:45

O godz.19 dostałem aktuala 5.1 w N7 2013 i narazie działa bez problemów :)

Odpowiedz

37. ~
0

2015-04-21 21:10:35

26, ogólnie masz rację - to "postarzanie" to najczęściej stosowanie jak najtańszych - czyli bardziej awaryjnych - części, ale producenci czasem jadą po bandzie. Epson kiedyś montował w drukarce chip, którego jedyną rolą było liczenie wydruków i blokowanie drukarki (całkowicie sprawnej) po określonej ich liczbie. To tylko jedna sprawa, która wypłynęła - pewnie znacznie więcej jest takich, o których nie wiemy.

Odpowiedz

36. ~
2

2015-04-21 19:58:21

26@ Ja mam Motorole d160 z 1997 roku i do dzisiaj dziala. Tylko Aku nowy. Kiedys to sie robilo sprzety....

Odpowiedz

35. ~nolan
3

2015-04-21 19:53:35

he he normalne w naszych czasach, tyle, że dotyczy to całego naszego życia a nie tylko elektroniki. Korporacje wyhodowały sobie społeczeństwo konsumpcyjne - w wielkim uproszczeniu żyjemy po to by kupować. Czy pamiętacie czy kiedykolwiek naprawiliście coś co się zepsuło po gwarancji ? (wykluczam motorycację) . Da się naprawić ale jest to nieopłacalne , kupujemy za chwilę nowe i tak w kółko. Trudno dziś o rzecz na lata tak jak kiedyś - np: lodówki chodziły po 20 lat, a teraz - psuje się uszczelka w lodówce - teoretycznie groszowa sprawa tyle, że jest osiągalna z całymi drzwiami - 900 zł . Kupiłem nową. Padł mi dotyk w telefonie - koszt to połowa wartości nowego - nie opłaca się.Jeżeli chodzi o elektronikę, to na chwilę obecną długie wsparcie zapewnia nie bardzo lubiany microsoft - o dziwo moja 2 letnia lumia 920 nadal dostaje aktualizację - czyli wyjątek od reguły :)

Odpowiedz

34. cyanoone
-2

2015-04-21 19:25:38

@33. Wgraj Miui czy CyanogenModa będzie lepiej ;)

Odpowiedz

33. ~ssxx
1

2015-04-21 17:44:25

Mam takiego nexusa. Działa tak,ze mam ochotę nim rzucić o ścianę. Aż mi nie chce przejść przez gardło cena jaką zapłaciłem za ten badziew. Co aktualizacja, to działa wolniej. Teraz tablet za 400zl pracuje duzo szybciej niz mój

Odpowiedz

32. ~wi
-2

2015-04-21 17:36:52

Czy komuś padł N7...jeśli nie to po co robić panikę!

Odpowiedz

31. ~dude
1

2015-04-21 10:07:31

Co z ta. Nokia bedzie?

Odpowiedz

30. ~:)
2

2015-04-21 09:13:42

A morał tej bajki jest krótki i niektórym znany.Lecz by go opisać, wiersz nie będzie zbyt rymowany.Unikać należy Sony/''ego, Szajsunga i Asusa,Tylko czy kto inny smartów po gwarancji nie rusza?

Odpowiedz

0

2015-04-21 08:39:37

Ja takich cwaniaków to krótko - skrócić o głowę! :-)

Odpowiedz