DAJ CYNK

512 MB RAM a mobilny Windows 10

27.05.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 18

Ważne 6

2

Choć Microsoft obiecał ogólnodostępną aktualizację Windows Phone do Windowsa 10, telefony z 512 MB pamięci RAM raczej powinny zostać ze starym systemem.

Choć Microsoft obiecał ogólnodostępną aktualizację Windows Phone do Windowsa 10, telefony z 512 MB pamięci RAM raczej powinny zostać ze starym systemem.

Do sieci trafiła dokumentacja, z której wynika, że 97% aplikacji ze sklepu Microsoftu będzie zgodne z telefonami z 512 MB pamięci RAM i Windowsem 10. Inaczej będzie jednak wyglądała praca wielozadaniowa - w danym momencie w tle będą mogły działać maksymalnie dwa programy (od 0 do 2, zależnie od zasobów). Częściej więc użytkownicy zobaczą w czasie przełączania się pomiędzy aplikacjami ekran wznawiania.

Mogą też pojawić się opóźnienia przy uruchamianiu programów, jeśli jakaś bardziej zasobożerna aplikacja będzie pracowała w tle. Z dokumentacji wynika, że czas wczytywania może się wydłużyć o 5 sekund i więcej czy nawet ostatecznie program może się nie uruchomić. Cześć najistotniejszych aplikacji znajduje się w grupie 5% programów najbardziej obciążających RAM i trwają właśnie prace nad ich optymalizacją.

Przy korzystaniu z bardziej rozbudowanych aplikacji, mogą pojawić się też problemy ze Skype'em. Aplikacja w trybie aktywnym potrzebuje 120 MB pamięci RAM, a uśpiona około 20 MB. Przy większym obciążeniu RAM-u, ktoś może się do nas nie dodzwonić przez VoIP.

Najbardziej niepokojąca jest jednak możliwość zabijania procesów odpowiedzialnych za nawigację satelitarną czy zapis pokonanych tras. Uruchomienie na chwilę Facebooka może kosztować nas ominięcie zjazdu czy dziurę w statystykach sportowych.

Nie liczmy też na uruchamianie w tle wielu rozbudowanych stron internetowych. W jednym czasie aktywne będą maksymalnie dwie zakładki, częściej więc np. powrót do strony banku może oznaczać dla nas ponowną konieczność zalogowania się. Najbardziej rozbudowane strony mogą też powodować wyświetlanie pustych ekranów przy szybkim ich przewijaniu, z powodu ograniczeń pamięci podręcznej przeglądarki.

Względem powyższych, wrażenia nie robi ograniczenie zdjęć HDR do 5 Mpix (3 kadry), zamiast 8 Mpix (5 kadrów).

Lista ograniczeń i możliwych problemów jest niestety długa, ale chyba też nikt nie liczył na to, że przez lata wymagania sprzętowe mobilnego Windowsa nie urosną. Aktualizacja nie jest rzecz jasna obowiązkowa, a nowe smartfony od Microsoftu nie będą już miały mniej niż 1 GB pamięci RAM.

Źródło tekstu: WMPowerUser, wł

Komentarze
Zaloguj się