DAJ CYNK

PKO BP liderem w segmencie dostępu do e-administracji

17.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 14

Ważne 2

1

Klienci największego polskiego banku mogą załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.Klienci największego polskiego banku mogą załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Bankowość online pozwala w prosty i szybki sposób założyć profil zaufany ePUAP, który zapewnia dostęp do e-administracji bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z 300 tys. profili zaufanych utworzonych w ten sposób, ponad połowa (około 160 tys.) została założona w Inteligo oraz iPKO. PKO Bank Polski obiecuje, że od sierpnia załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem jego bankowości elektronicznej będzie jeszcze łatwiejsze.Kilka dni temu przekroczyliśmy magiczną barierę - z Profilu Zaufanego korzysta już milion osób. Polacy zaczynają dostrzegać korzyści, jakie daje cyfryzacja i oferowane przez administrację usługi elektroniczne. Doceniają wygodę, oszczędność czasu i korzystają z nich coraz częściej. Mamy nadzieję, że Profil Zaufany dalej będzie się rozwijał. Duże znaczenie miała tu nasza współpraca z sektorem bankowym - powiedział Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji w wywiadzie udzielonym Newserii Biznes.Polacy bardzo chętnie korzystają z e-administracji. Z kolei administracja udostępnia coraz więcej nowych usług. Szczególnie popularna jest możliwość logowania się i korzystania z e-usług poprzez serwisy bankowości internetowej. W tej chwili Profil Zaufany ma blisko milion Polaków, a 300 tys. z nich utworzyło go poprzez bankowość internetową - dodał Michał Macierzyński z PKO BP.Za pośrednictwem systemów transakcyjnych iPKO oraz Inteligo można załatwić wiele spraw urzędowych, między innymi wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskać duplikat prawa jazdy, zarejestrować samochód lub rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Profil zaufany ePUAP pozwala też złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego (autor wiadomości sam tego niedawno dokonał), sprawdzić liczbę punktów karnych za wykroczenia drogowe, a nawet założyć działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mogą elektronicznie załatwiać sprawy w ZUS-ie bez konieczności wysyłania wszystkich dokumentów w formie papierowej. PKO Bank Polski podaje, że dostęp do PUE ZUS poprzez systemy transakcyjne iPKO i Inteligo ma ponad 8,5 mln klientów banku.

E-administracja w Polsce wcale nie jest źle rozwinięta, Polacy mogą korzystać w sumie z około pięciuset e-usług. Te możliwości będą oczywiście nadal rozwijane, bo stale pracujemy nad kolejnymi usługami - powiedział Karol Manys.

Jedną z najpopularniejszych usług w e-administracji okazało się składanie wniosków o świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Od sierpnia ma to być jeszcze łatwiejsze.Od sierpnia znacznie prościej będzie uzupełnić wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500 plus poprzez bankowość internetową. Będą to już oświadczenia, a nie zaświadczenia. Nie trzeba będzie zatem robić skanów dokumentów, a wiele rubryk uzupełni się automatycznie. Będzie po prostu szybciej - wyjaśnił Michał Macierzyński.

Źródło tekstu: Newseria, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy