DAJ CYNK

„Co łaska” na kościelną e-tacę AutoMateusza, czyli wierni też nowocześni

16.07.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Fintech

Interakcje: 6884

Ważne 0

1

W wielu polskich parafiach można wnosić datki za pomocą tradycyjnego terminala płatniczego

Ten pomysł mógłby wywołać szczególne zainteresowanie wśród wiernych w Polsce. Na Węgrzech, w budapesztańskim kościele pw. Serca Jezusowego zainstalowana została kościelna e-taca, na którą można dawać „co łaska” kartą płatniczą. Nie jest to całkowita nowość w skali europejskiej, więc pozostaje tylko czekać, aż podobne rozwiązanie trafi również nad Wisłę.

Oczywiście w Polsce również można złożyć ofiarę przy pomocy karty płatniczej np. w warszawskim kościele dominikanów na Freta, w parafii w Jastrzębiej Górze, a także w kilkudziesięciu innych świątyniach w całym kraju, co stanowi część inicjatywy rozpoczętej przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Polscy duchowni nie podeszli jednak do sprawy tak pragmatycznie, jak budapesztański proboszcz Arpad Horvath. W polskich parafiach ofiary wnosi się na zakrystii, za pomocą zwykłego terminala patniczego, gdy tymczasem na Węgrzech datki zbiera AutoMateusz, czyli automat pozwalający wiernym zbliżeniowo wpłacić datki kartą bankową.

Zobacz: Polacy lubią opłacać mandaty kartą lub telefonem
Zobacz: Transakcje kartą najbardziej narażone na oszustwa w sieci

Nazwa AutoMateusz to nawiązanie do postaci apostoła Mateusza Ewangelisty, który był z zawodu poborcą podatkowym i celnikiem. Wierni, którzy chcą przekazać datki na rzecz parafii w Budapeszcie, wybierają na elektronicznej tacy jedną z trzech kwot - 500, tysiąc lub 3 tysiące forintów, czyli odpowiednio 6,50 zł, 13 zł lub niecałe 40 zł. Jeżeli wierny czuje potrzebę przekazania Bogu większej kwoty, może dokonać kilku transakcji jedna po drugiej. AutoMateusz nie zbiera danych osobowych darczyńców, wpłat można dokonywać całkiem anonimowo. Jak tłumaczy proboszcz Horvath, e-taca została zamontowana, ponieważ coraz częściej wierni nie mają przy sobie gotówki, zwłaszcza ludzie młodzi. 

Zobacz: 78% transakcji kartą Mastercard w Polsce to płatności zbliżeniowe
Zobacz: Polacy narodem najczęściej płacącym kartą na MŚ w Rosji

W Europie podobne pomysły powstawały już wcześniej. Wierni mogą złożyć ofiarę na tacę za pomocą karty lub aplikacji na telefon w niektórych kościołach Paryża. Terminale płatnicze w swoich parafiach wprowadził również Anglikański Kościół Anglii, w którego świątyniach akceptuje się metodę płatności zbliżeniowe, za potwierdzeniem PIN, a także za pośrednictwem Apple Pay i Google Pay.

Źródło zdjęć: eKAI.pl

Źródło tekstu: PAP, eKAI.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu