DAJ CYNK

Polska. Kliknęła link i straciła 140 tys. złotych

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Polska oszustwo link kradzież pieniędzy 140 tys. zł

W Internecie ciągle trzeba uważać, by nie stać się ofiarą oszustwa. Przekonała się o tym 35-letnia kobieta z powiatu sejneńskiego, która straciła niemal 140 tysięcy złotych. A chciała tylko sprzedać pieluszki.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Sprzedaż w Internecie to jeden z tych obszarów naszego codziennego życia, w którym trzeba uważać na oszustów. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić przy tym pieniądze zgromadzone na koncie bankowym. Przekonała się o tym pewna 35-letnia kobieta, która kliknęła link do fałszywej strony banku i przekazała oszustom za jej pomocą dostęp do swojego konta i zgromadzonych tam pieniędzy.

Zaczęło się całkiem niewinnie. Mieszkanka powiatu sejneńskiego chciała sprzedać pieluszki i zamieściła ogłoszenie o tym na portalu aukcyjnym. Już chwilę później za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nią potencjalna kupująca. Osoba ta poinformowała sprzedającą, że wpłaciła już 90 zł i przesyła link, dzięki któremu 35-latka będzie mogła śledzić przebieg transakcji.

Jak można się domyślić, link prowadził do fałszywej strony banku, w którym pokrzywdzona miała konto. Kobieta zalogowała się tam swoimi danymi (login i hasło), a na swój telefon otrzymała wiadomości dotyczące weryfikacji konta, w tym jedną informującą o dodaniu do konta nowego urządzenia. W ten sposób oszustka otrzymała dostęp do konta mieszkanki powiatu sejneńskiego i w kilku transzach wypłaciła z jej konta prawie 140 tysięcy złotych. Gdy 35-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, było już za późno.

Nie daj się oszukać!

Linki, które otrzymujemy w wiadomościach od nieznanych osób, kontaktujących się w związku z prowadzoną przez nas sprzedażą internetową, mogą prowadzić do fałszywych stron WWW. Ich jedynym celem jest wyłudzenie od nas danych, co może skutkować nawet stratą wszystkich pieniędzy zgromadzonych na koncie w banku. Z tego powodu warto przestrzegać zamieszonych poniżej zasad, które mogą nas uchronić od problemów.

  • Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
  • Zwracaj uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwracaj uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
  • Nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu.
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz.
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym poprzez wiadomości, które zwierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność.

Zobacz: Telefon grozy. Nie tego spodziewała się po rozmowie z bankiem
Zobacz: Atak na klientów dużego banku, i to groźniejszy niż zazwyczaj

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: policja.pl