DAJ CYNK

Nieznany numer znów nęka Polaków. Rząd wysyła ostrzeżenie

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Bezpieczeństwo

Nieznany numer znów nęka Polaków. Aż interweniował rząd

Oszuści podszywają się pod urzędników administracji skarbowej. Ich celem jest wyłudzenie najbardziej wrażliwych danych.

Termin rozliczenia podatków powoli się zbliża, więc jak co roku uderzają także oszuści. Resort finansów przestrzega przed nimi za pośrednictwem komunikatu opublikowanego w serwisie podatki.gov.pl.

Jak czytamy, do Ministerstwa Finansów docierają sygnały, że ruszyła kampania, w ramach której oszuści podszywają się pod urzędników skarbowych. Chcąc wyłudzić wrażliwe dane, dzwonią pod przypadkowe numery i zadają cały szereg alarmujących pytań.

Osoby podające się za konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej lub pracowników Krajowej Administracji Skarbowej dzwonią do podatników i próbują pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, numer PESEL lub inne dane osobowe

– czytamy w oficjalnym komunikacie.

Resort zapewnia, że żadna z podlegających mu instytucji nie wykonuje tego rodzaju telefonów, ani nie wypytuje telefonicznie o PESEL czy numer dowodu. Nie prosi także o dane logowania do e-Urzędu Skarbowego. 

Zauważmy, niemal bliźniaczy komunikat wydano już rok temu. Wówczas mogliśmy dowiedzieć się, że przestępcy podszywają się nawet pod numer konkretnego departamentu – 22 694 97 22. Identyfikator mogli wprawdzie zmienić, ale zagrożenie najwyraźniej powraca.

Redakcja doda, aby przede wszystkim nie dać się zastraszyć. Naciągacze mogą odgrażać się rzekomym naliczaniem odsetek czy innymi dotkliwymi karami. Fakt jest jednak taki, że kiedy sprawy zaczynają się robić poważne, fiskus wysyła pisma, a nie bulterierów z komórką w ręku. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Podatki.gov.pl, oprac. własne