DAJ CYNK

Facebook ostrzeże Cię, jeśli udostępniasz stary news

Dodane przez: HTur

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 3480

Facebook wprowadza nowa funkcję. Jeśli użytkownik będzie chciał udostępnić artykuł starszy, niż 90 dni, zobaczy taki właśnie alert. Jaki jest powód wprowadzenia tej funkcji?

Będzie to nowość wprowadzona w całym serwisie, a je pojawienie się uzasadnia John Hegeman (wiceprezes sieci w dziale Feed and Stories):

Chcemy mieć pewność, że ludzie mają świadomość tego, co udostępniają. W ciągu kilku ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy, że o tym, czy użytkownik udostępni dany artykuł, decyduje jego świeżość. Wiadomości mają tendencję do szybkiego dezaktualizowania się, a mimo to wiele osób udostępnia je po dłuższym czasie, co prowadzi do zamieszania, a także dezinformacji na temat bieżących wydarzeń. Niektóre portale publikujące wiadomości umieszczają na swoich witrynach oznaczenia starych newsów, aby uniknąć odczytywania przestarzałych wiadomości jako aktualne.

Zobacz także: Facebook obłożony grzywną w Kanadzie

Aktualność publikowanych i udostępnianych treści jest szczególnie istotna w czasach pandemii Covid-19 oraz wydarzeń na świecie (jak choćby zamieszki w USA). Od początku pandemii zarówno Facebook, jak i inni giganci internetowi wprowadzili ostrą politykę usuwania fake newsów oraz treści podających nieprawdziwe informacje. Oznaczanie przestarzałych wiadomości może mieć w tym kontekście sens. A z tego, co wiemy, nie będzie to ostatnie działanie serwisu w kierunku - planowane jest wprowadzenie podobnych rozwiązań związanych z prawdziwością rozpowszechnianych na łamach Facebooka informacji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu