DAJ CYNK

Zmiany w mobilnej wyszukiwarce Google

21.04.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3355

Ważne 4

0

Od dzisiaj Google wprowadza zmiany w swojej mobilnej wyszukiwarce. Preferowane będą strony z wersjami na tablet czy smartfon.

Od dzisiaj Google wprowadza zmiany w swojej mobilnej wyszukiwarce. Preferowane będą strony z wersjami na tablet czy smartfon. Na zmianach skorzystają użytkownicy, którzy coraz częściej łączą się z internetem przez urządzenia mobilne, ale prawdziwa rewolucja czeka firmy. W Polsce tylko 7% małych i średnich przedsiębiorstw pamięta o mobilnym kliencie. Pozostałe po zmianach mogą sporo stracić.

Nowy algorytm wprowadzony dzisiaj przez Google ocenia zgodność stron internetowych z urządzeniami mobilnymi. Zdaniem ekspertów to znak, że firma dostosowuje się do zmian na rynku.

Urządzeń mobilnych jest coraz więcej. Google to dostrzega i dlatego skoro użytkownicy szukają informacji na urządzenia mobilne, to nie będzie im podrzucał stron, które są do takich urządzeń nieprzystosowane. Po drugie, żeby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie, pojawi się też informacja, że dana strona jest dostosowana do urządzenia mobilnego - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Zieliński, prezes zarządu firmy informatycznej MakoLab.

Mobilnych internautów jest coraz więcej. Z raportu mShopper przeprowadzonego przez Mobile Institute wynika, że z urządzeń mobilnych korzysta 44% Polaków. Wśród internautów odsetek ten wynosi blisko 70% Badania Gemius wskazują, że w ubiegłym roku 12% ruchu w polskim internecie generowały właśnie urządzenia przenośne. W porównaniu z krajami zachodnimi to wciąż niewiele (np. w USA to ok. 50%), jednak mobilnych użytkowników wciąż przybywa. Dlatego przybywa rozwiązań skierowanych właśnie do nich.

Wszystkie firmy, które działają w Internecie, a już na pewno te największe, jak Google czy Facebook, na pierwszym planie stawiają "user experience", czyli doświadczenie użytkownika. Chcą sprawić, żeby użytkownik mógł w łatwy sposób znaleźć jak najlepszą usługę - mówi Zieliński.

Zmiany wprowadzone przez Google oznaczają, że użytkownik trafi tylko na strony dostosowane do jego urządzenia. Tym samym dużo zyskać mogą te firmy, które mają swoją stronę w wersji mobilnej. Zdaniem eksperta dotyczy to przede wszystkim firm z sektora usług, restauracji czy hoteli.

Nie każda branża musi się komunikować ze społecznością, do której kieruje swoją usługę, za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Przygotowując swoją strategię i myśląc o tym, w jaki sposób zaistnieć w internecie, trzeba jednak brać pod uwagę wzrost ruchu z urządzeń mobilnych - przekonuje Zieliński.

Polskie firmy o mobilnych użytkownikach raczej zapominają. Z raportu ActiveMobi wynika, że tylko 7%. małych i średnich przedsiębiorstw (207 z przebadanych 3 tys.) ma stronę dostosowaną do mobilnych urządzeń. Zdaniem Zielińskiego stworzenie takiej strony nie musi wymagać od firmy dużego wysiłku i ogromnych nakładów. Jednym ze sposobów jest stworzenie mobilnej strony, innym - tzw. responsive web design.

Tworzymy wówczas jedną stronę internetową, ale jest ona tak zbudowana, że rozpoznaje, na jakim urządzeniu jest wyświetlana, i dostosowuje swój widok do tego urządzenia. To rozwiązanie droższe, ale po pierwsze, kiedy pojawia się nowe urządzenie, nie trzeba budować nowej strony mobilnej, tylko dostosować już stworzoną, a po drugie zarządza się treścią na stronie raz - zaznacza ekspert z MakoLab.

Źródło tekstu: newseria

Tagi: Google MakoLab
Komentarze
Zaloguj się
13. ~Ewa
0

2015-04-24 10:02:23

Trafiłam ostatnio na proste narzędzie do sprawdzania czy strony www są "przyjazne" smartfonom.Ja wpisałam w przeglądarkę: "sprawdź jak google widzi twoja witryne"i weszłam na pierwszą pozycję i tam jest skrót do tego testu. Polecam sprawdzić swoją stronę! Powodzenia;)

Odpowiedz

12. ~funos
0

2015-04-22 17:32:52

Bez sensu skoro na smartfonie można przeglądać "normalne" strony www to po co wersje mobile. Wersje mobilne stron www można porównać do stron WAP jeśli ktoś to dziadostwo jeszcze pamięta bo na szczęście zniknęło i oby to głupie rozróżnienie podzieliło los WAP-u.

Odpowiedz

11. tMati
0

2015-04-21 17:45:11

@9, @10 Wszystko zależy jak strona jest napisana, są takie potworki, że tego nawet Opera nie ogarnia, a są też takie wersje mobilne, że nie wiadomo jak z nich korzystać (sztuka dla sztuki). Dla większości stron wystarczyłby zastąpienie rozwijanych przez najazd menu na inne, oraz odchudzenie strony (zdarza mi się trafić na strony, które napisano pod 1080p i więcej).PS. Mobilna wersja Telepolis mogłaby wyświetlać oceny komentarzy.

Odpowiedz

10. ~Piotr
0

2015-04-21 17:23:14

Heheh no i w sumie slusznie,zaoszczedzimy sobie widocznie wiecej transferu,a no dobry ruch ze strony Google:)

Odpowiedz

9. ~xy
0

2015-04-21 15:13:55

Nic mnie tak nie wkurza jak te mobilne wersj stron. Zawsze muszę szukać normalnej wersji gdzieś na dole. Teraz to już w ogóle będzie do bani.

Odpowiedz

8. KR2615
0

2015-04-21 13:38:55

Jak dobrze że już w zeszłym roku uczyniłem moje strony o blogi responsywne :)

Odpowiedz

7. ~
0

2015-04-21 11:51:57

Zmiana nie dotyczy tabletów.

Odpowiedz

6. ~Calm7
1

2015-04-21 11:42:16

dobry krok google.

Odpowiedz

5. ~
0

2015-04-21 11:17:02

Chodzi o dopasowane reklamy do strony, w które ktoś kliknie, bo na tym zarabia google.

Odpowiedz

2015-04-21 10:53:39

@2 wystarczy responsive design, niektóre elementy na niektórych stronach trzeba przestawić lub zmniejszyć, ale tak jak piszesz nie ma sensu przebudowywać strony od zera.

Odpowiedz

2

2015-04-21 10:37:53

A moim zdaniem najważmiejsza powinwna być poszukiwana treść. Może pogorszyć się trafność wyników. Zupełnie bez semsu - przerost formy mad treścią...

Odpowiedz

2. notsure
4

2015-04-21 10:33:47

Nie rozumiem po co przy dzisiejszym stopniu rozwoju telefonów czy tabletów robić osobną wersję stron na te urządzenia. Na moim 5" telefonie (w zasadzie to już prawie mini) pecetowa wersja stron wygląda dużo lepiej. Co więcej wersje tabletowe są często dużo gorsze jeżeli chodzi o "zarządzanie" ekranem, jakieś wielkie napisy, jedno zdjęcie i weź tu przewijaj cały czas. Koszmar.

Odpowiedz

1. wlo
-8

2015-04-21 10:32:39

A co to znaczy, ze strona jest dostosowana do urządzenia mobilnego?

Odpowiedz