DAJ CYNK

Zaawansowane oprogramowanie szpiegujące na Androida może śledzić każdy ruch w telefonie

13.05.2018

Dodane przez: Ta_Monika

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 7237

Ważne 3

2

Zaawansowaną kampanię skierowaną w użytkowników telefonów z Androidem odkryli pracownicy Kaspersky Lab. Na celowniku są mieszkańcy terytoriów bliskiego wschodu, niemniej zakres możliwości cyberprzestępców jest co najmniej skłaniający do zastanowienia. Źródłem infekcji są legalne strony internetowe, co przywodzi na myśl teorie spiskowe czy filmy szpiegowskie.Zaawansowaną kampanię skierowaną w użytkowników telefonów z Androidem odkryli pracownicy Kaspersky Lab. Na celowniku są mieszkańcy terytoriów bliskiego wschodu, niemniej zakres możliwości cyberprzestępców jest co najmniej skłaniający do zastanowienia. Źródłem infekcji są legalne strony internetowe, co przywodzi na myśl teorie spiskowe czy filmy szpiegowskie.

Początkowo badacze nie docenili potencjału ZooPark. Złośliwe oprogramowanie wydawało się być technicznie prostym narzędziem szpiegującym, mogącym wykradać tylko jeden rodzaj danych. Dalsze prace ujawniły szereg bardziej rozbudowanych wersji ZooParku dających dostęp do niemalże wszystkich funkcji telefonu od rejestru połączeń, przez lokalizację GPS do wglądu w treści wiadomości, nie tylko SMS, ale również wydawałoby się bezpieczniejszych komunikatorów np. Telegram czy WhatsApp. Co więcej oprogramowanie to umożliwiania wysyłanie wiadomości, dzwonienie oraz rozszyfrowanie danych z przeglądarki Chrome bez wiedzy użytkownika aparatu.

Badacze Kasperky Lab wyróżnili co najmniej cztery generacje złośliwego oprogramowania i wykryli, że działa ono prężnie od 2015 roku. Nie można mieć pewności, że w zmodyfikowanej wersji nie pojawi się ono kiedyś również w Europie. Obawiacie się hakerskich umiejętności? A może mieliście kiedyś zawirusowany telefon?

Źródło tekstu: kaspersky.com, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu