DAJ CYNK

WWDC 2019: iPadOS - tablety Apple'a z własnym systemem operacyjnym

04.06.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 5076

Ważne 1

0

iPad otrzymuje własny system operacyjny. iPadOS ma pozwolić na bardziej praktyczne wykorzystanie tabletów firmy Apple, które będą jeszcze lepsze w pracy z użyciem dotyku.

W systemie operacyjnym przeznaczonym dla iPadów postawiono na optymalizację wykorzystania miejsca na ekranie oraz wielozadaniowość. Ta ostatnia pozwala teraz na uruchomienie obok siebie dwóch okien tej samej aplikacji, dzięki czemu można na przykład jednocześnie edytować dwie notatki. Działa to nie tylko z aplikacjami przygotowanymi przez firmę Apple, ale także na przykład z programami z pakietu Microsoft Office.

Do nawigowania po tablecie możemy użyć klasycznego Docka, przypominającego rozwiązanie z komputerów Apple'a. Mamy tu również menedżera plików, który jest podobny do Findera z desktopowego systemu i ma podobne możliwości. Pozwala na przykład podłączyć do iPada pamięć zewnętrzną lub aparat fotograficzny i przenosić pliki pomiędzy urządzeniami. Zdjęcia można zaimportować bezpośrednio do aplikacji Lightroom.

Zobacz: Apple po cichu pokazał nowe iPady. Przywitajmy iPada Air oraz nowego iPada Mini
Zobacz: Oto 10 najwydajniejszych urządzeń grudnia z systemem iOS według AnTuTu. iPhone'y zostały zdeklasowane przez iPady Pro

Duże zmiany dotyczą przeglądarki Safari, która w wersji na tablety przypomina pełną wersję desktopową. Jest tu nawet menedżer pobierania, a także 30 nowych skrótów klawiaturowych.

iPad to urządzenie, które możemy obsługiwać za pomocą rysika Apple Pencil. Korzystanie z jego nowej wersji ma być jeszcze łatwiejsze, między innymi dzięki skróceniu opóźnień z 20 ms do 9 ms. Gogant z Cupertino udostępnił API do rysika, dzięki czemu niezależni deweloperzy będą mogli korzystać z jego funkcji systemowych.

Zobacz: WWDC 2019: Apple prezentuje iOS 13
Zobacz: WWDC 2019: Apple prezentuje nowe wersje systemów tvOS, watchOS i macOS
Zobacz: WWDC 2019: nowy Mac Pro firmy Apple jest potężny i drogi

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu