DAJ CYNK

WhatsApp przejęty przez Facebooka za 19 mld dolarów

20.02.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 8033

Ważne 3

9

Facebook zapłaci za WhatsApp 12 mld dolarów w akcjach własnych oraz 4 mld dolarów w gotówce. Dodatkowo menadżerowie WhastsAppa otrzymają 3 mld dolarów w akcjach Facebooka możliwych do sprzedania po 4 latach od zamknięcia transakcji.

Facebook zapłaci za WhatsApp 12 mld dolarów w akcjach własnych oraz 4 mld dolarów w gotówce. Dodatkowo menadżerowie WhastsAppa otrzymają 3 mld dolarów w akcjach Facebooka możliwych do sprzedania po 4 latach od zamknięcia transakcji.

19 mld dolarów to około 11% wartości rynkowej Facebooka, skala transakcji jest więc olbrzymia. Microsoft za Skype'a (obecnie ponad 300 mln użytkowników) zapłacił 8,5 mld dolarów, zakup Motorola Mobility przez Google'a kosztował 12,5 mld dolarów, a taki np. Apple nie wychodził nigdy o wiele powyżej 1 mld dolarów w swoich przejęciach. O wiele taniej, bo za 1 mld dolarów Facebook przejął w 2012 roku serwis Instagram.

WhatsApp to jeden z największych i najprężniej rozwijających się (co roku podwaja liczbę użytkowników) komunikatorów internetowych. Pozwala on na bezpłatne przesyłanie tekstu i multimediów za pomocą telefonu komórkowego, z czego na całym świecie korzysta miesięcznie już przeszło 450 mln osób, a codziennie do usługi loguje się 70% z nich. Dla porównania, na koniec 2013 roku Twitter miał 241 mln użytkowników.

Za jednego użytkownika WhatsAppa Facebook zapłaci aż 42 dolary. Japoński Rakuten za jednego użytkownika Vibera zapłacił ostatnio zaledwie 3 dolary.

Zobacz: Viber przejęty za 900 mln dolarów

Prezes i założyciel WhatsAppa, Jan Koum wejdzie w skład zarządu Facebooka, który od tego momentu będzie liczył dziewięć osób. Finalizacja transakcji planowana jest jeszcze na ten rok.

Facebook zapewnia, że WhatsApp pozostanie niezależną aplikacją, podobnie jak przejęty dwa lata temu Instagram. Firma kontynuuje tym samym wieloaplikacyjną strategię rozwoju, która pomóc ma w dotarciu do pułapu 2 mld użytkowników (obecnie ponad 1,23 mld).

Źródło tekstu: Facebook, yahoo, wł

Komentarze
Zaloguj się
50. ~ja xD
0

2014-02-22 22:03:06

ODPOWIE MI KTOS ?

Odpowiedz

49. ~ja xD
0

2014-02-22 22:02:31

Bedzie jeszcze dzialal Whatsapp ?

Odpowiedz

48. ~Michu
0

2014-02-21 23:13:58

To fatalna wiadomość. Szkoda, że facebook położył swoje łapy na Whatsappie. Ale dobrze wiedzieć, że trzeba przestać aktualizować tę aplikację.

Odpowiedz

47. ~Chotelaż
0

2014-02-21 22:05:23

Szkoda że nie da się z tego korzystac w o s s a

Odpowiedz

45. ~Ole
0

2014-02-21 00:16:30

Zapłacili ok 10 centów za przypisanie numeru telefonu do nazwiska. Wcale nie tak dużo.

Odpowiedz

44. ~HD
0

2014-02-20 21:37:21

No właśnie szkoda że WhatsApp nie ma apki na PC bo przez to musze mieć dodatkowo wlaczone GG

Odpowiedz

43. ~Mike
0

2014-02-20 20:49:47

Plus... Skype jest dostępny jako apka na desktop.

Odpowiedz

42. ~Mike
0

2014-02-20 20:49:11

@41. To ciekawe, nie wiem jak jest ze Skype na innych systemach ale na Windows Phone to wlasnie Skype jest najmniej baterio-żernym komunikatorem. Testowałem WhatsApp i Vibera i niestety bateria pada znacznie szybciej niż przy korzystaniu ze Skype/''a. Zreszta co tu się dziwić, Skype jest genialnie zoptymalizowanym komunikatorem (pod WP) - w końcu to też własność MS.

Odpowiedz

41. ~HD
0

2014-02-20 20:35:00

Mogę policzyć na palcach jednej ręki ile razy dzwoniłem przez SKYPE z telefonu. WhatsApp działa w tle i nie pożera baterii. Testowalem wiele komunikatorów ale ten jest bezkonkurencyjny jest tak prosty w obsludze ze moja matka nawet z niego korzysta

Odpowiedz

40. ~Mike
0

2014-02-20 20:19:21

@39 - jest jeszcze Skype, do sprawnej komunikacji bardziej niz OK plus w Skype videorozmowa/rozmowa głosowa jest od dawna.

Odpowiedz

39. ~HD
0

2014-02-20 19:37:23

Oby nic sie temu programowi nie stało bo to najbardziej istotna apka w moim telefonie,niech nic nie unowocześniaja i nie dodają, choć musze przyznać ze wideorozmowa albo chociaż rozmowa głosowa bylaby ok- na tym bym poprzestał.

Odpowiedz

38. ~JustMe
1

2014-02-20 18:59:13

BBM bo: To marka numer jeden na świecie, komunikator iPhone powstał duuuzo później niz BBM. Możliwość tworzenia Grup a nie namiastki jaką daje whatsapp. BlackBerry Channels, możliwość wysłania lokalizacji ze sledzeniem na żywo przebytej drogi łącznie z podaniem prędkości. Rozmowy video. Rozmowy głosowe...

Odpowiedz

37. ~
0

2014-02-20 16:54:32

Czy zatem i w WhatsAppie pojawią się reklamy? Koum zapewnia, że firma zachowa autonomię i będzie działać niezależnie od nowej spółki-matki. - Nie byłoby partnerstwa pomiędzy naszymi firmami, gdybyśmy musieli zrezygnować z kluczowych wartości, które definiują naszą firmę, naszą wizję i nasz produkt - podkreśla.

Odpowiedz

36. ~Typ
0

2014-02-20 16:33:54

A gdzie w tym wszystkim Yahoo ??

Odpowiedz

35. ~
0

2014-02-20 16:24:49

@26, wymień aplikacje, które nie wysyłają danych z książki do siebie.

Odpowiedz