DAJ CYNK

W Androidzie 11 pojawi się bezprzewodowa wersja interfejsu ADB. Programiści będą mieli ułatwione zadanie

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3892

W Androidzie 11 pojawi się bezprzewodowa wersja interfejsu ADB

ADB, czyli interfejs debugowania w Androidzie, od przyszłej wersji systemu dostępny będzie w natywnej, łatwej w obsłudze wersji bezprzewodowej. Ułatwi to programistom pracę nad aplikacjami i ucieszy zaawansowanych użytkowników smartfonów, którzy lubią modyfikować swoje urządzenia. 

ADB (Android Debug Bridge) to dla programistów jedna z najważniejszych funkcji systemu Google’a. Ten rodzaj połączenia pozwala z poziomu komputera komunikować się ze smartfonem z Androidem. Posługując się tekstową konsolą na pececie, deweloperzy mogą łatwo instalować przez ADB tworzone przez siebie aplikacje, a także zarządzać procesami i zmieniać zaawansowane ustawienia systemu, które nie są dostępne z menu w smartfonie. Z interfejsem ADB na pewno zetknęli się też zaawansowani użytkownicy urządzeń z Androidem, samodzielnie wgrywający nieoficjalne ROM-y.

Niedogodnością ABD była zawsze jednak konieczność korzystania z kablowego połączenia USB, które trudno uznać za wygodne i praktyczne. Jest też co prawda funkcja łączenia z się przez ABD za pomocą Wi-Fi, ale wykorzystywany jest przy tym kłopotliwy protokół TCP/IP, który nie jest ani szybki, ani wygodny. Od przyszłej wersji Androida ma to ulec zmianie, pojawi się natywna, prosta w działaniu wersja bezprzewodowego ADB. 

Zobacz: Google Play: za darmo aplikacje i gry o wartości 203 zł
Zobacz: Android 10 i One UI 2.0 beta dostępne dla Samsungów Galaxy Note10

Programiści skupieni wokół portalu Xda-Developers odkryli w najnowszym kodzie AOSP kolejnej, rozwojowej wersji Androida, opracowywanej przez Google’a, zapowiedź  bezprzewodowego ADB. W ustawieniach programisty w smartfonie znajdzie się opcja „bezprzewodowe debugowanie”. Po jej zaznaczeniu deweloper będzie mógł połączyć się ze smartfonem w trybie ADB, posługując się kodem QR lub wpisując sześciocyfrowy kod. Połączenie nawiązywane będzie przez Wi-Fi bezpośrednio między urządzeniami z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa. Nie trzeba będzie łączyć się przez USB lub sieciowo przez IP, jak teraz, raczej będzie to przypominało połączenie Wi-Fi Direct lub Bluetooth. 

Zobacz: Samsung rozpoczął globalne testy beta Androida 10 dla serii Galaxy S10
Zobacz: Banki blokują mobilne aplikacje dla Galaxy S10, czyli afery ciąg dalszy

Czy bezprzewodowe ABD pojawi się w Androidzie 11, tego w stu procentach jeszcze nie wiadomo, ale wszystko na to wskazuje. Faktem jest, że Google pracuje nad takim rozwiązaniem i z czasem powinno zadebiutować w systemie spod znaku zielonego robota.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Xda Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu