DAJ CYNK

Visa: Polska gotowa na płatności mobilne

29.10.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 36

Ważne 3

1

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy mobilne płatności zbliżeniowe staną się już powszechnym sposobem płacenia w Polsce.

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy mobilne płatności zbliżeniowe staną się już powszechnym sposobem płacenia w Polsce.

Smartfony stały się już niemal wszechobecne, a konsumenci coraz chętniej sięgają po rozwiązania mobilne, pomagające im w codziennym życiu. Poczta elektroniczna, portale społecznościowe, serwisy pogodowe czy bankowość mobilna - to tylko przykłady rozwiązań, do obsługi których smartfon staje się pierwszym wyborem.

Według Visa, podobnie będzie z płatnościami. Ponad 60% polskich konsumentów wyraża dziś zainteresowanie płaceniem w sklepach za pomocą smartfonu, a dwie trzecie przewiduje, że za 5 lat będzie płacić mobilnie co najmniej raz w tygodniu.

Drogę do mobilnych płatności otworzyły technologie mikroprocesorowe EMV, na bazie których powstała technologia zbliżeniowa. Visa podjęła decyzję o przejściu na technologię EMV, zarówno w odniesieniu do kart, jak i terminali płatniczych oraz bankomatów, już w połowie lat 90.

Obecnie Polska jest jednym z liderów płatności zbliżeniowych w Europie - tę funkcjonalność ma ponad 70% kart Visa wydanych przez polskie banki. Ponad 80% terminali akceptuje płatności zbliżeniowe; zbliżeniowo dokonywanych jest przeszło 46% płatności Visa w Polsce.

Chętnie płacimy w ten sposób nie tylko w sklepach, ale także w transporcie miejskim, parkomatach czy automatach samoobsługowych z napojami lub słodyczami. Płatności zbliżeniowych można dokonywać także przy pomocy takich rozwiązań jak naklejki, breloki, czy zegarki.

Mobilne płatności zbliżeniowe Visa zostały w Polsce wdrożone, w formie pilotażu, już w 2010 roku przy współudziale Banku Zachodniego WBK oraz sieci Plus z aplikacją płatniczą Visa umieszczoną na karcie SIM. Do 2012 roku przeprowadzone zostały pilotażowe wdrożenia z 5 bankami i operatorami lub partnerami technologicznymi.

Pierwszego komercyjnego wdrożenia mobilnej karty Visa dokonał w 2014 roku ING Bank Śląski we współpracy z siecią Orange. Obecnie uwaga polskich i europejskich banków skupia się na rozwiązaniach opartych o chmurę i technologię Host Card Emulation (HCE).

Swoje rozwiązania w HCE udostępniły już Bank Zachodni WBK oraz Getin Bank. Do tego grona już niedługo dołączy kilka z kilkunastu kolejnych banków w Polsce pracujących nad udostępnieniem mobilnych płatności zbliżeniowych Visa. Zobacz: Getin Bank udostępnił płatności HCE
Zobacz: Płatności HCE w Banku Zachodnim WBK
Zobacz: Bank Zachodni WBK: Mobilne płatności zbliżeniowe HCE

Źródło tekstu: Visa

Komentarze
Zaloguj się