DAJ CYNK

VidMate - chińska aplikacja video, która drenuje baterię i pakiet danych oraz ujawnia informacje o użytkownikach bez ich wiedzy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 8664

Ponad pół miliarda ludzi zainstalowało aplikację VidMate, powiązaną z chińską firmą Alibaba. To narzędzie na Androida, które umożliwia pobieranie filmów z serwisów YouTube, WhatsApp i innych. Ta funkcjonalność sprawiła, że ​​aplikacja cieszy się ogromną popularnością w krajach takich jak Indie, gdzie strumieniowe przesyłanie wideo na urządzenia mobilne może być kosztowne lub zawodne.

Wygląda na to, że za wygodę trzeba płacić. Czasem nawet więcej, niż by się mogło wydawać. VidMate z jednej strony robi to, czego się oczekuje od tego narzędzia, a jednocześnie wyświetla ukryte reklamy, potajemnie zapisuje ludzi do płatnych usług i zużywa dane mobilne użytkowników - takie są wyniki badań przeprowadzonych przez analityków bezpieczeństwa z firmy Upstream. Naukowcy twierdzą, że aplikacja wykonuje szereg podejrzanych działań, które mogą kosztować użytkowników stratę pieniędzy i energii akumulatora telefonu, a także ujawnienie ich danych osobowych.

Rzecznik VidMate, przedstawiający się jako Jiatao Chen, oczywiście zaprzeczył, jakoby aplikacja wykonywała podejrzane działania i powiedziała, że firma ​​prowadzi dochodzenie. Odmówił jednak podania podstawowych informacji, takich jak nazwiska członków kierownictwa i fundatorów VidMate, nie odpowiedział też na pytania uzupełniające.

Zobacz: Orange przejmuje SecureLink. Chce być liderem cyberbezpieczeństwa w Europie
Zobacz: Baner reklamowy, a pod nim ukryte wideo. Tak oszuści wysysają energię i pakiet danych ze smartfonów z Androidem

Guy Krief, dyrektor generalny Upstream powiedział, że użytkownicy, którzy pobierają i uruchamiają VidMate, przekazują kontrolę nad swoim telefonem i danymi osobowymi osobom trzecim. Telefon staje się częścią botnetu i jest wykorzystywany do popełnienia oszustw reklamowych, na koszt jego właściciela oraz jego prywatności.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy firma Upstream zablokowała ponad 128 milionów „podejrzanych” transakcji wykonywanych przez aplikację VidMate. Mogło to kosztować użytkowników w Egipcie, Brazylii i innych krajach ponad 150 milionów dolarów, w postaci niechcianych, nieautoryzowanych płatnych subskrypcji mobilnych. Upstream zaczął blokować te transakcje już w 2017 roku, a ich liczba bardzo wzrosła pod koniec ubiegłego roku.

Jak podaje Upstream, VidMate został opracowany i należał do UCWeb, spółki zależnej firmy Alibaba, ale w zeszłym roku został sprzedany.

Zobacz: Ookla przygotowała interaktywną mapę sieci 5G na świecie
Zobacz: Filmy bez reklam i muzyka w tle - YouTube Music i YouTube Premium w Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: upstream

Przewiń w dół do następnego wpisu