DAJ CYNK

UOKiK: 30 tys. zł kary dla CT Creative Team

22.12.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 5284

Ważne 10

0

UOKiK nałożył na społkę CT Creative Team ponad 30 tys. zł kary finansowej, w związku z oferowanymi grami i płatnościami SMS.

UOKiK nałożył na społkę CT Creative Team ponad 30 tys. zł kary finansowej, w związku z oferowanymi grami i płatnościami SMS.

Spółka CT Creative Team jest właścicielem serwisu wapster.pl, w którym oferuje m. in. gry i aplikacje na telefony komórkowe. Postępowanie UOKiK przeciwko przedsiębiorcy zostało wszczęte w lipcu, a sygnałem do działania były skargi konsumentów zaskoczonych wysokimi opłatami za SMS-y wysłane z ich telefonów komórkowych podczas korzystania z gier pt. Roślinki vs. Robale, Magiczny Totem, Odpicuj Furę, Zwierzaki Atakują czy Owocowe Bąbelki. Pobranie, uruchomienie i korzystanie z aplikacji było bezpłatne, jednak każda z nich zawierała dodatkowo płatne opcje związane z ułatwieniem gry. Ich zamówienie wiązało się z wysłaniem SMS-a Premium. W większości przypadków użytkownikami były dzieci, do których, jak ustalił Urząd, spółka kierowała swoje reklamy.

W ocenie Urzędu spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów nie przekazując we właściwym czasie informacji o rzeczywistych kosztach wynikających z wysyłania SMS-ów pod numer o podwyższonej opłacie. Postępowanie wykazało, że spółka wprawdzie udostępniała w aplikacji i na stronie internetowej cennik i regulamin usługi, jednak nie wypełniła w całości swoich obowiązków informacyjnych wobec konsumentów. Zdaniem Urzędu powinna ona bowiem informować o kosztach również w trakcie gry i po każdej czynności związanej z naliczeniem dodatkowej opłaty.

UOKiK zakwestionował też sposób, w jaki użytkownicy byli zachęceni do zamawiania płatnych opcji dodatkowych. W większości wypadków pytanie poprzedzające zamówienie nie zawierało sformułowań wskazujących na zawarcie transakcji skutkującej obowiązkiem zapłaty, np. udzielenie odpowiedzi twierdzącej na pytanie: Masz za mało bąbelków. Czy mimo to chcesz rozwinąć moc? oznaczało zgodę na wysłanie smsa na numer o podwyższonej opłacie, o czym konsument nie był w jasny sposób informowany.

UOKiK nakazał zaprzestania niezgodnych z prawem praktyk i nałożył na CT Creative Team karę finansową - ponad 30 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna, spółka może odwołać się do sądu.

To już kolejne postępowanie UOKiK w sprawie CT Creative Team. W ubiegłym roku Urząd zakwestionował treści reklamowe wysyłane do konsumentów w związku z konkursem SMS-owum i nałożył na spółkę ponad 140 tys. zł kary. Decyzję oraz karę w tej sprawie podtrzymał Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz: 141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

Źródło tekstu: UOKiK

Komentarze
Zaloguj się
33. wlo
0

2014-12-23 19:00:37

32 - nie, nie dostaliby ;-) Bo by nie mogli prowadzić takiej działalności, nawet jakby możliwości były ;-)

Odpowiedz

32. ~tata
0

2014-12-23 17:06:06

Za PRL dostali by jeszcze domiar od skarbówki.

Odpowiedz

31. wlo
0

2014-12-23 11:40:59

29 - chyba się mylisz... Jak wyżej pisałem, zablokowałem premium MT siostrze i nie przychodzą ;-) Jedną blokadą a nie całkowitą. Nie odwoływałem też subskrypcji, bo znalazłem dane jednej tylko, ale gość z infolinii mimo, ze mi podał drugą, to powiedział, ze nie ma potrzeby odwoływać subskrypcji. Ale nie potrafi ł mi powiedzieć czy blokada je odwołuje - stąd pytam m.in o to ;-)

Odpowiedz

30. ktoś
0

2014-12-23 09:29:00

Zauważcie jak sobie pomagamy i radzimy aby czasem nie skorzystać z usług świadczonych przez firmę CT Creative Team.Zadaję więc pytanie czy ta firma jest przyjazna klientowi? Czy ich działanie może z góry jest nastawione na "legalne" naciąganie (czytaj oszustwo)

Odpowiedz

29. ~LepikPL
0

2014-12-22 22:36:20

@21 Nowa blokada premium nie odwołuje aktywnych subskrypcji! Dalej będzie przyłazić i rąbać po rachunku. W Playu można to skutecznie kastrować odwołaniem wszelkich subskrypcji. Wyguglać "stop spam play". Baaardzo przydatne. Wręcz niezbędne.

Odpowiedz

28. ktoś
0

2014-12-22 22:30:13

@wlo"normalny"(skrócony) jak w treści podałem 60228 (bardzo podobny numer używa BOA)

Odpowiedz

27. wlo
0

2014-12-22 18:59:59

26 - jeśli masz zablokowaną usługę MT (esemesy/ememesy zwrotne) to odpowiedź na taki "normalny" (ciekaw jestem co rozumiesz przez "normalny" numer w tym przypadku?) nie zmieni statusu blokady i treści premium nie będą przychodzić mimo to.Mnie natomiast ciekawi, jaki skutek taka blokada odnosi? Czy tylko blokuje czy także jest ona "zwrotna" - tzn. daje znać takiemu bandycie, ze ma nie wysyłać treści płatnych, deaktywować usługi i usunąć numer z bazy?

Odpowiedz

26. ktoś
0

2014-12-22 18:43:26

@PiotrekBlokowanie numerów premium nie wiele daje. Oszukańcze smsy przychodzą najpierw z numerów "normalnych" np. 60228, gdzie aktywujesz usługę PREMIUM

Odpowiedz

25. ~
0

2014-12-22 17:50:46

Trzydzieści tysięcy to oni "zarabiają" (bo należałoby użyć innego słowa) w godzinę!

Odpowiedz

24. adik
0

2014-12-22 16:34:55

no cóż życie bywa przewrotne :)

Odpowiedz

23. wlo
-1

2014-12-22 16:29:02

adik... W przypadku mojej siostry to właśnie dzieci miały blokadę usług premium MT, a ona na swoim - nie! Taki paradoks ;-) Oczywiście wszystkie numery (abonamentowe) są na jej koncie - co ciekawe ;-)

Odpowiedz

22. adik
0

2014-12-22 16:23:49

owszem można zablokować,ale rodzice często o tym zapominają albo nie wiedzą o tym,gdyby wszyscy byli świadomi co z czym się je,to by takich "firm" nie było, a ponieważ jest jak jest to takie ..restwo będzie istnieć po wieki.

Odpowiedz