DAJ CYNK

Smartfony Xiaomi pozwolą na nagrywanie wideo 8K 30 kl./s. To już pewne!

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 5910

Smartfony Xiaomi pozwolą na nagrywanie wideo 8K 30 kl./s

Firma Xiaomi często przewija się ostatnio w naszych wiadomościach, bo ma też się czym pochwalić - premiery nowych urządzeń odbywały się jedna po drugiej, producent poinformował też o wydaniu MIUI 11. Na tym jednak nie koniec - okazuje się, że Xiaomi pracuje nad funkcją nagrywania wideo w rozdzielczości 8K 30 kl./s.

Do takich wniosków prowadzi dekompilacja aplikacji aparatu Xiaomi - MIUI Camera -  zawartej w aktualizacji MIUI 11. Najnowsza edycja systemu w wersji beta jest już udostępniana użytkownikom smartfonów Xiaomi w Chinach, co pozwoliło bliżej przyjrzeć się, jakie dokładnie przynosi nowości, także te nieujawnione oficjalnie.

Zobacz: Xiaomi Mi 9 Lite już oficjalnie. Kolejny zabójca średniaków
Zobacz: Premiera Xiaomi Black Shark 2 Pro już za nami. Smartfon jak Formuła 1

Jak odkryli niezawodni specjaliści z XDA-Developers, w kodzie aplikacji MIUI Camera znalazł się ciąg odnoszący się do funkcji nagrywania wideo w rozdzielczości 8K przy prędkości 30 kl./s. Dokładnie wygląda to tak:

Smartfony Xiaomi pozwolą na nagrywanie wideo 8K 30 kl./s.

Dalsza analiza kodu doprowadziła do następnych okryć. W kolejnych linijkach udało się odnaleźć opcje konfiguracji wyjściowego formatu wideo dla aplikacji MIUI Camera. Pokazują one, że rozdzielczość nowego profilu to rzeczywiście 7680 x 4320, czyli 8K. 

Kolejna przesłanka ma formę graficzną. Logo 8K @ 30fps obok logo Mi na grafice otwierającej tę wiadomość zostało pobrane bezpośrednio z najnowszej wersji aplikacji MIUI Camera. 

To wszystko pozwala stwierdzić bez ryzyka pomyłki, że Xiaomi pracuje nad dodaniem tego profilu nagrywania wideo w przyszłości. Ponieważ jednak funkcje te znalazły się w aplikacji już teraz, ta przyszłość może nie być bardzo odległa.

Zobacz: Już niedługo ruszą aktualizacje do MIUI 11

Pozostaje więc pytanie - który ze smartfonów Xiaomi zapewni nagrywanie 8K? Na pewno żaden z najnowszych flagowych modeli, czyli ani Mi 9 Pro 5G, ani też Mi MIX Alpha, bo producent na pewno by się pochwalił taką funkcją podczas premiery. Chodzi też o możliwości sprzętu. Nawet Mi MIX Alpha z aparatem wykorzystującym matrycę Samsunga o rozdzielczości 108 Mpix nie jest w stanie nagrywać wideo 8K 30 kl./s, lecz najwyżej 6K 30 kl./s. Również żaden z innych znanych modeli Xiaomi nie byłby w stanie zapewnić obsługi takiej funkcji. Wszystko więc wskazuje, że dotyczy to smartfonu, który jest dopiero w opracowaniu. Jego premiera będzie także jednak zależna od dostępności układów przetwarzania obrazu ISP

Zobacz: Premiera Xiaomi Mi 9 Pro 5G - potężna moc i rozsądna cena
Zobacz: Xiaomi Mi Mix Alpha z ekranem otaczającym obudowę. To nie jest tylko grafika na plakacie

Jak dotąd do tego wyniku najbardziej udało się zbliżyć w modelu Nubia Red Magic 3, który dzięki ISP Qualcomm Spectra 380 nagrywa wideo 8K, ale w 15 kl./s. W najnowszych smartfonach Asusa, jak ROG Phone II, udało się także uruchomić nagrywanie 8K 24 kl./s z wykorzystaniem aplikacji FreeDCam, ale jest to rozwiązanie programowe, które nie zapewnia odpowiedniej jakości obrazu. Najprawdopodobniej więc najnowszy układ Qualcomm Snapdragon, na przykład zapowiadany Snapdragon 865, wyposażony w nowszy ISP Spectra zapewni nagrywanie wideo 8K 30 kl./s i to on znajdzie się w smartfonie Xiaomi.

Zobacz: Redmi 8A zaprezentowany. Na pokładzie Snapdragon 439 i bateria 5000 mAh
Zobacz: Smartfony Redmi Note 8 Pro w Polsce. Aparat 64 Mpix za 1099 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: XDA-Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu