DAJ CYNK

Słabo chronione dane na smartfonach

17.03.2016

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3908

Ważne 5

0

Użytkownicy słabo dbają o bezpieczeństwo smartfonów, choć większość przechowuje na nich ważne i poufne informacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Użytkownicy słabo dbają o bezpieczeństwo smartfonów, choć większość przechowuje na nich ważne i poufne informacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Większość Europejczyków (88%) przechowuje na swoich urządzeniach mobilnych ważne i poufne informacje, łącznie z hasłami, zdjęciami, kontaktami, plikami i innymi danymi. W wielu przypadkach jest to jedyna kopia tych informacji. Jeden na czterech użytkowników twierdzi, że na jego smartfonie znajdują się informacje, których nigdy nie powinien zobaczyć nikt inny. Co więcej, Europejczycy nie rozstają się ze swoimi smartfonami i korzystają z nich niemal wszędzie: w pracy (50%), w samochodzie (38%), w transporcie publicznym (45%), w łóżku (55%), a nawet w łazience (30%).

Niestety niewielu użytkowników podejmuje jakikolwiek kroku, by zmniejszyć ryzyko utraty bądź wycieku danych. Poza domem urządzenie może zostać zgubione lub skradzione, a tylko 45% użytkowników korzysta z funkcji bezpieczeństwa wbudowanych w smartfony, takich jak zdalne blokowanie i odnajdywanie.

Użytkownicy nie przejmują się także zagrożeniami płynącymi z korzystania z Internetu poprzez niechronione, publiczne sieci Wi-Fi. Zaledwie 18% Europejczyków dostosowuje swoje zachowanie online do faktu, że komunikacja może zostać przechwycona przez cyberprzestępców.

Zaufanie, jakim użytkownicy obdarzają swoje urządzenia mobilne, może prowadzić do zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie, że telefon, który prawie bez przerwy mamy przy sobie i którego używamy przez większość dnia do rozmaitych zadań, może stać się jakimkolwiek zagrożeniem. Niestety cyfrowy przyjaciel może stać się cyfrowym wrogacielem. Niedostrzeganie potencjalnych zagrożeń oraz potrzeby stosowania ochrony sprzętu i danych może prowadzić do utraty poufnych informacji, pieniędzy, a nawet do kradzieży tożsamości. Kamera smartfona, której używamy do uwieczniania naszych wspomnień, może w nieodpowiednich rękach stać się narzędziem służącym do szpiegowania. Warto uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach ochrona mobilna nie jest jedynie dodatkiem - powiedział Petr Aleszkin, szef działu marketingu konsumenckiego w Kaspersky Lab.


Źródło tekstu: Kaspersky Lab

Komentarze
Zaloguj się
6. ~
0

2016-08-04 08:47:35

Szukałem we wszystkich słownikach ale nigdzie nie znalazłem słowa WROGACIEL. Sirmark - mógłbyś nam wytłumaczyć co to za nowomowa?

Odpowiedz

5. ~
1

2016-03-20 11:46:45

PINy do telefonu, do sim, do kart bankowych, do domofonu, do bramy, do aplikacji, do drzwi w pracy, do serwisów bankowych, do alarmu... Im człowiek starszy tym pinów przybywa, a pamięć coraz słabsza. Kiedyś mnie dziwiło, teraz już nie, gdy widzę jak przy kasie ktoś wbija pin czytając go z kartki. Pewnie mnie też to kiedyś będzie czekać, bo już bywa, że mam chwilę zastanowienia przy płaceniu, albo ustalić jeden pin na wszystko ;-) Jednak autoryzacje pinem nie są genialnym rozwiązaniem

Odpowiedz

4. ~cinek
0

2016-03-18 13:53:14

Jeżeli boisz się utraty danych to nie korzystasz ze smartphone, a jeśli chcesz mieć wygodę to zgadzasz się na ryzyko w myśl zasady no risk no fun. Niestety dziś na każdym kroku jeden czycha aby oszukać drugiego i nikt nikogo nie zabezpieczy na 100%. Portfel z dokumentami też można zgubić a nosić trzeba i nikt się nad tym nie zastanawia. Pomyślcie ile można chwilówek wziąć na cudzy dowód...

Odpowiedz

3. ~asf
0

2016-03-18 13:24:49

Poprostu w smartfonie nie trzyma się ważnych rzeczy. Aplikacjom odbiera uprawnienia, różnym szpiegom i wyłudzaczom danych podaje się jakąś fikcję, niech sobie ją google przetwarza. Nikt tak naprawdę nie wie i nie jest w stanie dotrzeć do tego jak takie googla zbierają i przetwarzają dane o nas, ich "polityki prywatności" to sobie można na półkę z bajkami włożyć.

Odpowiedz

2. ~krzysiek
0

2016-03-18 08:22:47

Producent zawsze będzie tak mówił. Najlepiej nie mieć nic i żyć spokojnie.

Odpowiedz

1. ~
0

2016-03-18 06:50:53

Brakuje w ankiecie skanera siatkówki ;-)

Odpowiedz