DAJ CYNK

Sieci 5G dla kibiców: to będzie rewolucja!

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 7144

Sport zyska na wprowadzeniu technologii 5G – przewiduje Ericsson w swoim najnowszym raporcie na temat perspektyw 5G. Technologia 5G pozwoli na skuteczniejszą weryfikację wyników sportowych, zmieni również sposób, w jaki kibicujemy ulubionym sportowcom.

Pierwszą wielką imprezą sportową transmitowaną na żywo przez telewizję były igrzyska olimpijskie w Berlinie 1936 r. Z kolei zmagania sportowców z Tokio 1964 r. śledziliśmy już dzięki łączności satelitarnej, a z Los Angeles 1984 r. za pomocą światłowodu. Jak będzie w najbliższej przyszłości, dzięki 5G? Sieci nowej generacji w czasie rzeczywistym przeniosą kibiców z kanapy, a nawet ze stadionowego krzesła, w sam środek boiska.

– Wyobraźmy sobie, że oglądamy finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej z perspektywy trenera, a gdy akcja przenosi się pod pole karne, widzimy ją oczami ruszającego do ataku napastnika – roztacza wizję przyszłości Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson. 

Informacja o spalonym lub nawet milimetrowym aucie będzie natychmiast przekazywana do sędziego przez analizującą mecz sztuczną inteligencję. Dzięki okularom VR i czujnikom rozsianym po boisku będziemy mogli rozejrzeć się czy nadbiega obrońca, sprawdzić kondycję dowolnie wybranego zawodnika, jego prędkość i statystyki. 5G na stadionach umożliwi kibicom np. oglądanie powtórek akcji w 360° lub śledzenie na żywo statystyk zawodników

- Pracujemy nad tym, żeby tego typu rozwiązania były dostępne jak najszybciej, także dla kibiców w Polsce – ujawnia Marcin Sugak z firmy Ericsson.

Będą też bardziej oczywiste korzyści wynikające z 5G. Niedziałająca sieć komórkowa na stadionie czy w hali sportowej może irytować. Wszystko dlatego, że tysiące ludzi w jednym miejscu chcą się połączyć z jedną anteną. Ten problem zniknie po uruchomieniu sieci nowej generacji.

Zobacz: Ericsson i Legia zmienią Łazienkowską 3 w najnowocześniejszy stadion w Polsce
Zobacz: Na stadionie Legii ruszy sieć 5G

Plany Ericssona to nie futurologia, lecz już realizowane wdrożenie. Ericsson wraz z siecią Play wprowadzi technologię 5G na stadion Legii Warszawa. Po zakończeniu projektu Legia będzie dysponowała jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie. Pierwsze usługi cyfrowe oparte na standardzie 5G mają być dostępne na stadionie Legii już jesienią 2019 roku

Korzyści również dla sportowca

W profesjonalnym sporcie o sukcesie często decydują najdrobniejsze detale w przygotowaniu czy analizie danych. 5G może zoptymalizować profesjonalne treningi, a także zmienić podejście do taktyki stosowanej już na żywo na przykład podczas meczu. 

Zobacz: Swisscom wspólnie z Ericssonem uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie

Dzięki internetowi rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i technologii 5G trenerzy będą mogli w dużo bardziej analityczny sposób decydować o taktyce gry, czy nawet przewidywać określony rozwój akcji po ustawieniu i ruchu zawodników przeciwnej drużyny. Zdaniem specjalistów z Ericssona, nie musimy się przy tym obawiać, że zabraknie prawdziwych, sportowych emocji – technologia będzie wspomagać sportowców, a nie ich zastępować.

Zobacz: Ericsson Mobility Report: rozwój sieci 5G jest szybszy niż przewidywano
Zobacz: Technologia 5G zrewolucjonizuje... rolnictwo

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay.com, Ericsson Mobility

Źródło tekstu: Ericsson Mobility

Przewiń w dół do następnego wpisu