DAJ CYNK

Seeing AI - aplikacja, która pomoże niewidomym "zobaczyć"

12.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3943

Ważne 2

0

Microsoft wydał aplikację, która może stać się przydatnym narzędziem dla osób niewidomych i niedowidzących, będąc narratorem opowiadającym o otaczającym taką osobę świecie.Microsoft wydał aplikację, która może stać się przydatnym narzędziem dla osób niewidomych i niedowidzących, będąc narratorem opowiadającym o otaczającym taką osobę świecie.

Microsoft to firma, która inwestuje ogromne środki w rozwój sztucznej inteligencji. Jednym z celów tych działań jest wspomaganie ludzi zmagających się z różnego typu niepełnosprawnościami, w tym wzrokowymi, słuchowymi i ruchowymi. Dla dobra osób niewidomych i niedowidzących została stworzona aplikacja Seeing AI, która łączy komputerowe rozpoznawanie obrazów (computer vision), syntezę mowy i sztuczną inteligencję, by stać się swego rodzaju narratorem dla osób z problemami wzrokowymi.

Po skierowaniu obiektywu aparatu w wybranym kierunku, dostaniemy opis tego, co aplikacja "widzi". Seeing AI potrafi rozpoznać osoby, które były widziane już wcześniej, a także przeanalizować wyraz twarzy, aby podpowiedzieć użytkownikowi, w jakim ta osoba może być nastroju. Aplikacja potrafi też odczytywać dokumenty, rozpoznawać pieniądze, a także skanować kody kreskowe. Jeśli program napotka jakieś problemy, powie nam o tym, zalecając na przykład przybliżenie lub przesunięcie obiektu w celu uzyskania lepszego widoku.

Podstawowe czynności aplikacja Seeing AI wykonuje na urządzeniu, na którym została zainstalowana. Jedynie bardziej zaawansowane funkcje, takie jak opisywanie całej sceny lub odczytywanie dokumentów pisanych ręcznie, wymagają połączenia z chmurą.

Aplikacja jest już dostępna do bezpłatnego pobrania na iOS w USA. Nie jest obecnie wiadome, czy Seeing AI trafi też na systemy Android i Windows 10 Mobile, ani kiedy to ewentualnie nastąpi. Nie wiadomo też, czy aplikacja będzie dostępna w innych krajach.

Źródło tekstu: Microsoft, wł

Tagi: AI iOS Microsoft
Komentarze
Zaloguj się
2. btak09
0

2017-07-13 10:26:28

dobrze że jest nieodpłatna

Odpowiedz

1. ~Abonent
0

2017-07-13 01:32:10

Podoba mi się, dla osób słabowidzących to może być ogromna pomoc.

Odpowiedz