DAJ CYNK

Rzeczywistość rozszerzona na trójmiejskich przystankach

11.10.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3447

Ważne 2

1

Dzięki darmowej aplikacji mobilnej na każdym przystanku komunikacji miejskiej w Gdańsku można sobie wykreować tablicę pokazującą rzeczywisty czas odjazdu autobusów i tramwajów.Dzięki darmowej aplikacji mobilnej na każdym przystanku komunikacji miejskiej w Gdańsku można sobie wykreować tablicę pokazującą rzeczywisty czas odjazdu autobusów i tramwajów.

W Gdański, jak podają portal gdansk.pl, jest około 1300 przystanków komunikacji miejskiej, z czego na 116 zainstalowane są tablice pokazujące rzeczywiste czasy odjazdu autobusów i tramwajów. Teraz taką tablicę można sobie wykreować w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji ARBus. Wystarczy w tym celu uruchomić program i nakierować obiektyw aparatu telefonu lub tabletu nakierować na tablicę przystankową w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni, by już po kilku sekundach zobaczyć na ekranie trójwymiarową tablicę elektroniczną, której na przystanku naprawdę nie ma.

Aplikacja ARBus została stworzona przez Actum Lab i w swoim działaniu wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR), która nakłada trójwymiarowe modele przedmiotów (i nie tylko) na obraz realnego świata, widziany obiektywem aparatu. Program wykorzystuje dane z systemu TRISTAR, udostępniane przez gdański ZTM (dane dotyczą całego Trójmiasta).

Stwierdziliśmy, że w Polsce wiele osób nie wie, co to jest rzeczywistość rozszerzona. Postanowiliśmy zrobić bezpłatną, dostępną dla każdego aplikację, która przybliży społeczeństwu ten temat - powiedział Mateusz Grzesik, Actum Lab. Trafiliśmy na otwarte dane ZTM na portalu Otwarty Gdańsk, które zawierają rzeczywiste czasy odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej i lokalizację przystanków. To był świetny pomysł, ponieważ dane są doskonale przygotowane, dzięki czemu w ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyliśmy nasz produkt, bez potrzeby kontaktu z pracownikami ZTM.


Mateusz Grzesik z Actum Lab

Póki co naszą grupą docelową są mieszkańcy Trójmiasta poruszający się mniej więcej stałymi trasami i liniami. W przyszłości planujemy także dodać opcję wyznaczania trasy. Myślimy również o zaadaptowaniu naszej aplikacji na potrzeby mieszkańców innych miast, które udostępniają podobne dane jak gdański ZTM - dodał Mateusz Grzesik.

Aplikacja ARBus działa na systemie Android w wersji 4.3 i nowszych oraz iOS 10.0 lub nowszym.

Wersja na Androida: play.google.com/store/apps/details?id=com.actumlab.ztmtables
Wersja na iOS: itunes.apple.com/us/app/arbus/id1274779035?l=pl&ls=1&mt=8

Źródło tekstu: gdansk.pl

Komentarze
Zaloguj się
12. ~
0

2017-10-12 10:22:32

Od dawna działa aplikacja myBus, która prezentuje nie tylko rzeczywisty czas przyjazdu autobusu/tramwaju, ale wyświela również ich położenoe na mapie. Działa w kilku miastach, gdzie w pojazdach są nadajniki GPS.

Odpowiedz

11. ~.we
0

2017-10-12 03:53:16

@4 że tak powiem DKJP (dżizas-k-ja-pie...) -- idea jest ta sama:* otwierasz aplikacje (to samo)* aplikacja ustala lokalizację (to samo)* aplikacja wyświetla dane -- rażąca różnica: w przypadku wersji AR masz mało czytelną /''wirtualną/'' tablicę z rozkładem jazdy i musisz machać telefonem nienaturalnie żeby było /''efektownie/''; w przypadku typowej aplikacji możesz trzymać telefon w bardziej naturalnej pozycji i mieć dane zaprezentowane w bardziej czytelny sposób prosta tabelka z czytelnym czasem).Ustalenie lokalizacji w obu przypadkach będzie z dużym prawdopodobieństwem zbliżone.Jeżeli ktoś utrzymuje, że "wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR), która nakłada trójwymiarowe modele przedmiotów (i nie tylko) na obraz realnego świata, widziany obiektywem aparatu." będzie bardziej czytelne niż prosta lista na ekranie telefonu to najzwyczajniej jest... "niespełna rozumu" delikatnie rzecz ujmując. pomijajac fakt, że nie wymaga to nie wiadomo jakiego sprzętu...No chyba, że lubimy fajerwerki i CGI ale to chyba lepiej sobie pójść do kina na film akcji...

Odpowiedz

10. ~MC
0

2017-10-11 22:52:07

@8 Na razie jest dla tramwajów: www.tw.waw.pl/sip

Odpowiedz

0

2017-10-11 22:05:20

Od jakiegoś już czasu jest normalna aplikacja, nazywa się Zdążuś...

Odpowiedz

8. btak09
0

2017-10-11 21:35:09

Kiedyś ZTM mogłoby pomyśleć o rzeczywistym położeniu naszego środka komunikacji, Chyba każdy, kto się tak porusza po mieście zna sytuacje, kiedy biegł na przystanek jak wariat (bo za 2 minuty autobus), a potem czekał min 10 min. Problem byłby rozwiązany, gdyby każdy autobus/tramwaj miał w sobie nadajnik GPS a w apce można było sprawdzić jego realne położenie i prędkość.

Odpowiedz

0

2017-10-11 19:16:56

Ciekawe jak jest z dokładnością lokalizacji. Czy czasem nie wyświetli danych dla przystanku po drugiej stronie torów, w drugą stronę np.

Odpowiedz

6. msnet
0

2017-10-11 18:12:04

@5, goral2099 - no raczej bez lokalizacji się nie obejdzie. Tak, uważam, że grzebanie po stronie jest dużo bardziej czasochłonne. Ze stopniem skomplikowania można dyskutować.

Odpowiedz

0

2017-10-11 17:41:07

4,msnet: jasne. Mi też się ten pomysł podoba. Odpowiadałem na post nr 2, w którym kolega wolałby "normalną aplikację. Sądzisz że wejście na stronkę, wybranie linii i przystanku jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne niż uruchomienie tej apki? A skąd ona wie gdzie się znajduje? Trzeba dodatkowo włączyć lokalizację?

Odpowiedz

4. msnet
0

2017-10-11 17:31:33

@3, goral2099 - jest, ale trzeba wejść na stronę i poszukać odpowiednich danych. Ta apka działa szybciej i jest prostsza - odpalasz, kierujesz aparat w odpowiednią stronę i czekasz, aż się pobiorą dane.

Odpowiedz

0

2017-10-11 17:18:42

2: taki system w gdańsku już od dawna jest. Na stronie z rozkładem pokazuje rzeczywisty czas przyjazdu. :)

Odpowiedz

2. ~.we
0

2017-10-11 16:40:01

Oho... grunt to idiotyzmy... nie prościej po prostu dodać aplikację która wyświetli dane normalnie? bęczie czytelniej i nie będzie trzeba machać telefonem w kierunku znaku przystanku? Ale nie, grunt to /''hype/'' a że teraz AR jest na topie to koniecznie trzeba komplikować życie...

Odpowiedz

1. ~pabloki
0

2017-10-11 16:21:22

aaaaleeee dymyyyy. zamienia znak w tablice elektroniczną . brakuje tylko pokemonów.

Odpowiedz