DAJ CYNK

Ruszyła witryna dla programistów Fuchsia OS

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 8385

Tworzona przez Google platforma Fuchsia OS to system postrzegany jako następca Androida. Długi czas na temat nowego systemu krążyły jedynie szczątkowe informacje i spekulacje, aż producent potwierdził na Google I/O 2019, że pracuje nad tym rozwiązaniem. Teraz uruchomił witrynę dla programistów, która pozwala bliżej poznać się z Fuchsia OS.

Witryna Fuchsia.dev ruszyła co prawda wkrótce po Google I/O 2019, ale jak dotąd nie było na niej żadnej treści. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie i po wejściu na stronę można zapoznać się z dokumentacją dotyczącą  Fuchsia OS. Chociaż witryna prezentuje się dosyć surowo i dla osób, które nie zajmują się programowaniem, nie ma tam zbyt wielu atrakcyjnych treści, to jednak deweloperzy powinni docenić bogatą dokumentację. Umieszczone na Fuchsia.dev dokumenty mają pomóc programistom w opanowaniu podstaw systemu oraz rozpoczęcia tworzenia aplikacji dla nowej platformy.  

Zobacz: Fuchsia OS - co takiego szykuje Google?

Dokumentacja na stronie Fuchsia.dev pozwala m.in. zapoznać się z informacjami na temat mikrokernela Zircon, na którym zbudowana jest Fuchsia OS. Android i Chrome OS bazują na jądrze Linuksa, ale jak podkreślają autorzy nowego systemu: „Fuchsia is not Linux”. Stworzenie od podstaw nowej platformy ma zapewnić to, co nigdy nie było możliwe w przypadku Androida - pełną  skalowalność, a więc możliwość instalowania systemu na różnych urządzeniach - począwszy od smartfonów i tabletów, przez notebooki i chromebooki, aż po mikrokomputery i systemy wbudowane. Aplikacje dla Fuchsia OS tworzone są w języku Dart przy wykorzystaniu oprogramowania Flutter. Zaletą Fluttera jest jego wieloplatformowość, czyli możliwość programowania dla Androida i iOS z wykorzystaniem tego samego kodu źródłowego. Teraz do tej listy dołączy  Fuchsia OS.

Zobacz: Fuchsia OS będzie czymś zupełnie innym od Androida

Niestety, w tej chwili niewielu programistów będzie mogło w praktyce sprawdzić działanie swoich aplikacji, bo lista urządzeń, które wspierają ten system, jest stosunkowo niewielka. Należy do nich  np. Acer Switch Alpha 12 czy Google Pixelbook. Swoje testy Fuchsia OS prowadził też w swoim czasie Huawei na Honorze Play, przypuszczalnie więc istnieje teoretyczna możliwość uruchomienia systemu na innych modelach producenta z układem Kirin 970.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: XDA Developers

Źródło tekstu: Androidcentral

Przewiń w dół do następnego wpisu