DAJ CYNK

Ruszają testy mechanizmu monitorowania jakości połączenia z Internetem - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej

14.09.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 2398

Ważne 0

0

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozpoczęcie testów aplikacji na komputery, która stanowi element mechanizmu monitorowania jakości dostępu do Internetu. Dzięki niej konsumenci mogą za darmo sprawdzić jakość świadczonych im usług. Testy potrwają do 31 października 2018 roku.

Aplikacja PRO Speed Test została przygotowana przez firmę V-Speed sp. z o.o., która została wyłoniona w konkursie przez UKE. Cały system składać się będzie z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery i aplikacji WEB. Dostępna będzie także aplikacja mobilna (działająca na Androidzie oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały wyłącznie walor informacyjny.

Unijne prawo wymaga, aby dostawcy Internetu w sieciach stacjonarnych podawali w umowach minimalne, zwykle dostępne i maksymalne prędkości transmisji danych, które oferują swoim klientom. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym ma polegać przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Urząd nad narzędziami pomiarowymi, których wiele dostępnych jest w sieci.

Publiczne testy aplikacji monitorującej szybkość połączenia z Internetem poprzedziła weryfikacja mechanizmu przez zewnętrznego eksperta oraz 1,5-miesięczne testy wykonane przez dostawców usług dostępu do Internetu. Wzięło w nich udział 230 przedsiębiorców.

Co mierzy aplikacja?

Dostępna na komputery aplikacja pozwala konsumentom sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia, w przypadku używanj przez siebie usługi stacjonarnego dostępu do Internetu. Program, którego testy ruszyły, ma pozwolić na wiarygodny pomiar usługi dzięki weryfikacji, w jakich warunkach był on realizowany. PRO Speed Test sprawdzi między innymi takie elementy, jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych połączeń VPN, natężenie generowanego ruchu oraz liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. 

Czy na podstawie uzyskanych wyników można reklamować usługę?

W okresie testowym wyniki pomiarów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane w celach reklamacyjnych. Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Jak uruchomić test?

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy wejść na stronę pro.speedtest.pl i dokonać rejestracji. Po zalogowaniu się na utworzone konto wystarczy pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych. Po przygotowaniu komputera zgodnie z instrukcją, można zmierzyć jakość usługi.

Do kiedy można skorzystać z testowej wersji aplikacji?

Otwarte testy aplikacji potrwają do 31 października 2018 roku. Po ich zakończeniu Urząd Komunikacji Elektronicznej ma dokonać ostatecznej weryfikacji zgodności mechanizmu z wymogami technicznymi i zadecydować o jego certyfikacji.

Gdzie można zgłosić uwagi dotyczące aplikacji?

Jeżeli przy korzystaniu z testowanej aplikacji konsument napotka problemy z jej funkcjonowaniem lub chciałby się podzielić uwagami dotyczącymi działania testowej wersji aplikacji, może to zrobić za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając informację na adres beta@pro.speedtest.pl. Wszelkie uwagi osób uczestniczących w testach mogą się przyczynić do ulepszenia całego mechanizmu.

Zobacz: Sierpniowe wyniki Speedtestu. W końcu mamy zmianę kolejności
Zobacz: Sierpniowe pomiary Internetu mobilnego serwisu RFBenchmark. Orange ponownie liderem
Zobacz: Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net
Zobacz: Szybkość polskiego Internetu według Steama

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się