DAJ CYNK

Root w Anroidzie 5.0 może nie być taki prosty

14.11.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 12170

Ważne 9

3

Jak donosi serwis Android Police, popularne rootowanie (łamanie) systemu Android w wersji 5.0 może przynieść opłakane skutki.

Jak donosi serwis Android Police, popularne rootowanie (łamanie) systemu Android w wersji 5.0 może przynieść opłakane skutki.

Często jako jedną z głównych zalet systemu Android wymieniana jest możliwość modyfikacji i łatwego dostosowania go do własnych potrzeb. Pomocny jest w tym root, czyli najprościej mówiąc, złamanie systemu. W najnowszej wersji systemu taki proces może w przyszłości uniemożliwić wykonanie jakichkolwiek aktualizacji.

Obecnie aktualizacje OTA (over-the-air) aktualizują pojedyncze pliki znajdujące się na partycji systemowej smartfonu. W Androidzie 5.0 aktualizacje mają pojawiać się w postaci ogromnego bloku, gdzie wymieniane jest całe oprogramowanie, a nie pojedyncze pliki. W związku z tym jeśli po wykonaniu roota któreś z oryginalnych plików zostaną zmodyfikowane, może to zablokować możliwość przyszłej aktualizacji ze względu na problemy z ich zgodnością. Dlatego też wszelkie próby aktualizacji będą musiały zostać poprzedzone przywróceniem oryginalnego systemu.

Mimo wszystko serwis Android Police chwali takie rozwiązanie. Portal zaznacza, że w tej sposób aktualizacja będzie szybsza i przede wszystkim łatwiejsza. Zdecydowanie prostsze jest wymienienie całego bloku, niż odnalezienie i wymiana kilku pojedynczych plików.

Źródło tekstu: Android Police; wł

Komentarze
Zaloguj się
57. ~ABC
0

2014-11-22 16:04:39

Ale belkot. Jesli system jest napisany z glowa to do malej aktualizacji wystarczy podmiana zmienionych plikow. Jakos trudno mi jest sobie wyobrazic, ze sciaganie kilkaset MB jest lepszym rozwiazaniem od sciagniecia kilku MB. Android to syf i tyle.

Odpowiedz

56. ~dav
1

2014-11-20 15:30:45

spoko, zaraz powstaną nieoficjalne aktualizacje i nadal będzie można spokojnie rootować naszego ukochanego Andka :)

Odpowiedz

55. ABP
1

2014-11-17 23:11:11

@53: Słyszałeś może o tuningu samochodów? Uważasz że ci, którzy go robią, i ci, którzy się na to decydują, dając im do przeróbki nowe samochody, to debile? Jeśli tak, to też jestem debilem. Wolę mieć sprzęt samodzielnie dopasowany do moich potrzeb i preferencji, niż ograniczony przez producenta, któremu się wydaje, że wie lepiej ode mnie czego mi trzeba i który decyduje co mi wolno a co nie. A jeśli przez to tracę gwarancję, to moja sprawa. Biorę to pod uwagę i godzę się z tym, że w przypadku awarii będę musiał sobie sam z nią radzić.

Odpowiedz

1

2014-11-17 17:53:30

Mnie najbardziej wkurzyło jak dostałem aktualizację do 4.4 brak możliwości modyfikowania karty SD przez zewnętrzne aplikacje. Ani nic skopiować, ani uruchomić serwer po FTP, jakaś porażka. Trzeba było zrootować telefon, żeby uzyskać to co poprzednio miałem na 4.2.

Odpowiedz

53. andello
-4

2014-11-17 10:49:39

I bardzo dobrze ! jak się kupuje auto nowe, to też nie można nic dłubać, bo się traci gwarancję. Tylko debile robią jakieś roty i nie wiadomo co z fonami, jak się wam fony nie podobają, to się powieście.

Odpowiedz

52. tMati
0

2014-11-16 19:43:09

@48 Root jest najmocniej blokowany przez producentów słuchawek, Sony dla przykładu: zablokowany bootloader, klucze DRM, itp. Google ma co innego na sumieniu: brak pełnej kontroli, czy nawet porządnego podglądu wszystkiego, co siedzi w RAM-ie, brak możliwości wywalenia bloatware (przydałoby się zrobić porządek, jak np. MS dostał po łapach za integrację IE). Załatwianie problemów ciężką artylerią - programiści pisali aplikacje trzymające wrażliwe dane na karcie SD, to zablokowali kartę SD zamiast powyrzucać aplikacje z marketu lub wydzielić folder ukryty/zablokowany przez system. Nachalne wpychanie wszędzie Google+ to wisienka na torcie. Ciekawe kiedy Samsung, Sony czy inni będą mieli dość i przerzucą się na AOSP, np. CM

Odpowiedz

51. ~Jacek
1

2014-11-16 17:04:16

Apropo lollipopka. Posiadam g3 na andku 5.0 zrootowanego, nie ma większych problemów ani komplikacji ale fakt faktem trochę pozmieniali w folderach systemowych :) np. aplikacje systemowe są pochowane w folderach a nie poprostu na liście .apk Nie jest to żadne utrudnienie ale poprostu coś nowego do czego trzeba się przyzwyczaić. Co do akutalizacji...... root zawsze gryzł się w "oficjalnymi" upgradami softa

Odpowiedz

50. ~wi
1

2014-11-16 13:58:18

dlaczego nie wymyślą prostszej aktualizacji samemu, tzn. mam plik os/''u spakowany zip na telefonie , uruchamiam w fonie opcję instalacyjną i wszystko, tak jak przy ota, a tak to jakieś bootloadery, recovery i inne cuda, ech

Odpowiedz

49. ~
1

2014-11-16 11:57:21

"Zdecydowanie prostsze jest wymienienie całego bloku, niż odnalezienie i wymiana kilku pojedynczych plików. " - jaka bzdura.Android Police - już wiem, gdzie nie wchodzić.

Odpowiedz

48. ~
1

2014-11-16 11:40:05

Szybko sie obudziliscie. Po co wprowadzono 5.0? Aby przyblokowac roota - i o to przede wszystkim chodzi.

Odpowiedz

47. ~
1

2014-11-16 11:11:33

@37 tak, powtarzaj bzdury... Android działa po wyjęciu z pudełka tak samo jak WP. A liczba aplikacji jako zaleta nad Androidem to chyba jakiś ponury żart? A te 3 lata wsparcia to fajna sprawa, ale telefony zmieniam co półtora/dwa lata więc mi wystarczy to co daje Google. Chociaż nie będę jak jakiś troll twierdził, że to "bzdura". Po prostu mi to obojętne. A to płynne działanie... Chyba L520 na 8.1 nie widziałeś. @43 jesteś za to kłamcą. Moto G mam od jakichś 9 miesięcy i nie muszę nic z nim robić. Po prostu działa po wyjęciu z pudełka. No ale, ty pewnie lepiej wiesz, w końcu jesteś specjalistą bo P800 miałeś... A co powiesz na to, że ją korzystałem z Symbiana kiedy jeszcze się nie nazywał Symbian?

Odpowiedz

46. ~@44
0

2014-11-16 08:58:47

Ja używam od pół roku 1020 bo uważam, że to najbardziej kompletny telefon na rynku. :) A jedyne co mógłbym spróbować, ale tylko dla testu to tak zachwalany przez Luina HTC Desire 816

Odpowiedz

45. ~
0

2014-11-16 07:40:08

Kiedys android byl dla mnie niezastąpiony ale odkąd testowo przesiadlem się na WP, to zmieniłem zdanie. Dzisiaj uważam, ze WP jest dla mnie idealnym systemem. Płynność działania jest nieporównywalnie wieksza do andka

Odpowiedz

44. Forest150
0

2014-11-16 06:53:28

Hmm... Ja osobiście posiadam l925 dlaczego? Po wyjęciu z pudełka włączam telefon wbijam e-mail i gotowe - telefon poprostu normalnie działa. A jeżeli kogoś jara grzebanie poprawianie i cykliczne robienie hard reset jego sprawa. Ja tam nie mam czasu na niańczenie telefonu.

Odpowiedz

43. ~@36
-1

2014-11-15 20:21:10

Nie jestem wyznawcą, tylko osobą która używa aktywnie spartpvone od czasów SE P800 z Symbianem UIQ wiec mam troche doświadczenia. A co do Androida, nie jestem jego zwolennikiem, bo poprostu jeż just lepszy system, którego nie trzeba tuningować lub godzić się z jego problemami typu lagowanie, puchnięcie i kiepskie zarzadzanie energią. Kupujesz telefon by go naprawiać od pierwszych godzin? Proponuje Ci zakup starego Alfa Romeo to będziesz miał zajecie, ale widocznie malo w zyciu przeszedles ze smartami i podnieca cie fakt,ze z pomocą znalezionego na necie poradnika usuwasz bloatware z romu i czujesz się w ten sposób dowartosciowany :) Wiesz niektórym to juz się znudziło i chca miec dobry OS jak to się mówi out of the box :) Wiec nie frustruj się, poprostu poczekaj, aż Ci minie ten okres ;)

Odpowiedz