DAJ CYNK

Pierwsze wrażenia z prezentacji Windows 10

21.01.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 17

Ważne 9

0

Microsoft zaprezentował ujednolicony Windows 10 dla małych (poniżej 8 cali) i dużych (powyżej 8 cali) urządzeń. Co nowego otrzymamy?

Microsoft zaprezentował ujednolicony Windows 10 dla małych (poniżej 8 cali) i dużych (powyżej 8 cali) urządzeń. Co nowego otrzymamy?

Najnowsza odsłona Windowsa zaoferuje uspójniony wygląd interfejsu zarówno dla urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. W momencie odłączenia tabletu od stacji dokującej z klawiaturą, z którą funkcjonuje jako laptop, można bez problemu korzystać z interfejsu typowo stacjonarnego, z przesuwanymi oknami aplikacji, jak i korzystać z ich pełnoekranowego widoku przystosowanego do tabletów. Działa to również w drugą stronę, kiedy to w laptopie można skorzystać z rozwijanej belki u góry ekranu.

Nowa platforma do tworzenia aplikacji pozwoli na korzystanie z tych samych programów zarówno na smartfonie, tablecie, jak i komputerze i konsoli Xbox. Będą one posiadały dokładnie te same funkcje. Jako przykład został zaprezentowany pakiet Office, który działa tak samo na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych.

Urządzenia z Windows 10 będą się ze sobą wzajemnie synchronizować. Dzięki temu w Centrum Powiadomień smartfonu będą wyświetlane dokładnie te same informacji, co na ekranie komputera.A skoro przeszliśmy do smartfonów, to otrzymają one zupełnie nowy wygląd ekranu Ustawień, a także listy aplikacji. Teraz u góry listy będą wyświetlane ostatnio zainstalowane programy, co ułatwi ich wyszukiwanie, szczególnie w momencie posiadania ich znacznej ilości. Windows 10 przyniesie również nową klawiaturę dla urządzeń mobilnych. Będzie ją można dowolnie przesuwać po ekranie, a także zmieniać jej rozmiar. Dzięki temu klawiaturę w phablecie będzie można zmniejszyć i przesunąć do krawędzi ekranu na dowolnej jego wysokości. Nowa klawiatura jest również częścią nowej aplikacji Wiadomości, która będzie synchronizowana z komunikatorem Skype. Otwartą kwestią pozostaje integracja z Facebookiem i innymi serwisami społecznościowymi i komunikatorami.Kolejnymi aplikacjami synchronizującymi się pomiędzy urządzeniami z Windows 10 są Mapy i aplikacja do zdjęć Photos. Teraz będzie można na spokojnie zaplanować trasę na mapie na komputerze domowym, a następnie użyć jej w nawigacji smartfonu. Zdjęcia natomiast będą synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Dodatkowo aplikacji automatycznie będzie potrafiła retuszować niedoskonałości fotografii, poprzez np. usunięcie efektu czerwonych oczu.Podczas prezentacji Microsoft poinformował, że pierwsze, oczywiście testowe, wydanie Windows 10 trafi na urządzenia mobilne już w lutym.

Źródło tekstu: Microsoft; wł

Komentarze
Zaloguj się