DAJ CYNK

Oświadczenie Lenovo dotyczące badania G DATA nad szkodliwym oprogramowaniem

10.09.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 18

Ważne 1

2

Lenovo wydało oświadczenie w sprawie przeprowadzonego przez G Data badania dotyczącego oprogramowania szpiegującego w smartfonach.

Lenovo wydało oświadczenie w sprawie przeprowadzonego przez G Data badania dotyczącego oprogramowania szpiegującego w smartfonach.

Przypomnijmy, że G Data znalazło oprogramowanie malware zaszyte w aplikacjach systemowych wielu smartfonów chińskich firm. Wśród nich znalazły się również smartfony Lenovo. Firma wydawała w tej sprawie oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.

Zobacz: G Data - malware w smartfonach chińskich producentów

Z firmą badawczą i konsultingową G DATA działającą w sferze cyberbezpieczeństwa podjęliśmy aktywną współpracę, aby w pełni zapoznać się z wynikami badań nad szkodliwym oprogramowaniem. Dowiedzieliśmy się, że analitycy G DATA zbadali dosłownie jeden telefon Lenovo zakupiony u sprzedawcy zewnętrznego. Z własnej analizy G DATA wynika jasno, że szkodliwe oprogramowanie zidentyfikowane na jednym urządzeniu Lenovo zostało prawdopodobnie umieszczone za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej przez osoby, które uzyskały dostęp do tego urządzenia poza kanałem dystrybucji Lenovo. Znalezione przez G DATA szkodliwe oprogramowanie nie zostało zainstalowane fabrycznie w oprogramowaniu firmware urządzenia Lenovo w odróżnieniu od telefonów niektórych innych producentów wskazanych w raporcie G DATA. Oprogramowanie to znajdowało się w aplikacji. W związku z tym aplikację zawierającą szkodliwe oprogramowanie można łatwo usunąć na stałe z urządzenia Lenovo.

Lenovo zdecydowanie zaleca klientom zakup urządzeń w autoryzowanych kanałach dystrybucji, w oficjalnym, zapieczętowanym fabrycznie opakowaniu. Zapewni to zgodność ze standardami bezpieczeństwa producenta.

Klientom, którzy obawiają się szkodliwego oprogramowania w telefonie zakupionym u sprzedawcy zewnętrznego, Lenovo zaleca zresetowanie urządzenia. Spowoduje to usunięcie nieautoryzowanego oprogramowania i przywrócenie oryginalnych ustawień fabrycznych.

(Uwaga: zresetowanie do ustawień fabrycznych spowoduje usunięcie wszystkich osobistych danych ? książek adresowych, aplikacji, zdjęć, muzyki itp. W związku z tym przed zresetowaniem urządzenia należy utworzyć kopię zapasową danych i zapisać ją w chmurze albo na komputerze, a następnie przywrócić dane po zakończeniu resetowania).

Aby zresetować telefon, należy wykonać następujące czynności:
1. Włącz telefon przyciskiem zasilania.
2. Przejdź do pozycji Ustawienia, a następnie Kopia zapasowa i resetowanie.
3. Wybierz pozycję Ustawienia fabryczne.
4. Wybierz przycisk Resetuj telefon i Usuń wszystko.
5. Telefon powinien uruchomić się ponownie z fabryczną zawartością i ustawieniami.

Źródło tekstu: Lenovo; wł

Komentarze
Zaloguj się