DAJ CYNK

Nowości w Androidzie Q: ciemny motyw i tryb desktopowy

17.01.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 11243

Ważne 1

0

Za kilka miesięcy zadebiutuje kolejna wersja Androida, oznaczona póki co literą Q. Serwis XDA-Developers chwali się dostępem do wczesnej kompilacji systemu i pokazuje znalezione w nim nowości.

Niektóre z nowości, które zobaczymy w Androidzie Q, są już dostępne w oprogramowaniu udostępnianym przez różnych producentów smartfonów, jednak teraz będą one częścią samego Androida. Najefektowniejszą wizualnie zmianą jest dodanie trybu Dark Mode. Jak sama nazwa wskazuje, spowoduje on zmianę kolorystyki interfejsu systemowego na szaro-czarną. Ciemny tryb będzie można włączyć na stałe lub ustawić, by włączał się w zależności od pory dnia. Pozostaje mieć nadzieję, że Google dostosuje do niego jak najwięcej swoich aplikacji, a także zrobią to deweloperzy innych programów, które jeszcze nie oferują wersji dark. Można będzie jednak wymusić ciemny motyw w aplikacjach, które jeszcze go nie obsługują, poprzez opcje programisty.

Kolejna nowość, to tryb pulpitu na ekranach pomocniczych. Funkcja nie jest jeszcze gotowa, ale w opcjach programisty można znaleźć opcję pozwalającą na jej wymuszenie. Pozwoliłoby to uzyskać efekt podobny do tego, który daje Samsung DeX - zmianę smartfonu w namiastkę komputera stacjonarnego. Podobna funkcja występuje także w ubiegłorocznych flagowcach Huaweia.

Dosyć istotnie mają się zmienić ustawienia prywatności. Podobnie jak w przypadku systemu iOS, będzie można ograniczyć uprawnienia dla lokalizacji i innych poufnych funkcji, tak aby działały tylko wtedy, gdy aplikacja znajduje się na pierwszym planie. Dzięki temu nie trzeba się będzie martwić, że jakaś aplikacja zbiera dane za naszymi plecami lub aplikacja GPS zużywa energię, gdy jej nie używamy. Zmienić ma się sekcja ogólnych pozwoleń, co ułatwi sprawdzenie, z jakich funkcji korzystają poszczególne aplikacje.

Jeśli cykl wydawniczy Androida Q powtórzy to, co miało miejsce w przypadku Androida Pie, to w okolicach maja powinniśmy zobaczyć pierwszą publiczną betę nowego systemu, natomiast w sierpniu wersję finalną.

Zobacz: Asystent Google już dostępny po polsku. Wdrożenie potrwa kilka tygodni
Zobacz: Ruszył program beta testów systemu Android Pie dla smartfonu Samsung Galaxy Note8
Zobacz: Koniec Yanosika? Ostrzeżenia o fotoradarach mogą wkrótce zawitać do Map Google. Gigant testuje funkcję

Źródło zdjęć: XDA-Developers

Źródło tekstu: XDA-Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu