DAJ CYNK

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

06.07.2018

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3200

Ważne 3

1

Badania Bitdefender (Teens and online Threats, grudzień 2017) pokazują, że 52% nastolatków używa programu zabezpieczającego na swoich urządzeniach mobilnych.Badania Bitdefender (Teens and online Threats, grudzień 2017) pokazują, że 52% nastolatków używa programu zabezpieczającego na swoich urządzeniach mobilnych.

Kontrowersyjne wyniki badania

Wyniki badania są co najmniej zaskakujące. O ile ktoś nie pobiera aplikacji z zewnętrznych źródeł, to współczesne smartfony, również te z Androidem nie potrzebują specjalnych zabezpieczeń przed wirusami i innym szkodliwym oprogramowaniem. To nie czasy dziurawego Symbiana - odkąd mamy sklepy z aplikacjami, to po stronie Google'a i Apple'a leży sprawdzanie bezpieczeństwa oprogramowania.

Wracając do badania Bitdefendera, 47% nastolatków zabezpieczających swoje telefony posiada oprogramowanie darmowe, 39% płaci za ochronę, a 5% korzysta z wersji próbnej. Raczej trudno wierzyć w to, by dane te można było przełożyć na polski rynek, gdzie młodzi prędzej zapłacą za monety w grze, niż kupią sobie antywirus.

Tak zjawisko zabezpieczających się nastolatków podsumowuje górnolotnie Bitdefender:

Zrodziło się nowe pokolenie, dla którego cyfryzacja to chleb powszedni i urodzili się z pewnymi predyspozycjami. Liczą sławę w "lajkach", udostępniają masowo informacje, komunikują się setkami wiadomości, nagrywają, streamują i używają aplikacji, o których większość z nas nigdy nie słyszała.

Nie da się ukryć, że nowe pokolenie, które wychowało się z myślą, że "Internet był od zawsze", przynosi inne podejście do technologii niż do tej pory. Jakoś jednak nie widać w statystykach sklepów z aplikacjami, by antywirusy zajmowały pierwsze miejsca list najpopularniejszych programów.

Nie tędy droga

Pomijając już badanie Bitdefendera, którego parametrów badanej grupy zabrakło w komunikacie, to nie na zewnętrznych aplikacjach powinno opierać się cyfrowe społeczeństwo. Producent powinien mieć prawnie usankcjonowany obowiązek zabezpieczenia sprzętu we właściwy sposób, podobnie jak w ostatnim czasie RODO ograniczyło ilość niepotrzebnie przetwarzanych danych. Dołóżmy do tego odpowiednio sprawdzane aplikacje przez sklepy i problem znika.

Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się na aplikacje z zewnętrznych źródeł, to działa na własną szkodę i powinien być świadomy potencjalnych konsekwencji. Każdy sprzedawany obecnie telefon z Androidem ma domyślnie wyłączoną funkcję instalowania aplikacji spoza sklepu Google'a - trzeba działania po stronie użytkownika, by to zabezpieczenie wyłączyć.

Źródło tekstu: Bitdefender, wł

Komentarze
Zaloguj się