DAJ CYNK

Nadszedł Android 10 Go - szybszy, bezpieczniejszy, z ciemnym motywem

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 8595

Nadszedł Android 10 Go

Na początku września firma Google wydała Androida 10 i rozsyła nowy system do kolejnych urządzeń, ale nie zapomniała też o odchudzonej, lekkiej wersji systemu spod znaku zielonego robota - Android Go. Również i ten wariant doczekał się nowej odsłony.

Android Go został zaprezentowany pod koniec 2017 roku jako system dla smartfonów o pamięci RAM w wielkości 1 GB lub mniejszej. Chociaż nie jest to najważniejszy kierunek działalności Google, teraz producent wydał Androida 10 (Go edition). Wprowadzone funkcje na pewno ucieszą użytkowników smartfonów działających na tej platformie, bo nie tylko usprawnią działanie urządzeń, ale także wprowadzą nowe funkcje. 

Główne założenie nie uległo zmianie -  Android 10 Go to system przeznaczony dla smartfonów o bardzo skromnej specyfikacji, a przy tym tanich. 

Zobacz: Ciemny motyw Gmaila dostępny dla urządzeń z Androidem 10 oraz iOS
Zobacz: Skype na Androida oraz iOS z ciemnym motywem

Jedną ciekawszych nowości jest tryb ciemny jak w pełnym Androidzie 10. Jednocześnie Google przyspieszył działanie nowego Androida Go - aplikacje mają ładować się o 10% szybciej niż w poprzedniej wersji. Co więcej, cały system został jeszcze bardziej odchudzony i zajmuje mniejszy obszar w pamięci wewnętrznej urządzeń. Mniejsze są również aplikacje w edycji Go jak Google, Gmail czy Mapy. Zajmują one aż o 50% mniej miejsca niż dotąd. Aplikacja Files została usprawniona, by jeszcze skuteczniej czyścić pamięć wewnętrzną z niepotrzebnych plików. 

Nadszedł Android 10 Go

Jedną z ważniejszych nowych funkcji jest obsługa szyfrowania Adiantum. Jest to rozwiązanie, które firma Google opracowała na początku bieżącego roku. Technika ta zapewnia funkcje szyfrowania AES w urządzeniach o niewielkiej mocy obliczeniowej.  Adiantum nie wymaga specjalnego wsparcia sprzętowego, ale ma zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa, jak smartfony z najwyższej półki. Proces szyfrowania, według obietnic producenta, nie będzie negatywnie oddziaływał na płynność działania urządzenia z Androidem 10 Go. 

Zobacz: Te smartfony Samsunga dostaną aktualizację do Androida 10
Zobacz: Ruszyły aktualizacje do Androida 10: Pixele się wieszają, Redmi K20 Pro - nie

Kolejną dużą nowością jest wprowadzenie do urządzeń z Androidem Go obsługi Asystenta Google, który powinien działać na urządzeniach z najniższej półki nie gorzej niż we flagowcach. Producent dodał też bazującą na sztucznej inteligencji funkcję zamiany tekstu na mowę - zamiast czytać, użytkownik może słuchać.

Jak podaje Google, w ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 500 producentów na całym świecie wprowadziło więcej niż 1600 urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android Go. Lekki Android trafił do ponad 180 krajów, głównie Indii, RPA, Nigerii, Brazylii, ale też Stanów Zjednoczonych. Najpopularniejsze modele smartfonów z Androidem Go to Samsung A2, Xiaomi Redmi Go, Tecno Spark 2 i Mobicel Astro.

Zobacz: Motorola Moto E5 Play w polskich sklepach - niska cena, Android Go i ekran 18:9
Zobacz: Huawei dołącza do programu Android Go
ZobaczMeizu pracuje nad telefonem z serii Android Go

Źródło tekstu: Google, Android Authority, Gizmochina

Przewiń w dół do następnego wpisu