DAJ CYNK

Na rynku IT głównym produktem stają się technologie

26.05.2015

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 2552

Ważne 0

0

Na rynku IT głównym produktem stają się technologie: cloud, mobilne i big data.

Sprzęt przestał być głównym produktem branży IT. Dostawcy z tego segmentu coraz bardziej przenoszą swoją uwagę na oprogramowanie, szczególnie dotyczące technologii chmurowych, mobilnych oraz przetwarzania dużej ilości danych. Motorem rozwoju są najbardziej innowacyjne małe, młode firmy, choć rynek dużych dostawców jest mocno skonsolidowany.

Ten rynek bardzo się zmienia. W tej chwili jest to w zasadzie rynek usług i rozwiązań, a nie rynek sprzętowy. Chociaż sprzętu sprzedaje się sporo, to nie jest on już nawet nośnikiem rozwiązań, lecz raczej bazą, podstawą do tego, aby określone systemy instalować - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Roman Durka, wiceprezes zarządu Sygnity.

Durka zauważa, że jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy dość sceptycznie podchodzili do technologii dzielonych, czyli w chmurze. Dziś jednak mało która firma z nich nie korzysta, a tego trendu nie da się już zatrzymać. Dlatego tego typu usługi będą się bardzo rozwijały.

Drugim wyraźnym trendem jest zwiększenie mobilności pracowników, wymuszające stosowanie technologii, które są dostępne również poza biurem. Firmy, które zbierają coraz więcej informacji, muszą też inwestować w oprogramowanie do ich analizy. Big data umożliwia dokładne poznanie zachowań klientów, a tym samym zwiększenie efektywności sprzedaży.

W związku z tym, że tych danych jest sporo i trzeba je przetwarzać i przesyłać, to oprócz całego konceptu big data silnie rozwijają się sieci oraz bezpieczeństwo sieci i danych w sieci. Pojawiają się firmy tworzące produkty z zakresu bezpieczeństwa danych, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał - mówi Durka.

Kwestia bezpieczeństwa IT w firmie jest ważna także ze względu na coraz popularniejszą metodę pracy "bring your own device", czyli na własnych urządzeniach pracowników. Durka zwraca uwagę na to, że szczególnie młodzi pracownicy wolą często pracować na własnych tabletach czy komputerach. Firmy muszą więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych urządzeń. Jak wskazują dane firm analizujących cyberzagrożenia, podłączanie prywatnych urządzeń pracowników do sieci jest jednym z głównych czynników ryzyka.

Durka zaznacza, że bezpieczeństwo to decyzja czysto ekonomiczna. Wprawdzie odpowiednie zabezpieczenie kosztuje, ale często ewentualne straty wynikające z cyberataku mogą być wyższe niż koszt inwestycji w bezpieczeństwo.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
6. ~
0

2015-05-27 20:44:49

Hosting to nie chmura.

Odpowiedz

5. ~Boss
0

2015-05-26 15:21:31

Firmy nie chcą inwestować w IT, wolą wyciskać z pracowników coraz więcej, a decyzje podejmować na podstawie swoich własnych wniosków.

Odpowiedz

4. Brend
0

2015-05-26 14:40:38

Cała ta przemiana rynku ma duży związek z outsourcingiem, dlatego specjalistów tego typu w większości poszukują właśnie firmy outsourcingowe - IBM, Steria, Capgemini. Amerykańskie firmy stać na to by przenieść część/całość swojego IT do Polski, Rumunii czy do Azji. Polskie firmy mają w zasadzie do wyboru tylko Indie i Chiny bo outsourcing do Europy im się po prostu nie opłaci.

Odpowiedz

3. ~n
0

2015-05-26 12:09:30

Każdy "smartfon" jest oparty o chmurę więc mimowolnie ludzie biznesu stali się użytkownikami nowych technologii.

Odpowiedz

2. ~
1

2015-05-26 11:53:28

Tylko na amerykańskim rynku IT.W Polsce prawie nikt nie poszukuje specjalistów od big data, a "chmura" oznacza często zwykły tani VPS.

Odpowiedz

1. Red_PL
0

2015-05-26 11:07:37

O to Roman w Sygnity jest. A jeszcze chwilę temu w Kapsch siedział :)

Odpowiedz