DAJ CYNK

Młodzi pasjonaci technologii i ich pomysły na rozwój Płocka

24.05.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 1953

Ważne 4

0

32 godziny programowania bez przerwy, ponad 30 uczestników i jeden cel - aplikacja, która poprawi jakość życia mieszkańców Płocka.

32 godziny programowania bez przerwy, ponad 30 uczestników i jeden cel - aplikacja, która poprawi jakość życia mieszkańców Płocka.W ostatni weekend, 20-21 maja, Urząd Miasta Płock zorganizował, pierwszy w tym mieście, maraton programistyczny dla pasjonatów technologii, Hackathon City Coders Płock. Zadaniem uczestników, ponad 30 osób (11 drużyn), było stworzenie aplikacji dla mieszkańców Płocka, która podniesie komfort ich życia. W swojej pracy młodzi programiści wykorzystywali udostępnione przez Urząd Miasta otwarte bazy danych, a wspierali ich mentorzy z firm Qumak i SAP.

Pierwsze miejsce zajął zespół, który stworzył aplikację umożliwiającą zebranie grupy osób uprawiających tę samą dziedzinę sportu, w celu wspólnego trenowania. Aplikacja pozwala wybierać obiekty do ćwiczeń na terenie miasta oraz profile znajomych, z którymi chcemy uprawiać sport, tak aby ich umiejętności były dostosowane do naszych.

Celem aplikacji, która przyniosła swoim twórcom drugą lokatę, była aktywizacja osób pracujących, które mają niewiele czasu w ciągu tygodnia na spędzanie go z rodziną. Program, po ustawieniu odpowiednich filtrów, podpowiada jaką aktywność można podjąć w bardzo krótkim czasie na przykład mamie z synem. Aplikacja proponuje najbliższe obiekty kulturalne, np. teatr, a gdy zaznaczymy, że jednocześnie potrzebujemy opiekunki do dziecka, wskaże położone w pobliżu teatru miejsce, w którym znajdziemy nianię.

Trzecie miejsce zajął zespół, którego aplikacja wykorzystywała rozszerzoną rzeczywistość do wygodnego zwiedzania miasta. Program działa w tle i nie wymaga od odbiorców żadnego zaangażowania, ale gdy zbliżymy się do interesującego obiektu, na przykład zabytku, zostaniemy o tym poinformowani głosowo.

W konkursie, który został rozstrzygnięty w niedzielę, jurorzy przyznali też wyróżnienia dla programistów, którzy wykorzystali w swoich aplikacjach dane nieużyte przez innych, na przykład informacje o tym, na których terenach trwa aktualnie koszenie trawy, z czego mogą skorzystać alergicy. Wśród wyróżnionych znalazła się też aplikacja umożliwiająca sprawdzenie kolejki petentów w różnych wydziałach Urzędu Miasta oraz pozwalająca pobrać wirtualny numerek do kolejki.Wykorzystanie danych gromadzonych przez miasta i udostępnianie ich mieszkańcom okazuje się być genialnym sposobem na tworzenie rozwiązań polepszających życie w miastach. Doskonale pokazali to uczestnicy płockiego hackathonu, na podstawie tych danych stworzyli bardzo użyteczne aplikacje. Jestem przekonany, że w przyszłości powstaną kolejne rozwiązania - powiedział Tomasz Turczynowicz, Dyrektor Sprzedaży w spółce Qumak S.A.

Jak wskazali uczestnicy, niektóre dane mogą być również monetyzowane. Zbiory te posiadają istotne informacje dla firm czy instytucji działających w różnych obszarach, jak zdrowie, rozrywka, bezpieczeństwo czy usługi komunalne - powiedział Jacek Terebus, zastępca prezydenta miasta Płocka ds. rozwoju i inwestycji. Udostępnianie danych pokazuje również, że tzw. koncepcja Smart Cities jest możliwa do realizacji przy dużym udziale mieszkańców, którzy są w stanie tworzyć potrzebne im narzędzia. Dodatkowo organizacja hackathonu pomaga nam poszukiwać i rozwijać lokalne talenty. Z tego względu rozważamy organizację kolejnej edycji Hackathon City Coders Płock - dodał Jacek Terebus.

Źródło tekstu: Monday PR

Komentarze
Zaloguj się
0

2017-05-25 11:51:26

@8 To fakt

Odpowiedz

8. ~paliwo-app
1

2017-05-24 21:50:16

Zrobcie im apke ktora wskazuje stacje benzynowe z paliwem tanszym niz w plocku. W plocku jest rafineria a paliwo jedne z najdrozszych w kraju. Chyba takie drogie przez to ze dostarczaja je ludzie na piechote a nie cysterny.

Odpowiedz

7. loryfer
0

2017-05-24 19:54:57

@4 nie zgodze sie z toba. moze dla wielu z nich to pierwszy wiekszy projekt, a w takim wypadku jest to porzadny wpis do cv

Odpowiedz

0

2017-05-24 19:14:41

@5 Pewnie, że nie ma co narzekać na coś czego nie ma. W planie to mam wygraną 6 w lotoo w dużej kumulacji. I wyżej szacuje w swoim życiu zobaczyć tą wygraną jak tą linię kolejową.Jeśli chodzi o jakość powietrza, to nie jest, aż tak źle. W Krakowie znacznie gorzej bo miasto jest w dołku. Trzeba by zmusić przepisami środowiskowymi Orlen do większych inwestycji w ekologię.Mogli by też przycisnąć Orlen, aby zmienił technologię i nie spalał gazu w postaci 30 metrowych płomieni jak z palnika acetylenowego, tzw. gas flaring. Ta energię można wykorzystać do czegoś innego. No, ale najpierw trzeba zainwestować.

Odpowiedz

5. tetlej
0

2017-05-24 19:04:07

@2 Zapomniałeś o jakości powietrza.Co do obwodnicy to nie ma co narzekać. Linia kolejowa jest w planie do Modlina.

Odpowiedz

0

2017-05-24 18:51:54

@3 Zdolnych programistów nie trzeba wspierać, praca na nich czeka. Szukają w trybie ciągłym zarówno międzynarodowe korporacje jak i lokalne firmy. Zresztą nie tylko w PL, ale na całym świecie. Tych mało zdolnych nie ma co wspierać/zachęcać, niech wezmą się lepiej za coś innego.

Odpowiedz

3. loryfer
0

2017-05-24 18:39:19

@2 tylko ze to troche dwie inne dzialki. tym projektem chca wspierac rozwoj mlodych osob w zakresie nowych technologii

Odpowiedz

0

2017-05-24 18:28:40

Jakość życia mieszkańców Płocka poprawią.1) Obwodnica z prawdziwego zdarzenia, nie to co budują.2) Droga ekspresowa S10 do Warszawy w jedna stronę i w drugą do A1 w Toruniu3) Linia kolejowa z Warszawy przez Płock dalej do linii Kutno-Toruń, najlepiej do Włocławka4) Tunele/wiadukty pod liniami kolejowymi przechodzącymi przez miasto.To co oni zorganizowali do zabawa. A to co napisałem, na dziesiątki pokoleń prawdziwa poprawa jakości życia.

Odpowiedz

2017-05-24 17:32:53

pierwsze miejsce- spoko pomysl

Odpowiedz