DAJ CYNK

Instagram wykorzysta sztuczną inteligencję do walki z hejtem

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 5073

Instagram rozpoczął w ciągu kilku ostatnich dni wdrażanie nowej funkcji, którą obsługuje sztuczna inteligencja. SI powiadamia ludzi, gdy ich komentarz może zostać uznany za obraźliwy, zanim zostanie opublikowany. 

Zobacz: Instagram walczy z antyszczepionkowcami. Będzie blokować hasztagi rozpowszechniające fake newsy
Zobacz: Kategoryzują nasze posty na Facebooku i Instagramie. Nawet te prywatne. W ten sposób trenują algorytmy

Ma to wyglądać tak, że gdy użytkownik wpisze obraźliwą treść,aplikacja zada mu pytanie „jesteś pewien, że chcesz to opublikować?”, Dodawanie komentarza zostanie wstrzymane, a użytkownik będzie mógł go cofnąć. Ta interwencja ma pomóc ludziom o negatywnym nastawieniu zreflektować się i skłonić do wycofania hejterskiej treści. Jednocześnie odbiorca nie otrzyma w ogóle powiadomienia o szkodliwym komentarzu. Bardziej wnikliwi będą mogli się też dowiedzieć, dlaczego określony komentarz jest niewłaściwy. 

Czy takie rozwiązanie wystarczy, by powstrzymać obraźliwe komentarze? Wydawałoby się to słabym mechanizmem, ale Instagram przekonuje, że przeprowadził wczesne testy tej funkcji i to się sprawdza.  Wielu użytkowników po chwili zastanowienia się powstrzymywało swoje emocje i łagodziło następne komentarze. 

Zatrudnienie do tego zadania sztucznej inteligencji pozwoli na rozpoznanie większego arsenału inwektyw i ich wariantów, niż mogłaby z tym sobie poradzić sama aplikacja na podstawie czarnej listy słów. Zresztą Instagram już od dawna używa SI do wykrywania obraźliwych zdjęć, filmów i komentarzy, które można było po prostu zablokować, jednak nie istniał dotąd mechanizm, powstrzymujący komentatorów.

Zobacz: Instagram rozważał schowanie liczby lajków pod postami. 'Żebyś skupił się na tym, co udostępniasz'
Zobacz: Instagram wprowadza quizy do relacji. Można sprawdzić jak dobrze znają nas znajomi lub fani

Instagram stworzył także drugą funkcję - Restrict - która ma utrudnić życie hejterom, a zwłaszcza prześladowcom, którzy regularnie nękają inne osoby, zasypując je obraźliwymi komentarzami. Restrict sprawi, że gdy autor profilu na Instagramie ograniczy jakiegoś użytkownika, to komentarze tej osoby będą widoczne tylko dla niej. Hejter nawet się nie dowie, że na atakowanym profilu zostało na niego nałożone takie ograniczenie. Autor profilu będzie mógł też zaakceptować komentarze zablokowanej osoby, jeżeli uzna, że nie są obraźliwe. Osoby z ograniczeniami nie będą też w stanie zobaczyć, kiedy prześladowany twórca profilu jest aktywny na Instagramie.

Źródło zdjęć: Instagram

Źródło tekstu: Instagram

Przewiń w dół do następnego wpisu