DAJ CYNK

HarmonyOS zawita do smartfonów w 2020 r. A pod koniec roku pokona Linuksa

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 4407

Od dnia premiery o systemie Harmony OS zrobiło się trochę ciszej, ale to nie znaczy, że Huawei porzucił ten projekt. Wprost przeciwnie. Według najnowszych zapowiedzi producenta możemy spodziewać się, że już w przyszłym roku system będzie gotowy do działania na smartfonach.

Zobacz: HarmonyOS oficjalnie zaprezentowany. To alternatywa firmy Huawei dla Androida

O pojawieniu się HarmonyOS na smartfonach mówiło się od pierwszych chwil, gdy zostało ujawnione istnienie tej platformy, jednak rzeczywisty debiut w urządzeniach mobilnych został odłożony na dalszą przyszłość.  W tej chwili system działa tylko na domowym sprzęcie w rodzaju smart TV. 

Zobacz: HarmonyOS: system open source, ale bez roota
Zobacz: Huawei rejestruje nazwę Harmony Studio

Teraz producent poinformował o dalszych planach związanych z systemem. Na konferencji prasowej Dr. Wang Chenglu, szef Huawei Consumer Business Software, potwierdził, że HarmonyOS pojawi się w smartfonach już w 2020 roku. Jednocześnie zaznaczył, że platforma ta nie ma zastępować Androida, który wciąż jest pierwszym wyborem dla Huaweia. 

Według wcześniejszych doniesień nowy system pojawi się równolegle z Androidem w smartfonie Huawei P40 i użytkownik będzie mógł załadować jeden lub drugi.  

Chenglu ujawnił też, że wraz z debiutem na smartfonach Harmony OS będzie miał swoją światową premierę, nie tylko w Chinach, jak jest teraz. Natomiast w sierpniu system Huaweia zostanie udostępniony na licencji open source. To pozwoli spopularyzować tę platformę i przyczyni się  także do tego, że HarmonyOS nie będzie postrzegany jako niepewne, chińskie oprogramowanie szpiegujące. Ponieważ Huawei udostępnił już narzędzia dla programistów, które pozwolą tworzyć aplikacje dla Harmony OS, jest możliwe, że system przyjmie się na rynku. Analitycy z firmy Counterpoint przewidują nawet, że dzięki spodziewanej popularności w Chinach, system Huaweia już pod koniec 2020 roku stanie się piątym największym systemem operacyjnym (mobilnym i desktopowym łącznie), przewyższając nawet Linuksa.

Zobacz: Huawei P40 będzie miał Androida i HarmonyOS naraz
Zobacz: Telewizor Honor Vision z HarmonyOS trafi do Europy
Zobacz: Huawei Smart Screen V65 to pierwsze urządzenie z Harmony OS

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu