DAJ CYNK

Google Play Protect słabo chroni przed złośliwym oprogramowaniem

21.08.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3230

Ważne 1

0

Google od lat udoskonala zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem dla Androida, jednak wyniki tych działań pozostawiają wiele do życzenia.Google od lat udoskonala zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem dla Androida, jednak wyniki tych działań pozostawiają wiele do życzenia.

Jednym z efektów prac Google'a nad zabezpieczeniem Androida przed złośliwymi aplikacjami jest funkcja Play Protect. Jej skuteczność została sprawdzona w ostatnich rankingach programów antywirusowych dla systemu Android, między innymi przez serwis AV-TEST. Test przeprowadzony przez Niemców obejmował 21 różnych produktów do zabezpieczania urządzeń, w tym aplikacje znanych producentów oprogramowania antywirusowego. Te aplikacje zostały przetestowane pod kątem radzenia sobie z 2945 najnowszymi zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania i 2709 próbkami złośliwego oprogramowania odkrytych do czterech tygodni przed testem.

W kategorii "Protect" (ochrona) Google Play Protect uzyskał 0 punktów (na 6 możliwych do zdobycia), wykrywając 70,1% zagrożeń z pierwszej z wymienionych grup i 49,4% z drugiej. To znacznie poniżej średnich ze wszystkich wyników, które wyniosły odpowiednio 97,4% i 96,7%. Dodać należy, że funkcja Google'a jako jedyna otrzymała najniższy możliwy do zdobycia wynik punktowy, a cztery inne rozwiązania uzyskały wynik poniżej 6.

W kategri "Usability" (użyteczność), Play Protect dostał 6 punktów, czyli maksimum. Jednak taki wynik uzyskała zdecydowana większość testowanych rozwiązań zabezpieczających. W przypadku produktu Google'a. Tutaj sprawdzane są takie czynniki, jak wpływ aplikacji zabezpieczającej na żywotność akumulatora, wydajność urządzenia i ruch internetowy. Analizowana jest także liczba fałszywych alarmów.

Jak twierdzi Google, Play Protect ma ponad 2 miliardy użytkowników dziennie. W sumie nie ma się co temu dziwić, ponieważ funkcja ta jest fabrycznie zainstalowana w niemal każdym urządzeniu z Androidem. Jak jednak pokazują niezależne testy, nie zapewnia ona wystarczającej ochrony.

Zobacz: Poprawa bezpieczeństwa użytkowników Androida na celowniku Google
Zobacz: Google odcina niecertyfikowane urządzenia z Androidem od Google Apps Zobacz: 25 smartfonów znanych marek ma poważne luki w zabezpieczeniach
Zobacz: Google usunął ze sklepu 145 aplikacji z malwarem dla Windowsa

Źródło tekstu: av-test.org, wł

Komentarze
Zaloguj się