DAJ CYNK

F-Secure: coraz więcej złośliwego oprogramowania na Androida

11.10.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3917

Ważne 0

1

W pierwszej połowie 2013 roku wzrosło zagrożenie ze strony exploitów - wynika z raportu sporządzonego przez F-Secure. Zagrożenia mobilne występują już nie tylko w sklepach z aplikacjami.

W pierwszej połowie 2013 roku wzrosło zagrożenie ze strony exploitów - wynika z raportu sporządzonego przez F-Secure. W ciągu ostatnich 6 miesięcy wykryte przez F-Secure przypadki aktywności tego typu zagrożeń stanowiły 60 proc. wszystkich zaobserwowanych ataków. Od stycznia do czerwca 2013 roku, oprócz exploitów, najpoważniejszym zagrożeniem było złośliwe oprogramowanie, atakujące głównie urządzenia mobilne z systemami Android i Symbian. Specjaliści z laboratoriów F-Secure w Helsinkach przestrzegają także przed niebezpieczeństwem, jakie niosą ze sobą ataki typu APT (złożone, długotrwałe ataki przeciw konkretnym celom) oraz przeżywające renesans oprogramowanie ransomware (wnika do komputera użytkownika, szyfruje dane, a użytkownik za odszyfrowanie musi zapłacić).

Exploity są programami, które stanowią od kilku lat bardzo skuteczny sposób zakażenia komputerów. Atakując zwykle poprzez strony internetowe, szkodliwy kod przedostaje się do komputerów wykorzystując błędy w kodzie zainstalowanych aplikacji i infekuje system operacyjny złośliwym oprogramowaniem, które może szpiegować użytkownika, wykradać hasła lub umożliwić cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad komputerem. To właśnie dzięki exploitom rozpowszechniały się w sieci takie botnety jak BlackHole, Cool czy SweetOrange, które zainfekowały setki tysięcy adresów IP na całym świecie. Zagrożenia mobilne występują już nie tylko w sklepach z aplikacjami. W pierwszej połowie roku w laboratoriach F-Secure wykryto 358 nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia z systemem operacyjnym Android (łączna liczba wykrytych wirusów na Androida wyniosła 405140). Niemal podwoiło to całkowitą liczbę znanych zagrożeń na platformę Google do liczby 793. Drugim najczęściej atakowanym mobilnym systemem operacyjnym był Symbian (16 nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania). Co ciekawe, nie odnotowano żadnych nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania atakującego takie platformy mobilne jak iOS, Windows Phone, Black Berry OS czy wprowadzony w tym roku na rynek Firefox OS.

W pierwszej połowie 2013 roku wykryto nowy kanał rozprzestrzeniania mobilnych wirusów - poprzez tzw. złośliwe reklamy (ang. malvertising). Malvertising, to forma reklamy internetowej, która polega na wyświetlaniu na stronach internetowych banerów przekierowujących ofiary do stron zawierających szkodliwe aplikacje.

Zobacz: raport F-Secure na temat zagrożeń w 1H2013 (.pdf, 5 MB)

Źródło tekstu: F-Secure

Komentarze
Zaloguj się