DAJ CYNK

Europa dostanie Androida bez wyszukiwarki Google i bez aplikacji Chrome, ale nie za darmo - ceny smartfonów mogą wzrosnąć

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 7868

Gigant z Mountain View zamierza respektować wytyczne europejskich regulatorów i oferować tutejszym konsumentom Androida pozbawionego wyszukiwarki Google oraz przeglądarki internetowej Chrome. Zmiana licencjonowania oprogramowania wiąże się jednak z opłatami, które producenci smartfonów raczej na pewno przerzucą na nabywców ich urządzeń.

Zmiany, które wejdą w życie 29 października, są wynikiem gigantycznej kary nałożonej w połowie lipca na Google'a przez Komisję Europejską, w wysokości 4,34 mld euro. Europejski regulator zarzucił firmie złamanie przepisów antymonopolowych oraz dał 90 dni na naprawienie szkody. Chodziło między innymi o to, że Google wymaga łączenia Androida z wyszukiwarką giganta, a także innymi aplikacjami, w tym Chromem.

Przygotowanie wersji Androida bez wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome wiąże się dla amerykańskiej firmy z utratą przychodów, dlatego producenci smartfonów, którzy będą chcieli nadal korzystać z Google Play, Gmaila i Map, będą musieli za to zapłacić. Wyszukiwarka Google i Chrome także będą dostępne, ale oddzielnie.

A oto co Google pisze na temat wprowadzanych zmian:

Najpierw zaktualizujemy umowy dotyczące zgodności z producentami urządzeń mobilnych, które określają, w jaki sposób Android jest wykorzystywany do tworzenia smartfonów i tabletów. W przyszłości partnerzy korzystający z systemu Android, którzy chcą dystrybuować aplikacje Google, mogą również tworzyć niekompatybilne lub zmodyfikowane smartfony i tablety dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Po drugie, producenci urządzeń będą mogli licencjonować pakiet aplikacji mobilnych Google oddzielnie od wyszukiwarki Google lub przeglądarki Chrome. Ponieważ preinstalacja wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome wraz z innymi aplikacjami pomogła nam sfinansować rozwój i bezpłatną dystrybucję Androida, wprowadzimy nową płatną umowę licencyjną na smartfony i tablety wysyłane do EOG. Android pozostanie darmowy i open source.

Po trzecie, będziemy oferować oddzielne licencje na wyszukiwarkę Google i Chrome.

Oferujemy również nowe umowy handlowe partnerom na niewyłączną instalację wstępną i lokalizację wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome. Tak jak poprzednio, konkurencyjne aplikacje mogą być zainstalowane wraz z naszymi.

Zobacz: Statystyki Androida - wrzesień 2018
Zobacz: Android 9 to Android Pie
Zobacz: Google Android - 10 lat najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu