DAJ CYNK

Doctor Web: szkodliwa aplikacja KK Tuneup Master

28.05.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 5

Ważne 1

1

Specjaliści z Doctor Web zidentyfikowali aplikację KK Tuneup Master, która oprócz podstawowej, użytkowej funkcji może wywoływać również inne, niepożądane działania, takie jak wysyłanie SMS-ów premium czy pobieranie i instalowanie innych aplikacji.

Pomimo konsekwentnych działań firmy Google w kwestii polityki bezpieczeństwa sklepu Google Play, nadal od czasu do czasu pojawiają się w nim różne szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne programy. Niedawno specjaliści z Doctor Web zidentyfikowali aplikację KK Tuneup Master, która oprócz podstawowej, użytkowej funkcji może wywoływać również inne, niepożądane działania, takie jak wysyłanie SMS-ów premium czy pobieranie i instalowanie innych aplikacji. Warto zauważyć, że program ten został pobrany już ponad milion razy i obecnie nadal jest dostępny w sklepie Google Play.

Program, który przyciągnął uwagę specjalistów należy do tzw. narzędzi optymalizujących, które poprawiają wydajność urządzenia mobilnego poprzez wykorzystanie jego różnych funkcji i ustawień. Pozwala on przede wszystkim na zarządzanie aplikacjami (w tym na ich instalację, usuwanie i tworzenie kopii zapasowych), czyszczenie pamięci oraz monitorowanie ruchu w Internecie.

Oprócz wymienionych wyżej funkcji, aplikacja ta jest w stanie wykonać również szereg działań bez wiedzy użytkownika, takich jak pobieranie nieautoryzowanych aplikacji czy wysyłanie SMS-ów na numery premium. Narzędzie wykorzystuje w tym celu kilka nielegalnych funkcji, które są aktywowane po ich uruchomieniu. Jedna z nich jest wykorzystywana do komunikowania się ze zdalnym serwerem, na który przekazywane są informacje o urządzeniu (numery IMEI i IMSI), i z którego pochodzą poniższe komendy:

  • utworzenie listy aplikacji do pobrania;
  • opcje wysyłania wiadomości SMS (tekst oraz numer odbiorcy);
  • utworzenie listy niektórych przychodzących wiadomości SMS (zawierających numer nadawcy oraz tekst SMS).

Inna funkcjonalność jest bezpośrednio związana z instalacją aplikacji. Zgodnie z wcześniej utworzoną listą plików-APK umożliwia ona ich pobranie i zainstalowanie z użyciem komendy, która jest dostępna na urządzeniach z odblokowanym dostępem do konta roota. Jeśli nie są spełnione wymagania systemowe, instalacja może być wykonana w standardowym trybie, wymagającym potwierdzenia przez właściciela urządzenia mobilnego.

Pomimo faktu, że tzw. cicha instalacja oprogramowania (przebiegająca całkowicie automatycznie i polegająca na przyjęciu domyślnych odpowiedzi na zapytania instalatora) może służyć do legalnych celów, takich jak przenoszenie aplikacji z jednego urządzenia mobilnego na inne, funkcja ta może być również używana do instalacji różnych programów bez zgody użytkownika. Przykładem jest automatyczne wysyłanie SMS-ów, włączane bezpośrednio z serwera, bez żadnego udziału użytkownika.

Źródło tekstu: Doctor Web

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy