DAJ CYNK

DNS Google wdraża szyfrowanie zapytań przez TLS. Rozwiązanie od teraz dostępne na każdym sprzęcie z Androidem 9 Pie

10.01.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 6373

Ważne 0

0

Dobra wiadomość dla posiadaczy tabletów i smartfonów z najnowszym Androidem 9 Pie. Od teraz korzystając z publicznego serwera DNS Google, zapytania wysyłane do niego mogą być szyfrowane za pomocą protokołu TLS.

Publiczny DNS został uruchomiony przez Google osiem lat temu, ale od tamtej pory krajobraz na rynku zmienił się nie do poznania. Aby wzmocnić poczucie prywatności i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, od dziś dorzucono wsparcie dla protokołu DNS-over-TLS. Dzięki temu posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem 9 Pie mogą być pewni, że ich zapytania będą szyfrowane z taką samą skutecznością, jak w przypadku dotychczasowego HTTPS.

Większość użytkowników nie zmienia serwerów DNS ustawionych przez dostawców lub producentów. Tymczasem istnieje masa alternatywnych usług, które nie tylko mogą spowodować, że strony internetowe będą wczytywać się szybciej, ale stworzą też bezpieczną barierę przed monitorowaniem naszej aktywności w sieci. Publiczny DNS Google (8.8.8.8) to jeden z nich. Warto też polecić darmowy Cloudflare (1.1.1.1). Oczywiście do pełnej anonimizacji potrzebujemy jeszcze VPN, ale to już kompletnie inna para kaloszy.

Zobacz: Asystent Google niedługo będzie dostępny na miliardzie urządzeń
Zobacz: Android 9.0 Pie może i stabilny ale już do poprawki
Zobacz: Grudniowe wyniki Speedtestu. Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby liderem

Źródło tekstu: Android Police

Komentarze
Zaloguj się