DAJ CYNK

Co nowego przyniesie Android M?

02.06.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 13

Ważne 4

0

Kilka dni temu podczas konferencji Google I/O 2015 zaprezentowane zostały pierwsze informacje na temat najnowszej odsłony systemu Android.

Kilka dni temu podczas konferencji Google I/O 2015 zaprezentowane zostały pierwsze informacje na temat najnowszej odsłony systemu Android.

Android M nie przyniesie użytkownikom rewolucyjnych zmian interfejsu i zbędnych wodotrysków. Zamiast tego zaoferuje dużo funkcji, które będą bardzo użyteczne w codziennym korzystaniu z systemu. Do najważniejszych zmian należą:

  • Nadawanie praw aplikacjom - użytkownicy będą mogli zdecydować, która aplikacja otrzyma dostęp do poszczególnych części systemu, takich jak położenie, czy też SMS-y. Uprawienia będą czytelne i łatwo dostępne. Nie będą wymagały szukania ich w zaawansowanych ustawieniach systemowych.
  • Niestandardowe karty w Google Chrome - programiści dostaną dostęp do przeglądarki, dzięki czemu możliwe będzie otwierania nowych kart prosto z zewnętrznych aplikacji.
  • Lepsze zarządzanie energią - rzadsza synchronizacja danych ma pozwolić na oszczędzanie energii pochłanianej przez modemy wbudowane w urządzenia. Dodatkowo aplikacje, które działają w tle, ale nie są używane, albo są używane bardzo rzadko, nie będą łączyły się z siecią w celu wyszukania aktualizacji do czasu podłączenia urządzenia do ładowania. Według zapewnień Google może to pozwolić nawet na dwukrotne zwiększenie czasu działania.
  • Obsługa USB Type-C.
  • Android Pay - płatności, które będą wykorzystywać usługę Google Wallet i łączność NFC, będą wymagały potwierdzenia transakcji odciskiem palca właściciela i zatwierdzenia kwoty na ekranie. Google zapowiada, że w przyszłości usługę wesprze 700 różnych partnerów. Dzięki temu wiadomo również, że najnowsze smartfony z serii Nexus będą wyposażone w czytnik linii papilarnych.
  • Nowy Menadżer Plików - dzięki niemu możliwe będzie podłączania do smartfonów i tabletów zewnętrznych nośników danych (przykładowo pendrive'a) i łatwe zarządzanie plikami.

Wśród niepotwierdzonych informacji krąży temat pracy w wielu oknach. Rozwiązanie, z którego z powodzeniem korzystał już Samsung i Sony może w końcu trafić do systemu Google'a jako jego integralna część.

Nie wiadomo jeszcze kiedy Android M miałby trafić na rynek, ani też jaka będzie jego ostateczna nazwa. Póki co poglądowa wersja systemu jest dostępna dla ostatnich urządzeń z serii Nexus.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się