DAJ CYNK

Kontrowersyjny sposób piętnowania dłużników w Chinach. Znajdziesz ich w pobliżu przez aplikację mobilną

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 4563

Jak donosi brytyjski dziennik Daily Mail, władze chińskiej prowincji Hebei stworzyły aplikację mobilną, która wskazuje lokalizację dłużników w promieniu kilkuset metrów od urządzenia użytkownika.

Aplikacja o sugestywnej nazwie "Map of Deadbeat Debtors" (Mapa leniwych dłużników) dostępna jest z poziomu komunikatora internetowego WeChat. Wysyła alerty do użytkownika o obecności dłużników w promieniu kilkuset metrów, przy okazji wskazując ich lokalizację na mapie. Władze prowincji Hebei nie kryją się z przesłaniem stojącym za stworzeniem aplikacji - ma ona pomagać w zgłaszaniu dłużników i zachęcać ich do szybszego spłacania swoich wierzytelności.

Długi w chińskiej kulturze pozostają tematem tabu. Tamtejsze społeczeństwo od pokoleń nauczone jest rozsądnego gospodarowania swoimi pieniędzmi i przede wszystkim oszczędzania. Projekt zbiega się w czasie z tzw. Social Credit System, czyli systemem zaufania społecznego. Od 2020 roku aktywność i zachowanie w miejscach publicznych każdego z 1,3 mld obywateli ma być poddawane szczegółowej ocenie.

Zobacz: Chiny grożą poważnymi konsekwencjami, jeśli dyrektor finansowa Huaweia nie zostanie uwolniona
Zobacz: Chiny zakazują sprzedaży wszystkich iPhone'ów. Bez względu na wersję systemu
Zobacz: Chiny: jeśli Trump nie chce by go podsłuchiwano, powinien zmienić iPhone'a na Huaweia

Obywatele o nieposzlakowanej opinii będą mogli się cieszyć dodatkowymi przywilejami. W nieco gorszej sytuacji znajdą się osoby, które z różnych względów 'nie stanowią dla społeczeństwa wartości dodanej'. Mogą mieć bowiem problemy z uzyskaniem pożyczki czy zapisaniem dziecka do prestiżowej szkoły. W ostateczności grozić im będzie nawet ograniczenie wyjazdów za granicę czy podejmowania pracy w wybranych firmach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: China Daily

Źródło tekstu: Daily Mail

Przewiń w dół do następnego wpisu