DAJ CYNK

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi SMS-ami InPost i OLX

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 7660

Oszustwa polegające na wysyłce SMS-ów z prośbą o dopłatę nie są niczym nowym, w mediach niejednokrotnie pojawiały się ostrzeżenia na ten temat, ale ludzie wciąż podają ofiarami takich przekrętów. CERT Polska ostrzega o kolejnej fali takich zdarzeń.

Oszustwa tego rodzaju bywają trudne do wykrycia, bo przestępcy sprytnie wykorzystują niedoskonałości smartfonowych aplikacji z wiadomościami, które grupują rozmowy w jeden wątek na podstawie nazwy nadawcy, nawet gdy SMS-y pochodzą z różnych źródeł. 

ZobaczMinisterstwo Finansów: Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące autoryzacji PIT
Zobacz: Kolejna fala fałszywych SMS-ów. T-Mobile i Play ostrzegają

CERT Polska ostrzega przed kolejną kampanią SMS korzystającą z wizerunku InPost i OLX. Fałszywe wiadomości pojawiają się między prawdziwymi, właśnie w efekcie grupowania rozmów. Linki w SMS kierują do fałszywych stron płatności DotPay w domenach inpost24[.]me, olx-platnosci[.]online, payment[.]super-pay[.]me. To w rezultacie pozwala oszustowi uzyskać dostęp do bankowego konta ofiary i przechwycenia SMS-a potwierdzającego transakcje.

ZobaczCERT Orange Polska ostrzega przed fałszywymi fakturami
Zobacz: Eksperci CERT Orange Polska w projekcie SIMARGL. Walka z cyberzagrożeniami w Europie ma być skuteczniejsza

Osoby, które nadają i odbierają wiele przesyłek i aktywnie korzystają ze sklepów wysyłkowych, Alllegro czy OLX, mogą nawet nie zauważyć, że wiadomość oszusta dołączyła do SMS-ów z prawdziwymi informacjami. To z kolei może skończyć się utratą wszystkich środków na koncie. 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: CERT Polska, Pixabay

Źródło tekstu: CERT Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu