DAJ CYNK

Apple WWDC 2015: nowości w iOS 9

08.06.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 3751

Ważne 5

2

Na trwającej dzisiaj konferencji WWDC 2015 Apple zaprezentowało najnowszą wersję systemu iOS. Na jakie nowości mogą liczyć użytkownicy?

Na trwającej dzisiaj konferencji WWDC 2015 Apple zaprezentowało najnowszą wersję systemu iOS. Na jakie nowości mogą liczyć użytkownicy?

Jedną z głównych zmian w nowej wersji iOS ma być udoskonalona wersja asystenta głosowego Siri. Ma ona być 40% szybsza i dokładniejsza o 40%. Dodatkowo ma być jeszcze mądrzejsza. Na czym ma to polegać? Siri będzie obsługiwać bardziej złożone polecenia, jak choćby: Zadzwoń do osoby X, po powrocie do domu.. Innym przykładem podanym podczas konferencji jest odbieranie niechcianych połączeń. W przypadku nadchodzącego połączenia spoza listy kontaktów, Siri przeszuka wszystkie wiadomości i listy połączeń w celu znalezienia informacji na temat dzwoniącego numeru.

iPady w końcu otrzymają pełnosprawny multitasking. Dzięki temu możliwa będzie praca w wielu oknach jednocześnie. Funkcja będzie szczególnie przydatna w iPadach, gdzie możliwe będzie jednoczesne przeglądanie stron internetowych i notowanie treści w oknie notatnika. Na konferencji zaprezentowane zostało niewielkie okno z aktywną transmisją wideo, która była przesuwana po ekranie w trakcie pracy nad innymi aplikacjami.

Swego rodzaju psrtyczkiem w nos Google'a jest nowe podejście do kwestii polityki prywatności. Apple zapewnia, że informacje przechowywane przez Siri i dane dotyczące wyszukiwanych treści nie są w żaden sposób udostępniane firmom trzecim, a ilość danych potrzebnych do analizy wyszukiwania ma zostać ograniczona do minimum.

Apple udoskonaliło Mapy. Aplikacja będzie przypominać rodzimy serwis JakDojade i będzie w prosty sposób wyszukiwać najbliższe przystanki, które pozwolą użytkownikowi w najszybszy sposób dostać się do miejsca podróży.

Stale rozwijana jest usługa Apple Pay. Mobilne płatności będą dostępne poza granicami Stanów Zjednoczonych, w pierwszej kolejności w Wielkiej Brytanii.

Bardzo ważną informacją jest możliwość zaktualizowania iOS nawet dla starszych urządzeń, w tym iPhone'a 4S i iPada 2. Duża w tym zasługa wagi aktualizacji, która ma wynosić ok 1 GB.

Wersja beta iOS 9 zostanie udostępniona w lipcu, a jej finalna wersja trafi do urządzeń Apple we wrześniu 2015 roku.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
21. Jabba
0

2015-06-09 17:44:26

@tkuboniPhone 4s jeszcze jak Cię mogę, ale iPad2 muli dość. Wprawdzie jest szansa, na to, że iOS9 poprawi tą sytuację, bo podobnie jak w OS X i w tym przypadku mają się skupić na wydajności.Yosemite na Macbooku z 2009 śmiga jak trzeba :)

Odpowiedz

20. dRkAnE
0

2015-06-09 17:32:42

19. No tak, ale to szybko się zmieni. Po to jest WWDC aby programiści mogli poznać te wszystkie nowości i zastosować je w swoich aplikacja. Implementacja tych opcji wydaje się banalna. Prawdopodobnie gdy iOS 9 wyjdzie dla wszystkich na jesien to większość aplikacji będzie to wspierać.

Odpowiedz

19. LuiN
1

2015-06-09 15:16:57

18, dRkAnE - zapomniałeś dodać, że póki co działają tylko aplikacje systemowe iOS.

Odpowiedz

18. dRkAnE
1

2015-06-09 14:50:59

Co do multitaskingu na iPadzie to nie jest tak pięknie. PiP oczywiście na wszystkich urządzeniach (iPad Mini 2 i 3, iPad Air i iPad Air2) oraz Side Over (apka w postaci wysuniętej nakładki po prawej), ale już Split View (dzielenie dowolnie ekranu na dwie częśći + opcjonalny PiP) tylko na najnowszym iPadzie Air 2. Chociaż... to dopiero Beta 1 - mogą wszystko zmienić. Jak na razie całkiem fajnie to działa, co dobrze wróży na przyszłość.

Odpowiedz

17. ~cedrus
0

2015-06-09 12:17:05

A jakiego modelu aktualnie używasz? Może i ja się przeproszę z Apple?

Odpowiedz

16. applefan_
0

2015-06-09 10:54:46

@15 co to za porównanie aktualizacji na androida z iOS. @12 to żadne argumenty, bo piszesz o problemach innych platform. To tak jak ktoś pisze, że BMW 6 czy 7 ma wadę, bo nie jest oferowany z manualną skrzynią i manualną klimą i dlatego jego kia jest lepsza :) A co do baterii to czołowi producenci również nie dają możliwości wymiany baterii Samsung, Sony itd. Mi jeszcze nigdy nie padła bateria w żadnym sprzęcie od Apple, a trochę tego było...

Odpowiedz

15. ~lol...
0

2015-06-09 10:29:10

Hmm czyli rozumiem, że przed ta aktualizacja ip4s był zabugowany i nie nadawał się do użytku skoro ta aktualizacja daje mu w życie na tym mikro ekraniku. Nie wiem co wy macie z tymi aktualizacjami. Używałem 5.1.1 tak z ciekawości przez tydzień (note 1) ale wróciłem do 4.1.2 bo mi się bardziej podobał wizualnie, a funkcje te same.

Odpowiedz

14. ~Piotrek
-3

2015-06-09 10:25:27

@Misiek w przeciwieństwie do Androida nie słyszałem o wirusach na IOSa więc po co antywirusy na tą platformę?

Odpowiedz

13. ~Piotrek
1

2015-06-09 10:24:06

@Aplefan a co z zapowiada ą polską wersją Siri - będzie mądrzejsza niż dotychczas ale już w Apple watchach mówiono po cichu że mają być bardziej regionalne wersje Siri a na konferencji cisza o tym :-(

Odpowiedz

12. ~Misiek
0

2015-06-09 10:15:31

Nigdy nie kupię niczego od Apple/''a i mam na to racjonalne argumenty - niewymienna bateria, domyślne przechowywanie danych na serwerach poza Unią Europejską, domyślnie wbudowane szpiegowskie API do pobierania plików i brak wsparcia dla narzędzi bezpieczeństwa, takich jak skanery antywirusowe. Co kończy dyskusję.

Odpowiedz

11. applefan_
0

2015-06-09 09:36:07

Po tym co pokazalo Apple brakuje argumentow poza tymi calkowicie nieracjonalnymi aby kopowac cokolwiek innego jak iphony i ipady. Konkurencja ma teraz ciepelko :) Jestem bardzo ciekaw jakie beda nowe iphony.

Odpowiedz

10. slawekt
0

2015-06-09 09:32:24

@orson_dzi Możesz wytłumaczyć co miałeś na myśli pisząc: "...starszych urządzeń, w tym iPhone/''a 4S i iPada 2. Duża w tym zasługa wagi aktualizacji, która ma wynosić ok 1 GB." Możesz mi wytłumaczyć jaka jest rzeczywista zasługa "wagi" upgrade? Od kiedy "waga" pliku jest ważna, a nie jego funkcjonalność dla użytkownika? I jeszcze jedno: wytłumacz mi różnicę przy samym ściąganiu pliku za pomocą np. iPad/''a 2, a iPhone 6 Plus?

Odpowiedz

9. ~Wuj
0

2015-06-09 06:21:52

@KIA głupi jesteś. I teoretyk na dodatek. SGS6 czy Edge to mają wymienną? A może xperia Z?Tak na marginesie- posiadam pierwszego IP. Bateria działa spokojnie do dziś.

Odpowiedz

8. ~Kia
1

2015-06-09 03:33:47

To ładnie z ich strony, że udostępniają aktualizacje aż tak starym urządzeniom. Co komu jednak z tego, skoro dalej nie robią telefonów z wymienną baterią. Pewnie większość tych iPhonów 4s, 5 i 5s jest już na skraju śmierci technicznej, po jakże "delikatnych" wymianach akumulatora na siłe, przez równie "delikatnych" serwisantów. Amber Gold też robiło darowizny dla potrzebujących. Dopóki Apple nie przestanie traktować ludzi jak idiotów, dopóty ja nie kupię nic z ich znaczkiem. W iPhonie 7 ąkumulator będzie pewnie zalany plastikiem, tworząc całość z obudową a może nawet i ekranem, żeby wymiana była całkowicie nieopłacalna.

Odpowiedz

7. ~tkubon
0

2015-06-09 01:46:19

Jabba: Mam iPhone 4s 8GB z najnowszym systemem i działa bardzo dobrze. Nieznacznie wolniej od poprzednich wersji, więc nie wiem w czym problem. Na MacBooku z 2008 system MacOS 10.10 również bardzo fajnie się odpala.

Odpowiedz