DAJ CYNK

Antywirus na Androida? W większości przypadków to wydmuszka, która nawet może zaszkodzić

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 40442

To nie będzie miła wiadomość. Z testów 250 mobilnych programów antywirusowych przeprowadzonych przez AV-Comparatives wynika, że niewielki odsetek z nich naprawdę skutecznie chroni nas przed zagrożeniami.

Po przetestowaniu przez laboratorium AV-Comparatives dostępnych w sklepie Google Play 250 aplikacji na Androida zabezpieczających przed złośliwym oprogramowaniem nasuwa się jeden ważny wniosek - zazwyczaj jesteśmy robieni w balona. Aż 138 wykazało się bardzo niską skutecznością, wykrywając mniej niż 30 proc. zagrożeń. Sprawę pogarsza wysoki wskaźnik false-positives, czyli plików mylnie zaklasyfikowanych jako niebezpieczne.

Zobacz: Aplikacje upiększające selfie na Androida pokazywały reklamy porno i kradły zdjęcia użytkowników

Testy AV-Comparatives przeprowadzano na smartfonach Samsung Galaxy S9, wykorzystując do tego bazę 2 tys. najczęściej spotykanych szkodliwych plików z 2018 roku i 100 czystych aplikacjach. W opinii ekspertów współczynnik detekcji na poziomie 90 - 100 proc. jest w takim wypadku do osiągnięcia bez większego kłopotu przez dobrego mobilnego antywirusa. Tymczasem w grupie, która wykryły wszystkie zagrożenia (100 proc.) znalazły się raptem 23 aplikacje.

Zobacz: Android Q Beta 1 udostępniony. Google wypuści finalną wersję systemu w trzecim kwartale 2019 roku

Niektóre z testowanych 'antywirusów' na Androida okazały się zwykłymi fałszywkami. Często ten sam program oferowany jest pod różnymi nazwami przez różnych producentów. Przy okazji z zasobów Google Play usunięto 32 złośliwe 'antywirusy', które zamiast pomagać użytkownikom stwarzały dla nich dodatkowe zagrożenie.

W grupie najbardziej zaufanych znalazły się między innymi produkty Avast, Bitdefender, ESET, F-Secure, Kaspersky Lab i McAfee.

Zobacz: Mamy 2019 rok, a ludzie nadal klikają w co popadnie. Smutne wnioski z raportu cyberbezpieczeństwa Cisco

Niestety dajemy się często nabierać na pozytywne oceny i dużą liczbę pobrań antywirusów ze sklepu Google Play. Większość z 250 testowanych przez AV-Comparatives mogła się tam pochwalić średnim wynikiem w okolicach 4. Z drugiej strony widać wyraźnie, że samo Google nie radzi sobie z weryfikacją aplikacji zgłaszanych do zasobów sklepu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AV-Comparatives

Źródło tekstu: PCMag

Przewiń w dół do następnego wpisu