DAJ CYNK

Android Q coraz bliżej. Oto 14 nowych funkcji, które przyniesie tegoroczna wersja mobilnego systemu Google'a

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 12753

Już w maju bieżącego roku, podczas konferencji deweloperskiej Google I/O 2019, powinniśmy zdobyć sporo informacji na temat tegorocznej edycji Androida. Nowa wersja systemu ma przynieść między innymi natywną funkcję rozpoznawania twarzy oraz kilka zmian dotyczących prywatności.

Lista nowości Androida Q, która trafiła do sieci, zawiera 14 punktów. Sam system w wersji testowej w marcu tego roku powinien trafić do programistów, natomiast w maju Google udostępni publiczną wersję beta, z której skorzystają przede wszystkim posiadacze smartfonów giganta z Mountain View. Oto wspomniane nowości:

 • Rozpoznawanie twarzy 3D. Z funkcji tej korzysta już kilku producentów, jednak jeśli stanie się ona częścią Androida, powinna się upowszechnić.
 • Blokowanie dostępu aplikacji do schowka. Obecnie każda aplikacja zainstalowana na urządzeniu z Androidem ma dostęp do schowka, bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek uprawnień. W Androidzie Q ma się to zmienić.
 • Cofanie aplikacji do wcześniejszej wersji. Nowsza wersja aplikacji nie zawsze jest lepsza od starszej, a czasem wręcz może działać nieprawidłowo. W nadchodzącym Androidzie mamy dostać możliwość cofnięcia aplikacji do wcześniejszej wersji, bez takich kombinacji, jak teraz.
 • Zwiększenie bezpieczeństwa plików na zewnętrznych nośnikach. Android Q otrzyma nowy sposób zabezpieczania plików umieszczonych na kartach pamięci, co zapobiegnie dostępowi do zapisanych w nich danych osobowych przez nieuprawnione do tego aplikacje. Nie będą one miały dostępu do żadnych zdjęć i filmów oraz informacji o ich lokalizacji. Ograniczony będzie również dostęp do plików muzycznych.
 • Nowy sposób zarządzania lokalizacją. Google wprowadzi nowe opcje dotyczące pozwoleń na dostęp do lokalizacji telefonu.
 • Rozpoznawanie aktywności fizycznej. Android Q automatycznie rozpozna, czy użytkownik ćwiczy lub wykazuje jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. Nie będzie do tego potrzebna dodatkowa aplikacja, tak jak ma to miejsce teraz.
 • Nagrywanie ekranu. To także funkcja, którą obecnie można zrealizować przy pomocy zewnętrznej aplikacji. W nadchodzącym Androidzie będzie to natywna funkcja systemu, która pozwoli zapisać wszystko to, co dzieje się na ekranie, w formie wideo, które będzie można udostępniać znajomym.
 • Skrót ratunkowy. Po naciśnięciu przycisku zasilania, oprócz ikonek służących do wyłączenia lub zrestartowania urządzenia, pojawi się dodatkowy skrót alarmowy, z którego będziemy mogli skorzystać w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu.

 • Szybka konfiguracja prywatności czujników. W manu szybkich ustawień pojawi się opcja Sensor Privacy. Pozwoli ona wyłączyć niektóre czujniki telefonu, jeśli zajdzie obawa o dane przez nie gromadzone.
 • Chip prywatności. Na dole ekranu ma się pojawić tak zwany chip prywatności, którego zadaniem będzie informowanie użytkowników, czy dana aplikacja zbiera jakieś dane, na przykład o lokalizacji lub głos. W razie potrzeby mamy mieć także dostęp do skrótów, które pozwolą szybko zatrzymać takie działanie aplikacji.
 • Zarządzanie powiadomieniami. Android Q ma przynieść nowe menu zarządzania powiadomieniami, z nową opcją blokowania powiadomień. Mogą się też pojawić opcje pokaż po cichu, ukryj lub pokaż powiadomienia o niskim priorytecie.
 • Wi-Fi WPA3. Smartfony z Androidem Q zyskają możliwość korzystania z zaprezentowanego w ubiegłym roku nowego standardu zabezpieczeń sieci Wi-Fi.
 • Wskaźnik łączności 5G. W bieżącym roku na półki sklepowe trafią pierwsze smartfony z obsługą sieci 5G. Na ich ekranach powinniśmy zobaczyć nowe symbole 5G i 5G+.
 • Android Q to Android 10. Tego w sumie się wszyscy spodziewaliśmy, ale źródła, z których uzyskano informacje na temat nadchodzącego systemu to potwierdzają.

Zobacz: Gmail na Androida i iOS z odświeżonym interfejsem bije bielą po oczach. Zmiany nie tylko w warstwie wizualnej
Zobacz: Konferencja Google I/O 2019 rozpocznie się 7 maja. Zagadka giganta z Mountain View została rozwiązana w ciągu godziny
Zobacz: Nowości w Androidzie Q: ciemny motyw i tryb desktopowy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: fossbytes.com, 9to5Google

Źródło tekstu: XDA-Developers, 9to5Google

Przewiń w dół do następnego wpisu