DAJ CYNK

Android najniebezpieczniejszym systemem mobilnym?

14.11.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 6776

Ważne 0

0

III kwartał 2012 roku nie przyniósł niespodzianek - złośliwe oprogramowanie na Androida nadal dominuje w krajobrazie zagrożeń mobilnych, a w trzecim kwartale laboratoria F-Secure wykryły aż 51 447 nowych przykładów groźnego kodu.

III kwartał 2012 roku nie przyniósł niespodzianek - złośliwe oprogramowanie na Androida nadal dominuje w krajobrazie zagrożeń mobilnych, a w trzecim kwartale laboratoria F-Secure wykryły aż 51 447 nowych przykładów groźnego kodu.

Sytuacja ta jest efektem rosnącego udziału rynkowego Androida. Według najnowszych statystyk, mobilny system operacyjny Google'a zdobył aż 75% rynku smartfonów. Ponadto w trzecim kwartale wzrósł udział rynku urządzeń z Androidem w Chinach i Rosji. W drugim kwartale Chiny oficjalnie wyprzedziły Stany Zjednoczone jako największy rynek smartfonów, przy czym urządzenia z Androidem stanowiły tam aż 81% rynku. Rosnące rynki wyróżniają się dodatkowo także ze względu na sporą liczbę niezależnych sklepów z aplikacjami, które są popularne, ale gorzej zabezpieczone. Czynnik ten mógł wpłynąć na zwiększoną liczbę złośliwych próbek w tym kwartale.

Wśród przykładów groźnego kodu laboratoria F-Secure odkryły 42 nowe rodziny wirusów oraz nowe warianty już istniejących rodzin. Znacząca większość wykrytych zagrożeń to aplikacje, które mają na celu wykorzystywanie informacji znalezionych na urządzeniu ofiary oraz na zarabianiu poprzez wysyłanie wiadomości SMS bez wiedzy i zgody użytkownika.

Pomimo dominacji Androida, złośliwe oprogramowanie na Symbiana wciąż nie daje za wygraną. Wprawdzie system ten jest reprezentowany na zaledwie 4,4% globalnego rynku smartfonów, ale mimo jego malejącej popularności złośliwe oprogramowanie prawdopodobnie pozostanie aktywne jeszcze przez jakiś czas. Dzieje się tak, ponieważ wielu użytkowników, zwłaszcza w krajach rozwijających się, nadal korzysta z telefonów z Symbianem.

W trzecim kwartale 2012 r. odkryto 21 nowych rodzin i wariantów rodzin wirusów na Symbiana, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z drugim kwartałem. Większość złośliwego oprogramowania na ten system powstaje w Chinach i jest rozpowszechniana w celu osiągnięcia zysków. Programy te (na przykład Fakepatch.A i Foliur.A) zazwyczaj wykorzystują wiadomości SMS, które są wysyłane na numery premium lub związane z usługami SMS. Twórcy i dystrybutorzy złośliwego oprogramowania mogą łatwo zarabiać na takich atakach, wykorzystując "wbudowany" mechanizm rozliczeń za usługi SMS - złośliwe oprogramowanie po prostu wysyła wiadomości SMS z zainfekowanego telefonu, rejestrując jego właściciela w płatnych usługach. Użytkownik nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, że jego konto obciążają opłaty za subskrypcję niechcianych usług.

Innym wartym uwagi odkryciem w trzecim kwartale 2012 r. był trojan FinSpy. Ma on wersje dla wielu platform mobilnych - Androida, Symbiana, iOS i Windows Mobile. FinSpy może tworzyć printscreeny zainfekowanego urządzenia, rejestrować naciśnięcia klawiszy, przechwytywać komunikację Skype, śledzić położenie urządzenia oraz monitorować wiadomości SMS i połączenia głosowe. FinSpy to mobilna wersja FinFisher, trojana produkowanego komercyjnie przez brytyjską firmę i reklamowanego jako produkt do monitoringu komputerów stacjonarnych. Ze względu na rzekomą rolę tego trojana w szpiegostwie politycznym, zainteresowały się nim organizacje pozarządowe, takie jak Privacy International.

Oprócz nietypowego trojana FinSpy, w minionym kwartale jedynym godnym uwagi przypadkiem złośliwego oprogramowania na platformę iOS był Fidall - aplikacja, która wysyła kontakty z urządzenia do zdalnego serwera, a następnie wysyła do kontaktów wiadomości SMS z łączem do pobrania aplikacji. Fidall jest również dostępny na system Android.

Źródło tekstu: F-Secure

Komentarze
Zaloguj się
42. ~facet
0

2012-11-16 20:12:21

sami biznesmeni że smartfonow potrzebuja:-) do dzwonienia i sms to niewygodne a cała reszta to bajer, usługi rozreklamowane przez producentów i telekomy bo im przychody spadają. Do dzwonienia i sms to tylko zwykły tel z klawiaturą i do tego ewentualnie jakiś smart. Nie wyobrażam sobie potwierdzać transakcji bankowych na smarcie...

Odpowiedz

41. ~Pecik
0

2012-11-16 10:23:03

Nie słyszałem o nim szczerze mówiąc. Wiem, że F-Secure fajnie działa, nie obciąża i nie zżera baterii.

Odpowiedz

40. ~cxxg
0

2012-11-16 00:39:16

IKARUS też jest niezły, choć po oststniej aktualizacji ciągnie trochę więcej RAM

Odpowiedz

39. ~Pecik
0

2012-11-15 16:01:40

Co do funkcjonalności androida zgadzam się z Tobą @GMOzabijaDNA, ale co do antywirusa - skoro już nawiązujesz do konkretnej marki, optował bym za F-Secure Mobile Security jednak.

Odpowiedz

38. ~GMOzabijaDNA
0

2012-11-15 15:36:26

android jest super czasami cos sie zatnie ale jak jest tyle mozliwosci i nic nie zakazane jak w ms czy ogryzku to jest normalne, to co najbardziej popularne ma najwiecej wirusow, najlepszy antiwirus to dr web light

Odpowiedz

37. ~Pecik
1

2012-11-15 13:55:31

Android dziurawy, ale największym zagrożeniem są trojany, adware itd., które wymagają wcześniejszej instalacji. To użytkownik musi uważać co instaluje i z jakiego źródła. No ale w przypadku mało świadomych użytkowników, np., wspomniane już wcześniej dzieci, które jeszcze zanim nauczą się czytać już sięgają po telefon. W takiej sytuacji antywirus jest jak najbardziej uzasadniony.

Odpowiedz

36. ViNYL
1

2012-11-15 11:14:20

34: W jaki sposób pomaga np. w panoszeniu się chociażby wkurzającego softu podmieniającego strony startowe, domyślne wyszukiwarki itp. (o robakach i innym badziewiu nie mówię). Tu nie system/producent jest winny tylko bezmyślny użytkownik, a takich znajdziesz wśród użytkowników każdego systemu.

Odpowiedz

35. Maniiiek
-1

2012-11-15 11:07:21

Przed instalacją każdego programu na Androidzie pokazywane jest jakich uprawnień żąda. Trzeba czytać, myśleć a wirusy nam nie straszne. @29 wiesz, że teksty typu: "tylko idioci mają androida" nie stawia cię w najlepszej sytuacji?

Odpowiedz

34. Blank
1

2012-11-15 10:58:45

33, oczywiście, z tym, że Microsoft zdaje się cokolwiek robić w tym zakresie, zaś Google coraz bardziej brnie w swoją nieudolność

Odpowiedz

33. ViNYL
1

2012-11-15 10:55:24

29: O MS Windows to samo można napisać.

Odpowiedz

32. Blank
1

2012-11-15 10:44:51

27, takie sytuacje to akurat nie wina telefonów / systemu / operatora, co przede wszystkim durnych użytkowników, którzy kupują telefony (czy też raczej smartfony) kierując się tylko ich popularnością, nie zważając czy poszczególne funkcje będą im potrzebne, oraz jak używać danego urządzenia. Mam uwierzyć, że w instrukcji telefonu nie było informacji, że urządzenie będzie samoczynnie łączyć się z serwerami? Na pewno było, ale po co się dowiedzieć / przeczytać. Ważne, że mam wypasionego telefonu, który ma mój sąsiad / kolega z pracy/szkoły / brat / siostra itp. A czy będę go wykorzystywać? Czy to ma znaczenie? Ileż to razy słyszałem, że dana osoba chce konkretny model smartfonu (głównie Samsungi), ale nie potrzebuje internetu, bo będzie używać tylko do dzwonienia. To ludzie są temu winni, a operatorzy (nie tylko Play, bo podobne sprawy tyczyły się także innych operatorów) nie powinni iść im na rękę - za głupotę powinni zapłacić, tym bardziej, że mogli (np. w Play) wybrać abonament z "bezpiecznym" pakietem internetowym, a wybrali bez jakiegokolwiek (Stan Darmowy zamiast All Inclusive)

Odpowiedz

31. Blank
1

2012-11-15 10:37:10

BTW, to nie jest tak, że kto korzysta tylko z Google Play nie potrzebuję antywirusa i jest w pełni bezpieczny. W Google Play też można znaleźć niebezpieczne/niepożądane aplikacje (głównie spyware). Owszem ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze, ale nie można bagatelizować problemu. System Google''a jest po prostu beznadziejnie napisany, a jego grupa docelowa łatwo może się oszukać, choć dla nich (dzieci) sprawa prywatności jest nieważna ;) Dodam jeszcze, że smartfony to mobilne komputery, a to znaczy, że dróg zakażenia jest niemal tyle samo co w systemach desktopowych, a zatem zarażenie możliwe jest także poprzez źle napisane aplikacje, a tu Google niewątpliwie zdecydowanie góruje nad konkurencją...

Odpowiedz

30. Blank
1

2012-11-15 10:30:47

ad 29, miało być: "to, że popularność Androida też jest przyczyną to fakt, ale przede wszystkim ten system jest bardziej dziurawy niż sito (...)"

Odpowiedz

29. Blank
1

2012-11-15 10:29:56

*** prawda - to, że popularność Androida ma swoje przyczyny, ale przede wszystkim ten system jest bardziej dziurawy niż sito, o optymalizacji kodu nie wspominając. System dla idiotów tworzony przez idiotów. Ot czym jest Android.

Odpowiedz

28. ~sueshack
-1

2012-11-15 09:47:54

Antywirus na iOS to jest taka aplikacja, która przydałoby się tylko i wyłącznie fanbojom androida.

Odpowiedz