DAJ CYNK

Android L będzie domyślnie szyfrował dane

19.09.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 7066

Ważne 11

1

Najnowsza wersja systemu Android będzie automatycznie szyfrować dane użytkownika, skutecznie uniemożliwiając dostęp do nich przez osoby trzecie.

Najnowsza wersja systemu Android będzie automatycznie szyfrować dane użytkownika, skutecznie uniemożliwiając dostęp do nich przez osoby trzecie.

Chyba mało kto wie, że szyfrowanie danych jest dostępne w wybranych urządzeniach z Androidem już od 2011 roku. Podobnego zdania są eksperci od bezpieczeństwa, który uważają, że użytkownicy Androida niewiele wiedzą na temat zabezpieczania smartfonu. Google chce to zmienić. Procedura aktywacji nowego smartfonu z Androidem L została zaprojektowana tak, aby szyfrowanie danych odbywało się automatycznie. Tylko osoba znająca wcześniej ustalone przez użytkownika hasło będzie mogła zobaczyć zdjęcia, filmy lub dane dotyczące komunikacji znajdujące się w pamięci smartfonu.

Procedury bezpieczeństwa wprowadzane przez Google przypominają te, które kilka dni temu zaprezentował Apple. Polityka szyfrowania danych przyjęta przez obie firmy uniemożliwiają dostęp do danych użytkownika nawet organom ścigania i to w momencie, kiedy te będą w posiadaniu nakazu przeszukania urządzenia.

Szyfrowanie danych od razu po wyjęciu smartfonu z pudełka, to ruch, nad którym Google pracuje od kilku miesięcy. Jest to echo działań Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), ujawnionych przez przecieki Edwarda Snowdena. Po jednej stronie barykady stoją firmy i użytkownicy, po drugiej funkcjonariusze organów ścigania. Zaczynają oni coraz głośniej narzekać na ograniczenia w dostępie do urządzeń elektronicznych, która sprawiają, że coraz trudniej jest im zapobiec i rozwiązać zagadki kryminalne, które przed nimi stają.

Źródło tekstu: washingtonpost; wł

Komentarze
Zaloguj się
29. ~gość
1

2014-09-22 00:04:20

@xxxx weź pocałuj to swoje zgniłe jabłko pod ogonkiem albo w malutki ekran z ramką jak za czasów Gierka... i idź stąd. Kolejny applefan, zakichany, ślepy leming się znalazł.

Odpowiedz

28. ~Tomasz
0

2014-09-21 21:08:43

ufed touch - oj tak, z tym sprzetem "sprawdzenie" zawartosci sprzetu napewno jest utrudnione ;D Co ciekawe nawet w Polsce taki sprzet jest uzywany przez sluzby ;)

Odpowiedz

27. PLANET
0

2014-09-20 23:29:41

tMati: w sumie mógłbyś ciąć po 2 GB od biedy, ale w praktyce często jest trochę inaczej i trzeba robić mniejsze archiwa.. co do alokacji, może banalnie zmienić klaster? (ale w sumie już próbowałeś).

Odpowiedz

26. Boss
0

2014-09-20 23:21:50

I co za każdym razem jak będę chciał odblokować ekran będę musiał podać hasło? Paranoja! Ja nie mam pinu na karcie sim i żadnego hasła na systemie. I dobrze mi z tym.

Odpowiedz

25. tMati
0

2014-09-20 16:16:23

@24 Wiem doskonale. Mam 32GB pendrive, którego używam do przenoszenia archiwów po kilka GB, przez to że używam go do drukowania bezpośrednio na drukarce i mam na nim obraz Ubuntu (do diagnostyki komputerów i zachowania prywatności na cudzym sprzęcie), to archiwa muszę ciąć na kawałki poniżej 1,3 GB. W dodatku przy tej pojemności tracę około 1GB na sam system alokacji plików (względem NTFS).

Odpowiedz

24. PLANET
0

2014-09-20 14:36:25

tMati: tzn. FAT32.. No tak, przydałby się NTFS na ten przykład..

Odpowiedz

23. ~Dupelek
0

2014-09-20 13:15:31

Ale pobawić się moźna, informacjami!!!!... o "zaszyfrowaniu telf."

Odpowiedz

22. tMati
0

2014-09-20 11:18:36

CD. Zapomniałem dodać.Lepiej byłoby gdyby Google zainicjował porzucenie FAT jako format dla pamięci przenośnych.

Odpowiedz

21. tMati
0

2014-09-20 11:17:37

@11 Co z tego, że szyfruje jeśli telefon ma kilka ciągle aktywnych procesów umożliwiających obejście rzeczonego szyfrowania. Według NSA wystarczy dostęp do iPhone/''a przez krótką chwilę by obejść zabezpieczenia (wiadome dzięki Snowden/''owi). Teraz wiadomo, że wystarczy dostęp do komputera, z którym iPhone się choć raz synchronizował.

Odpowiedz

20. ~xxxx
0

2014-09-20 10:56:58

No to teraz czekać na 16 rdzeniowe procesory aby otworzyć kontakty. Nowy wyścig zbrojny na GHZ i rdzenie czas start a w tle biedny android :x

Odpowiedz

19. ~
1

2014-09-20 10:52:46

A może by tak wprowadzić w Androidzie ograniczanie uprawnień aplikacjom (bez instalacji dodatkowego oprogramowania) - aby użytkownik decydował, do czego mają mieć dostęp, a do czego niekoniecznie.

Odpowiedz

18. ~
2

2014-09-20 09:56:57

@9, laptop to też komputer, a ten regularnie opuszcza mój dom. Równie dobrze mogą ukraść mi laptop z auta co włamać się do domu podczas nieobecności.

Odpowiedz