DAJ CYNK

5 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu podczas wyjazdów

21.08.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 2921

Ważne 4

1

Podczas podróży chcemy nadal korzystać z zasobów sieci Internet oraz mieć dostęp do naszych kont w różnych serwisach. Powinniśmy jednak uważać, kto ma dostęp do naszych danych, by nie obudzić się pewnego dnia na przykład z wyczyszczonym kontem bankowym.Podczas podróży chcemy nadal korzystać z zasobów sieci Internet oraz mieć dostęp do naszych kont w różnych serwisach. Powinniśmy jednak uważać, kto ma dostęp do naszych danych, by nie obudzić się pewnego dnia na przykład z wyczyszczonym kontem bankowym.

Bardzo często pierwszą rzeczą, którą robimy w nowym miejscu, na przykład w hotelu, jest poszukiwania darmowej sieci Wi-Fi, która pozwoli nam na połączenie się z Internetem. Szczególnie jest to dla nas istotne podczas podróży zagranicznych, kiedy rachunek za przesyłanie danych internetowych poprzez sieć komórkową może być duży.

Według badania serwisu statista.com "Global public Wi-Fi hotspots 2016-2021", do 2020 roku na świecie będą 454 miliony publicznych sieci Wi-Fi. Hotspoty, do których się można podłączyć, występują coraz częściej i można z nich korzystać na przykład podczas wakacji. Według badania KAYAK.pl "Mobile Travel Report 2018", tylko 1% Polaków wyłącza smartfon podczas urlopu, a co trzeci łączy się wyłącznie z Wi-Fi w hotelu czy kawiarni. Większość użytkowników darmowych hotspotów Wi-Fi nie zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem.

Musimy pamiętać, że każda sieć współdzielona z innymi osobami może być niebezpieczna - powiedziała Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure. Nie ma znaczenia, czy jest to 5-gwiazdkowy hotel, czy sieć miejska. Większość publicznych hotspotów nie jest konfigurowana z myślą o bezpieczeństwie, nawet jeśli wymagane jest podanie hasła. Dane logowania to tylko wstępne zabezpieczenie, ale nadal nie wiemy, kto jeszcze używa tej samej sieci.

5 zasad bezpieczeństwa

Firma F-Secure stworzyła listę pięciu zasad bezpieczeństwa, które pozwalają chronić nasze dane i pieniądze przed hakerami. Ci bardzo często są częścią ataków typu Man-in-the-Middle, podczas których monitorują ruch sieciowy i przechwytują informacje wymieniane pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Przestępcy mogą też z łatwością stworzyć własny hotspot, którego nazwa sugeruje, że należy do konkretnej restauracji lub hotelu. Zalogowanie się do takiej sieci grozi utratą danych logowania do banku, skrzynki pocztowej czy mediów społecznościowych.

Oto wspomniana lista:

  1. Wyłącz opcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami i wykasuj dane logowania do tych, z których już nie korzystasz. Zawsze sprawdzaj też, czy punkt dostępu, do którego się logujesz, na pewno należy do hotelu czy kawiarni, w której przebywasz. Jeśli nie masz pewności, ogranicz się do wyszukiwania informacji i nie korzystaj z usług, które wymagają podania hasła.

  2. Zainstaluj VPN (Virtual Private Network) - oprogramowanie, które szyfruje ruch sieciowy i uniemożliwia przechwycenie przesyłanych informacji takich jak hasła czy dane karty kredytowej. Jeśli nie możesz skorzystać z oprogramowania VPN, lepiej użyć przesyłu danych komórkowych w ramach usług oferowanych przez operatora. Możesz również stworzyć osobistą sieć bezprzewodową, przykładowo za pomocą routera podróżnego z przedpłaconą kartą SIM.

  3. Używaj dedykowanych aplikacji na urządzeniach mobilnych, a nie przeglądarki - szczególnie w przypadku bankowości internetowej. Aplikacje bankowe mają z reguły bardzo dobre zabezpieczenia, nie przechowują poufnych danych w podręcznej pamięci i automatycznie wylogowują użytkownika już po kilku minutach bezczynności, dlatego ryzyko przejęcia dostępu do konta jest minimalne. Uważaj jednak przy ich ściąganiu, gdyż cyberprzestępcy tworzą własne - fałszywe i łudząco przypominające te oficjalne, aby za ich pomocą wykradać dane.

  4. Upewnij się, że system operacyjny twojego urządzenia i aplikacje są zaktualizowane - dzięki temu będą lepiej zabezpieczone ze strony producentów, którzy co jakiś czas udostępniają niezbędne poprawki.

  5. Zabezpiecz się przed wyjazdem. Do każdego konta ustal unikalne, silne hasło oraz dwuetapową weryfikację, jeżeli tylko istnieje taka możliwość. Wykonaj również kopię zapasową danych - warto przechowywać ją nie tylko w chmurze, ale i na zewnętrznych dyskach. Upewnij się także, czy dane przechowywane w urządzeniu są zaszyfrowane. Możesz o to zadbać z poziomu ustawień w telefonie - wystarczy wybrać odpowiednią opcję związaną z zabezpieczeniami.

A jak Wy dbacie o bezpieczeństwo swoich danych?

Źródło tekstu: F-Secure, wł

Komentarze
Zaloguj się