DAJ CYNK

Bezpiecznie w nowy rok szkolny. Jak skutecznie ochronić komputer i telefon?

Anna Rymsza (Xyrcon)

Artykuł sponsorowany

Bezpieczny telefon i komputer dla dziecka

Najbliższy rok szkolny będzie nietypowy pod wieloma względami. Być może w rodzinie pojawi się więcej smartfonów, tabletów, część nauki będzie odbywać się online. To nowe wyzwania i nowe zagrożenia dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Być może nie jest to dla ciebie oczywiste, ale warto chronić wszystkie urządzenia, których używają członkowie twojej rodziny, w tym dzieci. Jako osoby spędzające razem sporo czasu na pewno wymieniacie się informacjami i plikami, razem korzystacie z internetu w domu, piszecie do siebie wiadomości i przesyłacie sobie pieniądze. W takiej sytuacji narażenie jednego urządzenia naraża każdy aspekt waszego życia.

Scenariusze można mnożyć w nieskończoność, a cyberprzestępcom nie można odmówić fantazji. Bez pomocy łatwo dać się nabrać na oszustwo, przelać komuś pieniądze, podać dane z dokumentów albo ściągnąć szkodliwy program pod przykrywką gry edukacyjnej. Do tego przez dziecko można łatwiej uderzyć w rodzica. Mam kilka rad, które pomogą wam czuć się bezpieczniej w sieci.

Nie daj się okraść – ochrona bankowości i danych osobowych

Od lat już najpopularniejszym atakiem na korzystających z internetu nie są wirusy, ale wyłudzanie danych. Cyberprzestępcy zapraszają nas na strony wyglądające jak prawdziwe, gdzie wiele osób bez zastanowienia poda swoje dane. Czasem jest to adres e-mail, a czasem hasło do banku.

Tu dochodzimy do bardzo ważnego aspektu ochrony, zwłaszcza jeśli z internetu korzystają osoby młode lub mniej doświadczone. Warto skorzystać z oprogramowania, które ostrzeże nie tylko przed pobieraniem podejrzanych plików, ale też przed odwiedzaniem potencjalnie szkodliwych stron. Zapewniają to między innymi współczesne przeglądarki i programy typu ESET Internet Security. W ten sposób można ustrzec się przed podawaniem swoich danych na fałszywych stronach i różnymi tego konsekwencjami, na przykład kradzieżą tożsamości.

Eset Internet Security – ochrona bankowosci

Nie da się też nie docenić ochrony e-maili wychodzących i przychodzących. Spam to plaga naszych czasów. Dzięki kontroli przed spamem nie tylko sami zostaniecie ostrzeżeni, ale też nie będziecie rozsyłać szkodliwych wiadomości dalej.

ESET Internet Security i ESET Mobile Security mają jeszcze jedną ciekawą funkcję – specjalną ochronę dla bankowości internetowej. Na urządzeniach mobilnych sprawdzany jest między innymi dostęp do uprawnień administratora, który teoretycznie pozwoliłby na podmianę danych w aplikacji bankowej. Na desktopie można zaś korzystać z odizolowanej od reszty systemu wersji przeglądarki. Jest ona tak uruchomiona, że nawet jeśli w systemie znajduje się program zdolny odczytać wpisywane tam informacje, nie będzie miał dostępu do strony banku.

Blokowanie aplikacji – sposób na głupie żarty

Na smartfonach bardzo cenię sobie możliwość dodatkowego blokowania aplikacji. To może uratować nie tylko dane czy prywatność czyjąś, ale choćby reputację w mediach społecznościowych. Telefon naraża nie tylko na cyberatak, ale też na „żarty” kolegów z klasy (albo z pracy).

ESET Mobile Security

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że telefon powinien być zawsze zablokowany, a prywatnych aplikacji nie powinny używać osoby trzecie. Na wypadek, gdyby PIN lub gest poznał ktoś, kto nie powinien, można dodatkowo zablokować własnym kodem wrażliwe aplikacje. Niektóre aplikacje mają wbudowane takie zabezpieczenia. Z ESET Mobile Security można zabezpieczyć w ten sposób dowolną aplikację. Co więcej, można wybrać inną metodę blokowania aplikacji niż używana w całym systemie. Jeśli odblokowujesz telefon twarzą, warto do zabezpieczania aplikacji używać odcisku palca.

Mniejsze ryzyko po kradzieży telefonu

Kradzież lub zagubienie telefonu to perspektywa przerażająca pod wieloma względami. Możesz stracić nie tylko sprzęt, ale też sporo danych i być może także dostęp do usług, które są dla ciebie ważne. Dlatego warto zminimalizować szkody. Skradziony telefon można na wiele sposobów śledzić, w tym z użyciem usług Google i Apple albo ESET Mobile Security. Ten ostatni nie tylko pokaże ostatnie znane położenie urządzenia, ale też jego aktywność i adresy IP, można zrobić zdjęcie „nowemu właścicielowi” i napisać mu wiadomość na ekranie głównym. Dzięki temu odzyskanie skradzionego lub zgubionego smartfonu jest znacznie łatwiejsze.

Ponadto telefonu z zainstalowanym ESET Mobile Security nie da się używać bez właściwej karty SIM, jeśli już uda się obejść blokadę systemu. Dzięki temu złodzieje nie dostaną się do danych i… niewiele zyskają. Zablokowany telefon nadaje się najwyżej na części. Jeśli obawiasz się, że telefon został skradziony dla konkretnych danych, możesz też je zdalnie usunąć.

ESET Internet Security – anti-theft

Sieć domowa pod kontrolą

Na pewno zdarzyło ci się, że sieć domowa „muli” nie wiadomo czemu. To może być znak, że ktoś spoza rodziny korzysta z twojego Wi-Fi lub któreś z urządzeń zostało zainfekowane. Jeśli masz takie podejrzenia, to znak, że trzeba zaprzyjaźnić się z zabezpieczeniami na twoim routerze. Na pewno warto zmienić domyślne hasło i nazwę Wi-Fi. Być może trzeba dodatkowo ustawić uprawnienia dostępu tylko dla znanych urządzeń.

Jak to zrobić? Zaskakująco pomocny okazał się tu ESET Internet Security. Program może pokazać ci listę wszystkich połączonych aktualnie i widzianych wcześniej urządzeń, wskaże problemy i doradzi, jak lepiej się zabezpieczyć.

Eset Internet Security – ochrona sieci


W ten sposób możesz bardzo łatwo sprawdzić swoje podejrzenia. Jeśli zauważysz, że w sieci domowej podłączone jest nieznane urządzenie, możesz je łatwo zidentyfikować. Program pomoże ci przejść do zarządzania routerem i tam zablokować połączenie. Szkoda by było, by sąsiedzi marnowali twoje łącze, gdy musisz pracować z domu, a dzieci potrzebują dostępu do szkoły.

ESET Security Pack – instalujesz to, co ci potrzebne

Warto chronić nie tylko dane osobowe, które mogą dostać się w niepowołane ręce, ale także o wasze wspólne pliki, które możecie stracić. Po ataku mogą odejść w niepamięć zdjęcia ze wspólnej wycieczki albo prace domowe zapisane offline. Trzeba robić kopie zapasowe i oczywiście używać programów, które mogą zapobiegać atakom – najlepiej zapewniających kompleksową ochronę na różnych urządzeniach.

Tu do gry wchodzi licencja ESET Security Pack. To wygodny sposób na to, by zapewnić pełną ochronę na komputerach, tabletach i telefonach całej rodziny, a w dodatku można skorzystać z ochrony przed kradzieżą i kontroli rodzicielskiej. Osią pakietu jest oczywiście legendarny program antywirusowy ESET NOD32, który od lat utrzymuje się w czołówce najskuteczniejszych programów ochronnych.


Największą zaletą ESET Security Pack jest elastyczność. Nie musisz zastanawiać się, jakie produkty są odpowiednie dla kogo, a tylko na ile urządzeń potrzebna jest ochrona. Do tego, kupując licencje w pakiecie, płacisz mniej, niż kosztowałyby osobno. Narzędzia do zarządzania wszystkimi znajdziesz w jednym miejscu, możesz z jednej aplikacji sterować zabezpieczeniami i zareagować na kradzież któregoś z urządzeń.

ESET Security Pack jest dostępny w wariancie na jeden komputer + jeden smartfon lub na 3 komputery + 3 smartfony. Ta druga opcja jest najbardziej opłacalna. Po zalogowaniu na swoje konto, do którego przypiszesz licencję, na każdym z urządzeń możesz zainstalować odpowiednią aplikację. W zestawie możesz wybrać

  • Na Windowsa: 
  • Na macOS: 
  • Na Androida: 
  • Na iOS-a: 
  • Na Linuxa: 

Każdy z tych produktów możesz oczywiście przetestować za darmo. Warto zainteresować się przede wszystkim ESET Internet Security dla Windowsa, gdyż zapewnia kompleksową ochronę, łącznie z przeglądarką zabezpieczającą bankowość internetową przed cyberzłodziejami. Moim ulubionym produktem z aktualnej oferty firmy ESET jest ESET Mobile Security for Android. Pozwala przeskanować instalowane aplikacje w poszukiwaniu szkodliwych komponentów, dodatkowo zabezpiecza biometrycznie wybrane aplikacje i pozwala śledzić telefon w razie kradzieży.

Na koniec przypomnę jeszcze o dwóch dobrych praktykach, które warto stosować niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania w korzystaniu z internetu:

  • Nie używaj tego samego hasła w różnych miejscach i zalecaj to samo rodzinie. Jeśli to tylko możliwe, korzystaj z autoryzacji dwuetapowej (na przykład hasło + SMS).
  • Nie ufaj, jeśli ktoś daje ci coś za darmo w sieci – to gwarantowana pułapka. Jeśli twoje dziecko gra w gry online, również upewnij się, że nie da się nabrać oszustom.
  • Rób kopie zapasowe ważnych danych i nie trzymaj wszystkich kopii w jednym miejscu.

To wszystko umiejętności niezbędne we współczesnym świecie, ale wcale nie ma gwarancji, że zostaną zdobyte w szkole… która też ma być częściowo cyfrowa.

Chcesz kupić rozwiązanie ESET? Zajrzyj tutaj:

ESET Internet Security

ESET Security Pack 3+3

ESET Mobile Security

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.